CHEATINGOVÁ KULTURISTIKA

 

 

 

 

Stavil by som sa, o čo chcete, že podobnú situáciu ste zažili všetci. Stojíte pred stojanom v posilňovni a vykonávate bicepsové zdvihy s veľkou činkou, na ktorej  máte naložené 50 kg. Tak ako to má byť. V pevnom postoji, bez záklonu trupu a vystrkovania lakťov, vykonávate opakovanie po opakovaní až do momentu, kedy vaše bicepsy usilovne rozdúchavajú ohník vo svojich vláknach a pod hrozbou upálenia  vás urgentne žiadajú o koniec série.

 

O tri metre ďalej robí šľachovitý mladík rovnaký cvik, avšak jeho činka váži 65 kg. "Čo to sakra je? Som taká srágora, alebo má ten frajer takú silu ?  Premietame v duchu. Keď neskôr dôjde na drepy, striedate sa v stojane s dvomi inými cvičenci. Záťaž 90 kg stačí pre všetkých, ale znovu, zatiaľ čo vy s rovným chrbtom drepujete až dole v rozvážnom tempe, vaši momentálny kolegovia robia drepy s predklonom a ohnutým chrbtom ; hlavne však ich "drepy" nie sú o nič viac než obyčajné pokrčovánie kolien. Existuje veľa ľudí, pletúcich  si precvičovanie svalov so zdvíhaním čo najťažších váh, v mylnej viere, že je to dobrý spôsob pre vynútenie rastu.

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifit-cheating-1_9b3250be6169221213a338c3dc20b4e7.jpg

Bežný  kulturisti dosahujú preťaženie svalov a intenzitu prostredníctvom zvyšovania záťaží . V oveľa menšej miere pridávajú opakovania a len výnimočne manipulujú s časom. Podľa uvedených príkladov je zrejmé, že klamaním  techniky, využívaním pohybového momentu, rozjazdu a švihu k zrýchľovaniu pohybu možno skutočne obdivuhodne zvýšiť tréningové váhy. Pokiaľ ale trénujete preto, aby ste boli svalnatejší - a o to sa snažíme všetci - pozrite ďalej než na váhy činiek, strojov a kladiek. Mal ten vyššie spomínaný mladík, trénujúcich s váhou o 30 kg väčšou , aj väčšie a masívnejšie bicepsy než vy ? Našli by ste na nohách spoludrepujících sparingov  niečo, čo by sa s veľkou dávkou fantázie dalo nazvať masívnymi kvadricepsami ? Intenzitu tréningu totiž tvorí  viac faktorov, než len samotná váha činky. Presvedčíte sa jednoduchým pokusom, ktorý  môžete urobiť sami na sebe.

 

Vezmite stredne ťažkú ​​činku a zacvičte bicepsový zdvih v tempe 2/4, to znamená 2 sekundy z vyvesených paží do bicepsového zatnutia  a 4 sekundy naspäť. Za predpokladu plynulej nadväznosti opakovaní , povedzme ôsmich, by vaša séria trvala 48 sekúnd. Ďalej urobte bicepsový zdvih v tempe 4/4 (4 sekundy hore a 4 dole). V tejto sérii by ste pracovali plných 64 sekúnd. Ktoré opakovania boli  namáhavejšie a vyžadovala intenzívnejšie nasadenie? Očividne to budú opakovania  so  4sekundovou  zdvíhacou  fázou pohybu. Ktoré opakovanie vyprodukovalo viac práce za jednotku času? Iste tá so zdvíhacou fázou v dĺžke 2 sekundy. Máme tu dva faktory, výkon a trvanie napätia.

 

 

 

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifit-cheating-2_9b3250be6169221213a338c3dc20b4e7.jpg

 

 

 

 

 

Keďže výkon v nadväznosti na výbušnú silu náleží skôr športovcom orientovaným na silu (powerlifting), príkladom hodným nasledovania, sa javí skôr druhá možnosť. V zásade nie je nevyhnutné držať sa striktne tu uvedených časových hodnôt, za skúšku však stojí cielené spomalenie tempa, zníženie i záťaží  a korektnosť v technickom prevedení cvikov. Až sa za týchto podmienok dopracujete na hranicu  predchádzajúcich váh a uvidíte svoje nové svaly, už nebudete chcieť trénovať inak.

