Cheatingová kulturistika

Stavil by som sa, o čo chcete, že podobnú situáciu ste zažili všetci. Stojíte pred stojanom v posilňovni a vykonávate bicepsové zdvihy s veľkou činkou, na ktorej  máte naložené 50 kg. Tak ako to má byť. V pevnom postoji, bez záklonu trupu a vystrkovania lakťov, vykonávate opakovanie po opakovaní až do momentu, kedy vaše bicepsy usilovne rozdúchavajú ohník vo svojich vláknach a pod hrozbou upálenia sa vás urgentne žiadajú o koniec série.

O tri metre ďalej robí šľachovitý mladík rovnaký cvik, avšak jeho činka váži 65 kg. "Čo to sakra je? Som taká srágora, alebo má ten frajer takú silu? "Premietame si v duchu. Keď neskôr dôjde na drepy, striedate sa v stojane s dvoma inými cvičencami .

Záťaž 90 kg stačí pre všetkých, ale znovu, zatiaľ čo vy s rovným chrbtom drepujete až dole v rozvážnom tempe, vaši momentálny kolegovia robia drepy s predklonom a ohnutým chrbtom; hlavne však ich "drepy" nie sú o nič viac než len pokračovanie kolien. Existuje veľa ľudí, pletúcich  si precvičovanie svalov so zdvíhaním čo najťažších váh, v mylnej viere, že je to dobrý spôsob pre vynútenie rastu.

Bežní kulturisti dosahujú preťaženie svalov a intenzitu prostredníctvom zvyšovania záťaže . V oveľa menšej miere pridávajú opakovanie a len výnimočne manipulujú s časom. Podľa uvedených príkladov je zrejmé, že klamaním  techniky, využívaním pohybového momentu, rozjazdu a švihu k zrýchľovaniu pohybu možno skutočne obdivuhodne zvýšiť tréningové váhy.

Pokiaľ ale trénujete preto, aby ste boli svalnatejší - a o to sa snažíme všetci - pozrite sa ďalej než na váhy činiek, strojov a kladiek. Mal ten vyššie spomínaný mladík, trénujúci s váhou o 30 kg väčšou, tiež väčšie a masívnejšie bicepsy ako vy ? Našli by ste na nohách spoludrepujúcich sparingov niečo, čo by sa s veľkou dávkou fantázie dalo nazvať masívnymi kvadricepsami ?

Intenzitu tréningu totiž tvorí viac faktorov, než len samotná váha činky. Presvedčíte sa prostým pokusom, ktorý môžete urobiť sami na sebe .Vezmite stredne ťažkú ​​činku a zacvičte bicepsový zdvih v tempe 2/4, to znamená 2 sekundy zo zvesených rúk  do bicepsového napnutie svalu a 4 sekundy naspäť.

Prečítajte si:Trénujte naplno aj s nižšou záťažou

 

Za predpokladu plynulej  nádväznosti opakovanie, povedzme ôsmich, by vaša séria trvala 48 sekúnd. Ďalej urobte bicepsový zdvih v tempe 4/4 (4 sekundy hore a 4 dole). V tejto sérii by ste pracovali plných 64 sekúnd. Ktoré opakovanie boli namáhavejšie a vyžadovali intenzívnejšie nasadenie ? Očividne to budú opakovania so 4sekundovou  zdvíhacou fázou pohybu. Ktorá opakovanie vyprodukovala viac práce za jednotku času ? Iste tá so zdvíhacou  fázou v dĺžke 2 sekundy. Máme tu dva faktory, výkon a trvanie napätia.

Keďže výkon v nadväznosti na výbušnú silu náleží skôr športovcom orientovaným na silu (powerlifting), príkladom hodným nasledovania, sa javí skôr druhá možnosť. V zásade nie je nevyhnutné držať sa striktne tu uvedených časových hodnôt, za skúšku však stojí cielené spomalenie tempa, zníženie  záťaže a korektnosť v technickom prevedení cvikov. Až sa za týchto podmienok dopracujete na hranicu skorších váh a uvidíte svoje nové svaly, už nebudete chcieť trénovať inak.

Rýchle cvičenie s pohybovým momentom vytvára zrýchľujúce sily, prispievajúce k zvýšenému riziku zranenia. Rozpohybovaná  váha často narazí na slabé, rizikové, miesto kostrovo-svalového systému. Zvyčajne to je spodný chrbát, ramenné kĺby, úpony v lakťoch či kolenné väzy. Táto, mnohokrát ťažko ovládateľná záťaž, môže spôsobiť drobné poškodenia, prerastajúce až do chronického stavu.

Zamyslite sa nad nasledujúcou dedukciou : Čím rýchlejšie sa činka pohybuje, tým väčší pohybový moment získa * Čím väčší je pohybový moment, o to viac klesá účinný odpor, stupeň kontrakcie svalov aj zapojenie svalových vlákien * Menej pracujúcich vlákien znamená nízku stimuláciu * Výsledkom býva menší svalový rast než so správnou technikou cviku

Hodnotu superbrutálneho cheatingu poznajú predovšetkým fyzioterapeuti a ortopedi , lebo táto technika im zabezpečuje pomerne slušný životný štandard v podobe neustáleho prísunu nových a nových klientov, do tejto doby vyznávačov chaetingovej  techniky.

Rozumné, ak chcete chytrý kulturista, čoskoro zistí, že s korektnou  technikou , primeranými váhami a rozvážnym tempom dôjde ďalej. "Ja som mal šťastie, že sa mi nič nestalo, keď som ako mladík z nerozvážnosti a frajeriny niekedy nakladal príliš ťažké váhy, neprimerané charakteru cvikov a svojmu vtedajšiemu stupniňu trénovanosti a klamal tak správnu techniku," priznáva sám Arnold Schwarzenegger.

Ak upustíme  sa od myšlienky budovania svalov a prijmeme za svoju ideu, že táto technika nám pomôže k vyšším silovým výkonom, tak aj tu nájdeme isté trhliny. Iste, ako som už uviedol, cheating z vás urobí na chvíľu siláka. 700 kilo na leg-presse s 3 cm rozsahom pohybu určite vytvorí na laického návštevníka fitnescentra obrovský dojem.

Presne  tak naložených 170 kilo na Benč-press u ktorého vám asistujú traja ľudia a vaša panva pri tom levituje 15 cm nad lavičkou. Ale k čomu to je? Svaly po tomto "cvičení " nevyrastú. Na súťaži v lifte vás vyženú hneď, akonáhle uvidia vašu "techniku", tzn. už v rozcvičovni . Jediné, čo vám toto navyšovanie ega môže priniesť, je zranenie a prísun historiek typu "koľko dvíham na benč", ktorými sa dajú častovať siloví nešportovci, najlepšie v nejakých výčapných zariadeniach ... Ale to už je zase trochu iná kapitola.

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.