Cheatingová kulturistika

Stavil by som sa, o čo chcete, že podobnú situáciu ste zažili všetci. Stojíte pred stojanom v posilňovni a vykonávate bicepsové zdvihy s veľkou činkou, na ktorej  máte naložené 50 kg. Tak ako to má byť. V pevnom postoji, bez záklonu trupu a vystrkovania lakťov, vykonávate opakovanie po opakovaní až do momentu, kedy vaše bicepsy usilovne rozdúchavajú ohník vo svojich vláknach a pod hrozbou upálenia sa vás urgentne žiadajú o koniec série.

O tri metre ďalej robí šľachovitý mladík rovnaký cvik, avšak jeho činka váži 65 kg. "Čo to sakra je? Som taká srágora, alebo má ten frajer takú silu? "Premietame si v duchu. Keď neskôr dôjde na drepy, striedate sa v stojane s dvoma inými cvičencami .

Záťaž 90 kg stačí pre všetkých, ale znovu, zatiaľ čo vy s rovným chrbtom drepujete až dole v rozvážnom tempe, vaši momentálny kolegovia robia drepy s predklonom a ohnutým chrbtom; hlavne však ich "drepy" nie sú o nič viac než len pokračovanie kolien. Existuje veľa ľudí, pletúcich  si precvičovanie svalov so zdvíhaním čo najťažších váh, v mylnej viere, že je to dobrý spôsob pre vynútenie rastu.

Bežní kulturisti dosahujú preťaženie svalov a intenzitu prostredníctvom zvyšovania záťaže . V oveľa menšej miere pridávajú opakovanie a len výnimočne manipulujú s časom. Podľa uvedených príkladov je zrejmé, že klamaním  techniky, využívaním pohybového momentu, rozjazdu a švihu k zrýchľovaniu pohybu možno skutočne obdivuhodne zvýšiť tréningové váhy.

Pokiaľ ale trénujete preto, aby ste boli svalnatejší - a o to sa snažíme všetci - pozrite sa ďalej než na váhy činiek, strojov a kladiek. Mal ten vyššie spomínaný mladík, trénujúci s váhou o 30 kg väčšou, tiež väčšie a masívnejšie bicepsy ako vy ? Našli by ste na nohách spoludrepujúcich sparingov niečo, čo by sa s veľkou dávkou fantázie dalo nazvať masívnymi kvadricepsami ?

Intenzitu tréningu totiž tvorí viac faktorov, než len samotná váha činky. Presvedčíte sa prostým pokusom, ktorý môžete urobiť sami na sebe .Vezmite stredne ťažkú ​​činku a zacvičte bicepsový zdvih v tempe 2/4, to znamená 2 sekundy zo zvesených rúk  do bicepsového napnutie svalu a 4 sekundy naspäť.

Prečítajte si:Trénujte naplno aj s nižšou záťažou

 

Za predpokladu plynulej  nádväznosti opakovanie, povedzme ôsmich, by vaša séria trvala 48 sekúnd. Ďalej urobte bicepsový zdvih v tempe 4/4 (4 sekundy hore a 4 dole). V tejto sérii by ste pracovali plných 64 sekúnd. Ktoré opakovanie boli namáhavejšie a vyžadovali intenzívnejšie nasadenie ? Očividne to budú opakovania so 4sekundovou  zdvíhacou fázou pohybu. Ktorá opakovanie vyprodukovala viac práce za jednotku času ? Iste tá so zdvíhacou  fázou v dĺžke 2 sekundy. Máme tu dva faktory, výkon a trvanie napätia.

Keďže výkon v nadväznosti na výbušnú silu náleží skôr športovcom orientovaným na silu (powerlifting), príkladom hodným nasledovania, sa javí skôr druhá možnosť. V zásade nie je nevyhnutné držať sa striktne tu uvedených časových hodnôt, za skúšku však stojí cielené spomalenie tempa, zníženie  záťaže a korektnosť v technickom prevedení cvikov. Až sa za týchto podmienok dopracujete na hranicu skorších váh a uvidíte svoje nové svaly, už nebudete chcieť trénovať inak.

