Stavil by som sa, o čo chcete, že podobnú situáciu ste zažili všetci. Stojíte pred stojanom v posilňovni a vykonávate bicepsové zdvihy s veľkou činkou, na ktorej máte naložené 50 kg. Tak ako to má byť. V pevnom postoji, bez záklonu trupu a vystrkovania lakťov, vykonávate opakovanie po opakovaní až do momentu, kedy vaše bicepsy usilovne rozdúchavajú ohník vo svojich vláknach a pod hrozbou upálenia sa vás urgentne žiadajú o koniec série.
O tri metre ďalej robí šľachovitý mladík rovnaký cvik, avšak jeho činka váži 65 kg. "Čo to sakra je? Som taká srágora, alebo má ten frajer takú silu? "Premietame si v duchu. Keď neskôr dôjde na drepy, striedate sa v stojane s dvoma inými cvičencami .
Záťaž 90 kg stačí pre všetkých, ale znovu, zatiaľ čo vy s rovným chrbtom drepujete až dole v rozvážnom tempe, vaši momentálny kolegovia robia drepy s predklonom a ohnutým chrbtom; hlavne však ich "drepy" nie sú o nič viac než len pokračovanie kolien. Existuje veľa ľudí, pletúcich si precvičovanie svalov so zdvíhaním čo najťažších váh, v mylnej viere, že je to dobrý spôsob pre vynútenie rastu.
Bežní kulturisti dosahujú preťaženie svalov a intenzitu prostredníctvom zvyšovania záťaže . V oveľa menšej miere pridávajú opakovanie a len výnimočne manipulujú s časom. Podľa uvedených príkladov je zrejmé, že klamaním techniky, využívaním pohybového momentu, rozjazdu a švihu k zrýchľovaniu pohybu možno skutočne obdivuhodne zvýšiť tréningové váhy.
Pokiaľ ale trénujete preto, aby ste boli svalnatejší - a o to sa snažíme všetci - pozrite sa ďalej než na váhy činiek, strojov a kladiek. Mal ten vyššie spomínaný mladík, trénujúci s váhou o 30 kg väčšou, tiež väčšie a masívnejšie bicepsy ako vy ? Našli by ste na nohách spoludrepujúcich sparingov niečo, čo by sa s veľkou dávkou fantázie dalo nazvať masívnymi kvadricepsami ?
Intenzitu tréningu totiž tvorí viac faktorov, než len samotná váha činky. Presvedčíte sa prostým pokusom, ktorý môžete urobiť sami na sebe .Vezmite stredne ťažkú činku a zacvičte bicepsový zdvih v tempe 2/4, to znamená 2 sekundy zo zvesených rúk do bicepsového napnutie svalu a 4 sekundy naspäť.
Za predpokladu plynulej nádväznosti opakovanie, povedzme ôsmich, by vaša séria trvala 48 sekúnd. Ďalej urobte bicepsový zdvih v tempe 4/4 (4 sekundy hore a 4 dole). V tejto sérii by ste pracovali plných 64 sekúnd. Ktoré opakovanie boli namáhavejšie a vyžadovali intenzívnejšie nasadenie ? Očividne to budú opakovania so 4sekundovou zdvíhacou fázou pohybu. Ktorá opakovanie vyprodukovala viac práce za jednotku času ? Iste tá so zdvíhacou fázou v dĺžke 2 sekundy. Máme tu dva faktory, výkon a trvanie napätia.
Keďže výkon v nadväznosti na výbušnú silu náleží skôr športovcom orientovaným na silu (powerlifting), príkladom hodným nasledovania, sa javí skôr druhá možnosť. V zásade nie je nevyhnutné držať sa striktne tu uvedených časových hodnôt, za skúšku však stojí cielené spomalenie tempa, zníženie záťaže a korektnosť v technickom prevedení cvikov. Až sa za týchto podmienok dopracujete na hranicu skorších váh a uvidíte svoje nové svaly, už nebudete chcieť trénovať inak.
Rýchle cvičenie s pohybovým momentom vytvára zrýchľujúce sily, prispievajúce k zvýšenému riziku zranenia. Rozpohybovaná váha často narazí na slabé, rizikové, miesto kostrovo-svalového systému. Zvyčajne to je spodný chrbát, ramenné kĺby, úpony v lakťoch či kolenné väzy. Táto, mnohokrát ťažko ovládateľná záťaž, môže spôsobiť drobné poškodenia, prerastajúce až do chronického stavu.
Zamyslite sa nad nasledujúcou dedukciou : Čím rýchlejšie sa činka pohybuje, tým väčší pohybový moment získa * Čím väčší je pohybový moment, o to viac klesá účinný odpor, stupeň kontrakcie svalov aj zapojenie svalových vlákien * Menej pracujúcich vlákien znamená nízku stimuláciu * Výsledkom býva menší svalový rast než so správnou technikou cviku
Hodnotu superbrutálneho cheatingu poznajú predovšetkým fyzioterapeuti a ortopedi , lebo táto technika im zabezpečuje pomerne slušný životný štandard v podobe neustáleho prísunu nových a nových klientov, do tejto doby vyznávačov chaetingovej techniky.
Rozumné, ak chcete chytrý kulturista, čoskoro zistí, že s korektnou technikou , primeranými váhami a rozvážnym tempom dôjde ďalej. "Ja som mal šťastie, že sa mi nič nestalo, keď som ako mladík z nerozvážnosti a frajeriny niekedy nakladal príliš ťažké váhy, neprimerané charakteru cvikov a svojmu vtedajšiemu stupniňu trénovanosti a klamal tak správnu techniku," priznáva sám Arnold Schwarzenegger.
Ak upustíme sa od myšlienky budovania svalov a prijmeme za svoju ideu, že táto technika nám pomôže k vyšším silovým výkonom, tak aj tu nájdeme isté trhliny. Iste, ako som už uviedol, cheating z vás urobí na chvíľu siláka. 700 kilo na leg-presse s 3 cm rozsahom pohybu určite vytvorí na laického návštevníka fitnescentra obrovský dojem.
Presne tak naložených 170 kilo na Benč-press u ktorého vám asistujú traja ľudia a vaša panva pri tom levituje 15 cm nad lavičkou. Ale k čomu to je? Svaly po tomto "cvičení " nevyrastú. Na súťaži v lifte vás vyženú hneď, akonáhle uvidia vašu "techniku", tzn. už v rozcvičovni . Jediné, čo vám toto navyšovanie ega môže priniesť, je zranenie a prísun historiek typu "koľko dvíham na benč", ktorými sa dajú častovať siloví nešportovci, najlepšie v nejakých výčapných zariadeniach ... Ale to už je zase trochu iná kapitola.
Makronutrienty, alebomakroživiny sú živiny, ktoré vaše telo potrebuje vo veľkých množstvách na optimálne fungovanie. Medzi hlavné makrá patria sacharidy, bielkoviny a tuky.
Zobraziť celý článok
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.