 

Rýchle cvičenie s pohybovým momentom vytvára zrýchľujúce sily, prispievajúce k zvýšenému riziku zranenia. Rozpohybovaná váha často narazí na slabé, rizikové, miesto kostrovo-svalového systému. Zvyčajne to sú spodný chrbát, ramenné kĺby, úpony v lakťoch či kolenné väzy. Táto, mnohokrát ťažko ovládateľná záťaž, môže spôsobiť drobné poškodenia, prerastajúce až do chronického stavu. Zamyslite sa nad nasledujúcou  dedukciou : Čím rýchlejšie sa činka pohybuje, tým väčší  pohybový moment získa * Čím väčší je pohybový moment, o to viac klesá účinný odpor, stupeň kontrakcie svalov aj zapojenie svalových vlákien * Menej pracujúcich vlákien znamená nízku stimuláciu * Výsledkom býva menší  svalový rast než  správnou technikou cviku *

 

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifit-cheating-3_9b3250be6169221213a338c3dc20b4e7.jpg

Hodnotu superbrutálneho cheatingu poznajú predovšetkým fyzioterapeuti a ortopédi , pretože táto technika im zaisťuje pomerne slušný životný štandard v podobe neustáleho prísunu nových a nových klientov, do tejto doby vyznávačov chaetingovej techniky.

 

 

Rozumný, ak chcete šikovný kulturista, čoskoro zistí, že s korektnou  technikou, primeranými váhami a rozvážnym tempom dôjde ďalej. "Ja som mal šťastie, že sa mi nič nestalo, keď som ako mladík z nerozvážnosti a frajerina niekedy nakladal príliš ťažké váhy, neprimeranému charakteru cvikov a svojmu vtedajšiemu stupňu trénovanosti a klamal tak správnu techniku," priznáva sám Arnold Schwarzenegger.

 

Opustíme od myšlienky budovania svalov a prijmeme za svoju ideu, že táto technika nám pomôže k vyšším silovým výkonom, tak aj tu nájdeme isté trhliny. Iste, ako som už uviedol, cheating z vás urobí na chvíľu siláka. 700 kilo na leg-presse s 3 cm rozsahom pohybu určite vytvorí na laického návštevníka fitnescentra obrovský dojem. Zrovna tak naložených 170 kilo na Benč-presse u ktorého vám asistujú traja ľudia a vaša panva pri tom levituje 15 cm nad lavičkou. Ale k čomu to je ? Svaly po tomto "cvičení" nevyrastú. Na súťaži v liftu vás vyženú hneď, akonáhle uvidia vašu "techniku", tzn. už v rozcvičovni . Jediné, čo vám toto navyšovanie ega môže priniesť, je zranenie a prísun historiek typu "koľko dvíham na benč", ktorými sa dajú častovať siloví nešportovci, najlepšie v nejakých výčapných zariadeniach ... Ale to už je zase trochu iná kapitola.

 

 

 

 

 

Súvisiace články

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody?

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody?

Možno ste si všimli že HIIT treening u nás naberá čoraz viac na popularite. Je to len ošiaľ alebo je tento tréning skutočne taký efektívny? Čo je to vlastne za cvičenie a je vhodný HIIT pre začiatočníkov? To a ešte omnoho viac sa o HIIT tréningu dozviete práve tu. Viete,… Zobraziť celý článok

Cvičebné „jednohubky“. Ako sa rýchlo rozhýbať?

Cvičebné „jednohubky“. Ako sa rýchlo rozhýbať?

Túžite do svojej každodennej rutiny pridať rýchlu a účinnú fyzickú aktivitu? Vyskúšajte nový spôsob cvičenia, známy aj ako cvičebné jednohubky. O čo ide? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.