BERIEM DOPLNKY , ABY MI UĽAHČILI ŽIVOT . NIE ABY MA OBŤAŽOVAL ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL .

Musím sa pochváliť. Kúpil som si nový automobil odvtedy v ňom trávim veľa hodín voľného času. Predovšetkým hľadaním miesta na zaparkovanie a s tým spojené vynaliezanie nových vulgarizmov. Fitko, kde cvičím, je totiž v tesnej blízkosti nákupného centra. Zaparkovať ? Misia nemožná . Ale nákupné šialenstvo nemá len tienisté stránky. Marketingové tímy sú v pohotovosti a vymýšľajú jeden ťahák za druhým, aby ste v mene Ježiška Krista vysypali obsah svojej peňaženky práve u nich. A tak som nedávno vyplňoval dotazník, na základe ktorého som sa stal účastníkom hry o Lamborghini, cestu okolo sveta, alebo ročného pobytu v tropickom raji so sporo odetou  sprievodkyňou po boku. A to preto, aby som si kúpil balíček žuvačiek. Bohužiaľ, pri vypĺňaní formulára vedúce k istej výhre, som zistil, že na výlet pôjdem čoby polonegramot. Moja  schopnosť písať rukopisom dostala vážne  trhliny. Po tých rokoch ťukania do plastových štvorčekov kúzlami a čiary prepojených s obrazovkou notebooku, som mal s určitými písmenkami vážne ťažkosti. A čo horšie, v nasledujúcom roku stratím schopnosť písať ručne úplne.

Ide totiž o to, že môj rukopis by nazval krásnym rukopisom len fanatický vyznávač politickej korektnosti, ktorého životným poslaním je, hlavne nikoho neuraziť. Takže ak by ma niekto obvinil z toho, že píšem ako dobytok, bola by tu istá možnosť, že by som sa uraziť mohol. Hoci by to bola tá najväčšia pravda od doby, keď Albert Einstein vyhlásil, že hlavnou príčinou rozvodov je manželstvo. Ak by som teda svojím nedbalými rukopisom niekde verejne napísal, že mám 44 rokov, razom by som mohol čeliť podozreniu z obdivu k nacizmu a predovšetkým jeho SS jednotiek. Zároveň by ma tento esesmanský vek už natvrdo katapultoval do skupiny cvičencov, ktorých  by som nazval "predtýmdoplnkyneboliaajtaktoišlo".

Nie, že by sa mi to nestávalo už teraz. Kedykoľvek je nejaký spor o to, či užívať viac, či menej doplnkov výživy, nejaký dobrák ma vždy označí, aby som súhlasil s tým  že jasne, skôr sa žral len Pangamin a svaly sme mali tiež . A ja, chtiac-nechtiac, to odsúhlasiť  musím. A potom už len sledujem festival plieskanie po ramenách, aký boli borci predtým drsňáci  a tí dnešný nestoja za nič. Čo je samozrejme nezmysel. Rovnaký nezmysel, ako robiť z nepoužívania doplnkov výživy nejaký zámer.

Urobme si kratučký výlet do histórie. Pred rokom 89 sme doplnky stravy videli len v lesklých obrázkových časopisoch, ktorý niekto niekomu dokázal priviezť zo západného Nemecka. A touto nútenou  emigráciou sa tá tlačovina razom stala hýčkanejšia  ako prvé vydanie Biblie vo Vatikáne. Pár rokov po revolúcii tu boli prvé dovozy a prvý výrobcovia . Lenže, nech ste s proteínom máchali  ako ste chceli, výsledný lektvar svojou konzistenciou a chuťou pripomínal skôr rezance z mŕtvoly než čokoľvek z dnešnej produkcie. A to ste si mile radi odpustili. Tablety aminokyselín boli plne recyklovateľné, pretože pre použitie nadmerného množstva spojív ste si mohli byť istí, že v akom stave ste ich požili , v takom ste mohli ostreľovať porcelán vo vašej mise.

