Kto by nechcel mať zdravé a bezproblémové trávenie? Určite súhlasíte, že keď máme tráviace problémy, máme ďaleko od spokojnosti. Dobrý tráviaci systém je základom celkového zdravia, a presne o to sa starajú tráviace enzýmy. Niekedy však môže dôjsť k ich nedostatku, čo sa prejaví napríklad nafukovaním alebo bolesťami brucha. Dobrá správa je, že enzýmy môžeme suplementovať. V dnešnom článku sa dozviete všetko podstatné o tráviacich enzýmoch.
Čo sú enzýmy?
Enzýmy sú dôležité látky v našom tele, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v množstve biochemických reakcií. Bez nich by naše telo nedokázalo efektívne premeniť živiny na energiu alebo eliminovať škodlivé látky. Enzýmy urýchľujú tieto reakcie, často až miliónkrát. Sú akýmisi robotníkmi nášho tela, nevyhnutnými pre rýchly, hladký a efektívny metabolizmus.
Enzýmy sú vysoko špecifické, každý z nich urýchľuje iba určitý typ biochemickej reakcie. V tele ich máme desiatky tisíc, pretože sa môžu naviazať iba na látku s osobitnou štruktúrou. Predstavte si ich ako zámky, do ktorých zapadne iba konkrétny kľúč – substrát, teda látka, na ktorú sa viaže enzým. Tento kľúč môže byť proteín, nukleová kyselina, iný enzým, kyslík, voda alebo iná látka. Po prebehnutí reakcie sa substrát uvoľní a čaká na ďalšie využitie.
Čo sú tráviace enzýmy?
Tráviace enzýmy sú kľúčové pre štiepenie a vstrebávanie potravy. Keď jedlo prechádza tráviacim traktom, enzýmy postupne štiepia sacharidy, bielkoviny a tuky na menšie jednotky, ktoré sa môžu vstrebať do krvi a ďalej plniť svoju úlohu, ako napríklad spaľovanie na energiu alebo budovanie svalov. Tráviace enzýmy pôsobia už v ústnej dutine a žalúdku, najdôležitejšie sú však tie pankreatické, ktoré sú vylučované pankreasom do tenkého čreva, kde sa odohráva väčšina tráviacich procesov.
Aké tráviace enzýmy máme v tele?
V našom tele pracuje niekoľko rôznych tráviacich enzýmov, ktoré nám pomáhajú vyťažiť zo stravy maximum. Rozdeľujeme ich do troch hlavných skupín podľa typu makroživín, ktoré štiepia:
Amylázy - štiepia komplexné sacharidy na oligosacharidy a disacharidy.
Okrem týchto hlavných enzýmov nájdeme v tráviacom systéme aj ďalšie, napríklad laktázu a sacharázu, ktoré rozkladajú disacharidy na monosacharidy.
Prehľad tráviacich enzýmov:
Časť tráviaceho systému
Tráviace enzýmy
Čo štiepia?
Čo vzniká
Ústna dutina
Amyláza
Komplexné sacharidy (škrob)
Oligosacharidy a disacharidy
Žalúdok
Pepsín
Bielkoviny
Peptidy a aminokyseliny
Pankreas (slinivka brušná)
Trypsín, Lipáza, Amyláza
Bielkoviny, Tuky, Sacharidy
Aminokyseliny, Glycerol a mastné kyseliny, Oligosacharidy, disacharidy a monosacharidy
Tenké črevo
Sacharáza, Laktáza, Maltáza
Sacharóza, Laktóza, Maltóza
Monosacharidy (glukóza, fruktóza, galaktóza)
Práca tráviacich enzýmov v praxi
Pozrime sa, čo sa deje v procese trávenia potravy po tom, ako zjete obed. Predstavte si, že si dáte lososa so zemiakmi a zeleninovým šalátom. Ako sa enzýmy zabezpečujú vstrebávanie živín?
Ústna dutina - počas žuvania sa slinná amyláza ujme sacharidov zo zemiakov a štiepi ich na oligosacharidy.