Rýchle cvičenie s pohybovým momentom vytvára zrýchľujúce sily, prispievajúce k zvýšenému riziku zranenia. Rozpohybovaná  váha často narazí na slabé, rizikové, miesto kostrovo-svalového systému. Zvyčajne to je spodný chrbát, ramenné kĺby, úpony v lakťoch či kolenné väzy. Táto, mnohokrát ťažko ovládateľná záťaž, môže spôsobiť drobné poškodenia, prerastajúce až do chronického stavu.

Zamyslite sa nad nasledujúcou dedukciou : Čím rýchlejšie sa činka pohybuje, tým väčší pohybový moment získa * Čím väčší je pohybový moment, o to viac klesá účinný odpor, stupeň kontrakcie svalov aj zapojenie svalových vlákien * Menej pracujúcich vlákien znamená nízku stimuláciu * Výsledkom býva menší svalový rast než so správnou technikou cviku

Hodnotu superbrutálneho cheatingu poznajú predovšetkým fyzioterapeuti a ortopedi , lebo táto technika im zabezpečuje pomerne slušný životný štandard v podobe neustáleho prísunu nových a nových klientov, do tejto doby vyznávačov chaetingovej  techniky.

Rozumné, ak chcete chytrý kulturista, čoskoro zistí, že s korektnou  technikou , primeranými váhami a rozvážnym tempom dôjde ďalej. "Ja som mal šťastie, že sa mi nič nestalo, keď som ako mladík z nerozvážnosti a frajeriny niekedy nakladal príliš ťažké váhy, neprimerané charakteru cvikov a svojmu vtedajšiemu stupniňu trénovanosti a klamal tak správnu techniku," priznáva sám Arnold Schwarzenegger.

Ak upustíme  sa od myšlienky budovania svalov a prijmeme za svoju ideu, že táto technika nám pomôže k vyšším silovým výkonom, tak aj tu nájdeme isté trhliny. Iste, ako som už uviedol, cheating z vás urobí na chvíľu siláka. 700 kilo na leg-presse s 3 cm rozsahom pohybu určite vytvorí na laického návštevníka fitnescentra obrovský dojem.

Presne  tak naložených 170 kilo na Benč-press u ktorého vám asistujú traja ľudia a vaša panva pri tom levituje 15 cm nad lavičkou. Ale k čomu to je? Svaly po tomto "cvičení " nevyrastú. Na súťaži v lifte vás vyženú hneď, akonáhle uvidia vašu "techniku", tzn. už v rozcvičovni . Jediné, čo vám toto navyšovanie ega môže priniesť, je zranenie a prísun historiek typu "koľko dvíham na benč", ktorými sa dajú častovať siloví nešportovci, najlepšie v nejakých výčapných zariadeniach ... Ale to už je zase trochu iná kapitola.

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Ako pribrať?

Ako pribrať?

Ako sme už viackrát spomínali, žiadny zo zdravotných a výživných extrémom nie je pre ľudské zdravie prospešný. Tak ako nadváha, aj nízka hmotnosť až podvýživa patrí medzi spúšťače ďalších rizík. Spôsobov, ako pribrať na váhe, je asi tak veľa ako aj na chudnutie. Spoločné majú zváženie najprv zdravotného stavu, konzultáciu u odborníkov, až potom nasleduje jedálniček a tréningový plán. Zobraziť celý článok

Ako na pitný režim?

Ako na pitný režim?

Optimálny príjem tekutín označujeme aj pojmom pitný režim, ktorý podlieha ako principiálnemu načasovaniu, dávkovaniu, tak aj vhodným zdrojom. Pitný režim síce dokážeme ilustrovať v tabuľkách, závisí však od množstva faktorov a v zásade patrí k individuálnym zdravotným opatreniam. Koľko, čoho a kedy? V súvislosti s pitným režimom zodpovieme aj na tieto otázky! Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.