Boli tu aj rôzne stimulanty. Pamätám si , že som za nehorázne prachy nakúpil Smilax, čo bol akýsi testosterón booster, mal biely obal, na ňom bola hlava orla, takže je jasné, že to bol júesej výrobok. O pôvode napriek tomu môžeme uspešne špekulovať. Čo je však isté, že s mojím mieškom neurobil vôbec nič. Na rozdiel od zápachu môjho dychu, lebo aplikácia tekutiny chutnajúcej po hnisavom  palci na nohe, prebiehala pomocou akejsi pipety pod jazyk.

To bolo v 90-tych rokoch moderné, strkať si kde čo pod jazyk. Tento proces teda čiastočne vysvetľuje môj neúspech u opačného pohlavia. Jediné, čo vážne fungovalo, bol Creatin, na ktorý som však nemal. To, čo dnes stojí 2 stovky, skôr stálo o tisícku viac. Že sme mali vo vreckách o pár tisícoviek menej, netreba dodávať. Suma sumárum, radšej než jesť tieto dobroty, to ste sa radšej pridusili tvarohom.

Dnes je situácia radikálne iná. Odvolávať sa teda na to, že sme doplnky neužívali, je rovnaké, ako hovoriť, že nemusíte mať mobil, pretože tí starší sa tiež z búdky na rohu dovolali. Napriek tomu nebudem klamať. Tá tradičná škola vo mne zanechala následky. Klasických doplnkov užívam skutočne minimum. O to viac si užívam produktov, ktoré nie sú tak úplne v strede pozornosti, zato sa nám, štyritsiatnikom hodia viac ako iné. Dám tu teda pár tipov na doplnky, ktoré mám v náramnej  obľube. Verím, že sa možno hodí aj vám.

Ráno začínam s vajcami. Tým nemyslím, že by som si každodenne robil preventívnu prehliadku rakoviny semenníkov. Hovorím o tých od sliepok. A ešte vyselektovanými v pomere 3: 1 v prospech bielkov. Ale pomerne často si pripravím aj 50% Extrifit palacinku. A do tej palacinkovej zmesi prihodím 2 bielky na jeden sáčok. Dávam to do šejkra a trepem s tým tak, ako som sa to po večeroch naučil u morálne závadných webových stránok. Spoločne s odporúčaným podielom vody to vytvorí fantasticky nadýchanú zmes, navyše doplnenú o ďalšie bielkoviny z bielkov. Dostanete tým nejakých 35 gramov úžasne chutných bielkovín v porciu. Tie palacinkové zmesi si robím dve a 70 gramov bielkovín mám v sebe, ani o tom neviem. A viete, čo je skvelé ? Dá sa to urobiť večer a pripraviť si to na ráno. Jasne, nie je to už tak dobré, ale zase to môžete jesť v aute, keď vystrelíte z baráku do práce, alebo taxikarite rozvozom detí do vzdelávacích ústavov.

Desiata. Som lenivý. No a čo ? Vo svojim veku už na to mám nárok. Takže si na olovrant dám Break. Žiadny varenie, žiadna príprava, žiadna strata času pri kuchtení . Napriek tomu tu máme ďalších 25 gramov bielkovín. K tomu 45 gramov sacharidov a trošku tukov, z ktorých vám brucho určite nevykysne. Keď chcem schudnúť, robím to s vodou. Keď držím slušnú formu a chcem si pochutiť , robím to s mliekom. Razom tu máme ešte chutnejší a o bielkoviny bohatší variant.

Obed - Buď máte nejakú slušnú kantínu, alebo reštauráciu, kde vedia pripraviť jedlo aj inak, než že bude plávať kraul v oleji, alebo sa krabičkám z domova nevyhnete. Jesť kašu od rána do večera nie je predsa len úplne najlepšie.

Po obede si dám kávičku, ako inak. Lenže si dám tú našu. Proteínovú . A nech ma teraz odpojí od siete, či klamem, keď vyhlásim, že to je ten najchutnejší proteín, aký som kedy pil. No vidíte .. čítate to ďalej. Čo znamená, že buď neklamem, alebo včas platím účty za net. Nebudem sa ďalej rozplývať nad chuťou Proteín caffe, to si vyskúšajte niekde sami. Iba poviem, že vyložene s radosťou do seba dostanem ďalších 20-25 gramov proteínu.

