Bielkoviny sú základnou živinou pre kosti, svaly a pokožku. Sú zodpovedné za tisíce chemických reakcií a bez preháňania sa dá povedať, že zabezpečujú, aby telo fungovalo čo najlepšie. Aj s bielkovinami sa to však dá prehnať, a to napríklad pri diétach s vysokým obsahom bielkovín.
Prečo to s bielkovinami nepreháňať?
Štúdie (1) potvrdzujú, že prijímať viac ako odporúčanú dennú dávku bielkovín je zbytočné a môže to byť dokonca škodlivé. Nadmerné množstvo bielkovín sa, najmä pri diétach, užíva na úkor sacharidov, vlákniny a iných potrebných živín. To predstavuje záťaž na obličky, pečeň, kosti a dokonca zvyšuje riziko srdcových a onkologických ochorení. Avšak ako zistíte, že to s bielkovinami preháňate? Napovie vám týchto 6 znakov:
1. Neustále nutkanie na močenie
Ak prijímate viac bielkovín ako sú obličky schopné spracovať, ich nadbytok sa začne hromadiť. Vzniká kyslé prostredie, ktoré spôsobuje nutkanie na močenie. Môže sa tiež objavovať dehydratácia a bolestivé obličkové kamene. Takýto negatívny vplyv však majú najmä nemliečne živočíšne bielkoviny (mäso), zatiaľ čo mliečne živočíšne a rastlinné bielkoviny tieto problémy nespôsobujú.
Za tú môže nesprávne zloženie stravy - nesprávny pomer sacharidov a bielkovín. Sacharidy sú zodpovedné za uvoľňovanie serotonínu. Podľa americkej štúdie (2) o psychologických účinkoch nízkotučnej a nízkosacharidovej diéty ľudia, ktorí prijímali viac bielkovín pociťovali viac úzkostí a depresií ako ľudia na nízkotučnej, vysokosacharidovej a stredne bielkovinovej diéte.
3. Zápcha
Diéty s vysokým obsahom bielkovín majú často nízky obsah vlákniny. To môže spôsobiť problémy pri vylučovaní. Vláknina totiž pomáha posunu potravy cez črevá a možno ju nájsť len v rastlinných potravinách. Vhodné je teda zaradiť viac ovocia a zeleniny, ale aj fazuľu, či celozrnné potraviny.
4. Priberanie
Bielkovinové diéty majú dobrú povesť, čo sa týka rýchleho znižovania hmotnosti. Avšak dlhodobý účinok nemusí byť taký pozitívny. Prijímať málo sacharidov je pre väčšinu ľudí z dlhodobého hľadiska neprijateľné. To znamená, že udržiavacia fáza diéty sa často mení na „naberaciu fázu“.
Nadmerná záťaž obličiek, pečene a kostí spôsobuje, že pracujú nadčas a oberajú telo o energiu. Ďalším problémom je málo sacharidov, ktoré prispievajú k sústredeniu a dostatku energie. Práve sacharidy sú totiž hlavným zdrojom energie pre mozog. Opäť teda treba zvýšiť množstvo vitamínov a minerálov, vlákniny, ovocia a zeleniny.
6. Páchnuci dych
Pri nadmernej konzumácii bielkovín telo produkuje ketóny, ktoré majú špecifický pach. Preto často ľudia, ktorí dodržiavajú ketodiétu, majú nepríjemný zápach z úst. Pomôže výmena živočíšnych bielkovín za rastlinnú verziu ako fazuľa a celozrnné výrobky.
Skúste teda popracovať na zložení svojej stravy a podľa možnosti vymeniť niektoré živočíšne bielkoviny za rastlinné.
Stimulanty sú látky, ktoré zvyšujú aktivitu centrálneho nervového systému, čím zlepšujú bdelosť, sústredenie a fyzický výkon. Sú obľúbené medzi športovcami, študentmi a ľuďmi s náročným životným štýlom, ktorí potrebujú zvýšiť svoju energiu a odolnosť voči únave.
Zobraziť celý článok
Vitamín B12 patrí medzi esenciálne vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Hoci sa často spomína v súvislosti s nervovým systémom a tvorbou červených krviniek, jeho úloha pri cvičení a fyzickom výkone je rovnako dôležitá. Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete náročnej fyzickej aktivite, dáva zmysel sledovať svoj príjem B12 a zabezpečiť si jeho dostatok. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tento vitamín dôležitý a aký vplyv má na váš športový výkon.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.