Žalúdok - žalúdok sa venuje najmä tráveniu bielkovín z lososa pomocou pepsínu, ktorý ich rozkladá na peptidy a aminokyseliny.
Tenké črevo - v tenkom čreve pankreatická amyláza štiepi sacharidy, trypsín trávi bielkoviny a lipáza rozkladá tuky. Enzýmy na črevnej sliznici (laktáza, sacharáza) ďalej štiepia sacharidy na monosacharidy.
Cieľové tkanivá - rozložené bielkoviny, tuky a sacharidy sa vstrebávajú do krvi a plnia svoje funkcie – sacharidy ako energia, bielkoviny na regeneráciu svalov a tuky ako energetický zdroj alebo zásoba.
Tráviace enzýmy vs. probiotiká
Probiotiká sú zdraviu prospešné baktérie, ktoré sídlia v hrubom čreve a pomáhajú s trávením vlákniny. Na rozdiel od enzýmov priamo neštiepia potravu, ale podporujú zdravý črevný mikrobióm. Probiotiká môžeme získať zo zakysaných mliečnych výrobkov, fermentovaných potravín alebo suplementov.
Nedostatok tráviaceho enzýmu môže spôsobiť plynatosť, nafúknuté brucho, kŕče, môže prísť hnačka, bolesť žalúdka a pocit ťažkosti po jedle. Ak máte tieto problémy, môžete vyskúšať suplementáciu enzýmov. Pri dlhodobých alebo nemiznúcich problémoch by ste mali navštíviť lekára. Vážny deficit enzýmov môže viesť k chudnutiu alebo podvýžive.
Kedy užívať tráviace enzýmy?
Tráviace enzýmy môžu byť užitočné pri:
Laktózovej intolerancii, kde chýba laktáza.
Problémoch s trávením bielkovín alebo tukov.
Stresových obdobiach, ktoré môžu znížiť produkciu enzýmov.
Veľkých porciách jedla alebo jedle bohatom na tuky.
Syndróme dráždivého tračníka (IBS).
Zdravotné problémy spojené s deficitom tráviacich enzýmov
Deficit tráviacich enzýmov môže byť vrodený alebo získaný a súvisieť s chronickými ochoreniami ako chronická pankreatitída, nádory pankreasu, cystická fibróza, Crohnova choroba alebo cukrovka. V týchto prípadoch je často nutné užívať pankreatické enzýmy.
Existujú nežiadúce účinky pri užívaní tráviacich enzýmov?
Áno, pri nadbytočnom užívaní tráviacich enzýmov môže dôjsť k bolestiam brucha, hnačke, nevoľnosti, zvracaniu, zápcha či napríklad bolestiam hlavy.
Ako užívať tráviace enzýmy?
Tráviace enzýmy by sa mali užívať s jedlom, aby kopírovali prirodzenú funkciu tela. Mali by sa vyhnúť horúcim nápojom, ktoré by ich mohli zničiť. Pri špecifických ochoreniach existujú konkrétne odporúčania na ich užívanie.
Dostatok tráviacich enzýmov je základom dobrého trávenia. Ak ich máte nedostatok, môžete ich suplementovať. Ak máte problémy s trávením niektorých potravín, tráviace enzýmy v kapsulách môžu byť riešením. Ak vás trápi ťažké trávenie alebo iné symptómy, neváhajte sa poradiť s lekárom.
Stimulanty sú látky, ktoré zvyšujú aktivitu centrálneho nervového systému, čím zlepšujú bdelosť, sústredenie a fyzický výkon. Sú obľúbené medzi športovcami, študentmi a ľuďmi s náročným životným štýlom, ktorí potrebujú zvýšiť svoju energiu a odolnosť voči únave.
Zobraziť celý článok
Vitamín B12 patrí medzi esenciálne vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Hoci sa často spomína v súvislosti s nervovým systémom a tvorbou červených krviniek, jeho úloha pri cvičení a fyzickom výkone je rovnako dôležitá. Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete náročnej fyzickej aktivite, dáva zmysel sledovať svoj príjem B12 a zabezpečiť si jeho dostatok. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tento vitamín dôležitý a aký vplyv má na váš športový výkon.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.