Olovranst - Som zvyknutý na monotónnosť, takže na olovrant  je to isté, čo na obed. Čo je väčšinou kura s ryžou. Avšak ak cestujem, príde k slovu opäť Break, alebo naše Protein Tyčky. V diéte EXXE, mimo diétu Hydro tyčky.

Pred tréningom. Zhruba hodinu pred tréningom si dám opäť našu kávičku. Miesto Latte to je Isolate. Čo je skutočne prekvapujúce a čo vážne nechápem, je to, že by som si ho mohol dať pokojne aj 20 minút pred tréningom. Ten proteín ma vôbec neťaží, v žalúdku ho neregistrujem a nerobí mi takto skorá konzumácia pred tréningom najmenšie ťažkosti. To je u iných proteínových produktoch nemožná vec. U mňa. Mám rozcapenej žalúdok. Avšak tesne pred tréningom si dávam Agrezz. Stále mi funguje a stále mi funguje skvele. Tréning ma potom viac baví, cítim sa a tiež som nakrvenější a sústredenejšie. Po Agrezzu mám skvelý pocit z dobre stráveného času, a to je možno to najdôležitejšie v tomto veku. Ale je fakt, že ho tiež dosť často striedam s Hellgelem.

Pri tréningu pijem BCAA Instant, alebo Aminofree, pretože mi chutia. Asi tak miliónkrát viac, než voda. Vážne, to je ten hlavný dôvod. Chutia mi a prispievajú k rastu svalovej hmoty. Na rozdiel od šťavy, ktorá prispieva k rastu masti. Alebo v posilňovniach rozšírených Carnidrinkov , kde je nulanulaprd karnitínu z Číny a stojí to ako Champagne Cristal Brut 1990.

Po tréningu. BCAA GT + a Aminogel. Nemienim riskovať vysypanie prášku do tašky, nechcem sa hrať na alchymistu v šatni, nechcem sa zdržovať miešaním kadečoho. Hodím do tašky vždy niekoľko gélov a idem. Po tréningu vycucám, vyhodím. Nič neumývajte. Keď zabudnem, dám si na bare alebo doma HERO, kde je už namiešané všetko, čo máš mať po tréningu.

Nasleduje večera, čo je zase nejaký kus  mäsa s ryžou. A po večeri nasleduje nočný  proteín. Lenže vo forme pudingu. Môj močový mechúr je jeden z tých orgánov, s ktorým v utorok líhajú v bezchybnom stave a v stredu sa prebudíte s niekoľkými odumretými bunkami tochto zadržiavacieho zariadenia. Takže už zďaleka nevyniká rovnakou  elasticitou ako pred pár rokmi. Nechcem  teda na noc piť decilitre vody, aby ma potom prostata čo chvíľu štartovala jednotlivé nočné etapy Tour de WC. Takže asi som tá stará škola, čo nepije 4x denne proteín a neprehĺta hrsti aminokyselín. Ale že by som sa vyhýbal doplnkom, no to asi nie, ako je vidno. Patrím ku cvičencom, ktorí už netrénujú pre nejakú sľubnú kariéru, medaily a športové úspechy. Ja sa chcem tréningom baviť, mať z neho dobrý pocit a dbať pri tom o svoju postavu, aby som sa za ňu v lete nemusel hanbiť. Chcem užívať doplnky výživy tak, aby mi uľahčili život, nie aby ma obťažoval zdravý životný štýl. Ak to teda máte rovnako, možno som vám dal pár dobrých tipov.

P.S. Je 22 hod. a já pijem protein caffe latte. Nie proto, že by som  musel, protože som mal dnes málo bielkovin. Ale proto, že mi jednoducho chutná. Len tak. A to, berte alebo  ne, sa mi stalo snad po prvý krýt  v živote.

P.P.S. Pokiaľ si dáte predsavzatie , že v roku  2018 chcete zhodiť , stačí, keď si za obed , olovrant  a večeru dosadíte 150 g grilovaných kuracích pŕs + 100 g ryže a pôjdete podľa  toho, co som  práve popísal . Garantujem vám, že schudnete  a vyrastú  vám svaly v prípade  kvalitného tréninku. 

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.