Aká je denná dávka vitamínu C?

Ide o jeden z najdôležitejších vitamínov pre správne fungovanie imunity, na regeneráciu a koncentráciu pri zvýšenej fyzickej či duševnej námahe. Aktuálne denná dávka vitamínu C oveľa viac získava na nevyhnutnosti pre prevenciu proti sezónnym a civilizačných ochoreniam. Ak ho užívame správne a v optimálnom množstve, súčinne pôsobí pri vstrebávaní ďalších dôležitých látok v organizme. Na dennej báze ho potrebujeme prijať všetci, ale v akých rozdielnych dávkach?

Odporúčaná denná dávka vitamínu C pre dospelých

Pozitívne účinky tohto významného antioxidantu sa prejavujú pri dennom príjme 80 – 100 mg. Ideálne, ak je denná dávka vitamínu C rozdelená na 2 – 3 čiastkové vždy v rovnakom množstve. Najzdravšie zdroje nachádzame v kvalitnej zelenine a ovocí pri každodennom príjme 600 – 800 g.

Bohaté na céčko sú čerešne z aceroly, šípky, čučuriedky, kiwi, rakytník, černice, citrusy, ananás, zelená listová zelenina, brokolica, paradajky.

Pozrite si našu ponuku vitamínov a minerálov

Zdravé ženy a muži

Sú si v odporúčanej dennej dávke vitamínu C rovnakí, ale...

  • v príjme vyčleňujeme špecifické skupiny tehotných a dojčiacich žien, fajčiarov a seniorov
  • v tehotenstve spotreba vzrastá až na 95 mg, počas dojčenia na 110 – 125 mg denne

U fajčiarov sa denná dávka dokáže navýšiť až o 100%. Takáto spotreba sa predpokladá aj pri silných vnútorných zápaloch, pri užívaní antibiotík, po úrazoch a pri rekonvalescencii.

Aká je denná dávka vitamínu C?

Pri senilite

  • taktiež sa odporúča zvýšiť príjem céčka, ale až po konzultácii s lekárom
  • vplýva na to užívanie ďalších liekov najmä s obsahom salicytátov a kortikoidov

Koľko denne prijať céčka počas zvýšenej námahy?

Pri športe, namáhavej fyzickej a duševnej práci možno krátkodobo zvýšiť dennú dávku vitamínu C až na 500 mg. Pozor najmä v začiatkoch nových náročných tréningov. Céčko vás síce čiastočne ochraňuje pred preťažením svalov a skracuje dobu ochorení, ale dôležitým pilierom je prirodzená regenerácia, oddych a dostatočný spánok.

Rada odborníka

Pri námahe venujeme pozornosť zdrojom céčka z potravy v kombinácii s výživovými doplnkami. Najlepšie prijímať prírodné céčko ako extrakt z ovocia a bylín, nielen v čistej podobe kyseliny askorbovej. Zlepšenú vstrebávateľnosť zaznamenávame v lipozomálnej (ochrannej tukovej) formule. V porovnaní s bežnými doplnkami je jeho využitie v organizme až o 90 % vyššie!

Viete, že...
...denný príjem céčka kontrolujeme už od útleho veku? Deťom od 0 – 10 rokov podávame od 50 – 65 mg. Vyšší príjem je možný v rastovom období a v puberte.  

 

Na záver pripomíname, že všetko s mierou. To sa vzťahuje aj na dennú dávku vitamínu C. Telo si ho neukladá do zásoby a pri nespotrebovanom a nadmernom množstve ho vylúči močom. V nadmerných dávkach ale obsahuje viac oxalátu, ktorý vplýva na fungovanie obličiek!

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326249#how-much-is-too-much

Produkty v článku

Súvisiace články

Ako naštartovať metabolizmus?

Ako naštartovať metabolizmus?

Energia je pre život nevyhnutná. Ľudský organizmus ju prijíma v rôznych formách, čo sa neskôr prejavuje na komplexnej látkovej premene. V zdravom organizme funguje na princípe rozkladu zložitých makromolekúl z prijatej stravy na cieľovú využiteľnú energiu pre základné životné funkcie. Ide o procesy metabolizmu, ktoré fungujú normálne, zrýchlene alebo spomalene, o čo viac premýšľame, akonaštartovať metabolizmus. Zobraziť celý článok

Efektné 10-minútové cviky na brucho

Efektné 10-minútové cviky na brucho

Brušné svalstvo obzvlášť pridáva na vizuálnom dojme z celkovej postavy. Formovanie je teda základ, ale má isté zásady. Jednou z najdôležitejších je pevná vôľa a výdrž. Tieto dva princípy kombinujeme najmä pri krátkodobých, ale zato náročných cvičeniach. Za také považujeme vybrané 10-minútové cviky na brucho. Ktoré sú to a čo vôbec treba vedieť oprecvičovaní brušných svalov?  Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.