Ako na nedostatok železa v krvi?

Krv ako jedna z najvýznamnejších tekutín v ľudskom tele sa vyznačuje svojím špecifickým zložením a vzhľadom. Najviac sa zameriavame na podiel bielych a červených krviniek, ktoré spĺňajú ďalšie dôležité funkcie. Čo však, keď absentujú? Dnes sa konkrétne venujeme problémom slabej tvorby červených krviniek z nedostatku železa.

Nedostatok železa poznáme pod pojmom chudokrvnosť alebo anémia, pri ktorom dochádza k nižšej tvorbe červených krviniek. Tento deficit sa negatívne prejavuje pri prenose kyslíka v krvi. Pri nedostatočnom okysličovaní hrozí celý rad zdravotných komplikácií, preto neignorujeme prvotné príčiny spojené s nedostatkom železa.

Čo zapríčiňuje nedostatok železa?  

Pri anémii sa ocitáme v nevýhodnej pozícii už len preto, že sa rozvíja pomaly, resp. nenápadne nebezpečne a môže trvať dočasne alebo dlhodobo. Na nedostatok železa trpí viac žien (menštruujúcich, tehotných) ako mužov, pričom za rizikovú skupinu považujeme aj deti vo vývine.

Pozrite si našu ponuku vitamínov a minerálov

Nízka, presnejšie malá absorpcia železa zo stravy býva najčastejšou príčinou toho, čo spôsobuje nedostatok železa. Telo vyvoláva nežiaduce reakcie pri vstrebávaní, čo môže byť spojené s tráviacimi ťažkosťami, alergiami na istý typ stravy (zväčša pri celiakii).

U ženskej populácie dochádza k zvýšenému riziku pri silnejšej menštruácii a počas tehotenstva – doplnky železa sú podávané v extra vyvinutých formách, pretože okrem vlastného zdravia potrebujeme dostatočne zásobiť krvou, kyslíkom a živinami aj vyvíjajúci sa plod.

Ďalším faktorom, čo znižuje železo v krvi, je slabá produkcia hormónu erytropoetínu v obličkách. Preto nie je ničím výnimočným, keď vám pri anémii odporúčajú vyšetriť obličky. Niekedy je však hlavnou príčinou vlastný hyperaktívny imunitný systém napádajúci aj zdravé bunky. Taktiež mohlo byť vaše telo vystavené zápalovým procesom žalúdka alebo čriev, čo sa prejavilo ako hlavný spúšťač anémie.

Pozor! Anémiu môže vyvolať straty krvi pri závažných nehodách, no rovnako pozorní majú byť aj darcovia krvi.

Ako sa prejavuje nedostatok železa?  

Ľahkú, slabú formu anémie býva náročné odlíšiť od bežnej únavy a vyčerpania. Pri zhoršení stavu sa môže prejaviť dýchavičnosť, búšenie srdce, problémy so sústredením a koncentráciou. Do súvisu sa často dostáva nedostatok železa s depresiou, úzkosťou a so zlým duševným rozpoložením. Anemici majú výrazne bledšiu až žltkastú pokožku, trápi ich svalová precitlivenosť či dlhšia doba regenerácie po úrazoch a presilení.

Rada nad zlato   

Pri pretrvajúcich ťažkostiach konzultujte svoj problém s lekárom, ktorý vám ďalej odporučí krvný test na hladiny hemoglobínu a taktiež na množstvo vitamínu B12 a folátu. Tie vo výraznej miere participujú na produkcii červených krviniek.

Ako doplniť železo?

Železo najlepšie prijímať v prirodzenej forme zo stravy, a to ako zo živočíšnej, tak aj z rastlinnej. Za najlepšie zdroje sa považujú:

  • sýtozelená listová zelenina
  • strukoviny
  • oriešky - orieškové maslá
  • sušené ovocie
  • ryby a morské plody
  • hydinové a bravčové mäso
Viete, že veľa diskusií na tému anémie z nedostatku železa sa pripisuje nevhodným formám redukčných diét, kde živočíšnu stravu prevyšuje rastlinná?

 

Už dlhé roky sa zvýšené riziko anémie pripisuje chudnutiu, presnejšie vegetariánstvu. Tu však nejde o množstvo prijatého železa, ale o odlišnú formu a kvalitu vstrebávania. Rozlišujeme hémové (živočíšne) a nehémové (rastlinné) železo, ktoré sa vstrebáva pomalšie a slabšie než zo zdrojov mäsa.

V strave taktiež pozor na látky brzdiace vstrebávanie železa. Môže ísť o zvýšený príjem vápnika či kofeínu.

Ďalším variantom na dopĺňanie železa sú vitamínové doplnky. Okrem pokrytia odporúčanej dennej dávky ( zdraví muži 10 mg, ženy 18 mg) by sa mali kombinovať s prírodnými antioxidantmi (napr. s vitamínom C) na prírodnej rastlinnej (ovocnej) báze.  

Zdroje:
1. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-anemia-basics

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Čo je BCAA?

Čo je BCAA?

Čo je BCAA? Sú to aminokyseliny s rozvetveným reťazcom a ich úloha v budovaní svalovej hmoty a zlepšovaní výkonu je dobre zdokumentovaná. Zobraziť celý článok

Voľný beh, dlhý beh, výbeh do kopcov alebo trail running. Poznáte rozdiely?

Voľný beh, dlhý beh, výbeh do kopcov alebo trail running. Poznáte rozdiely?

Zašnurovať si bežecké topánky, urobiť niekoľko cvikov na zahriatie, vložiť si slúchadlá do uší a vyraziť. Takto jednoducho to naoko vyzerá. Kým sa však rozbehnete na trať, mali by ste urobiť ešte jedno zásadné rozhodnutie. Aký typ behu to bude dnes? Voľný beh, regeneračný, tempový alebo beh do kopca? Rovnako… Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.