K jedným z vyhľadávaných doplnkov k strave patrí aj taurín. Je to látka prirodzene sa nachádzajúca v ľudskom tele, pričom o jej deficite hovoríme len zriedkavo. Výhodou je, že má široké zastúpenie v mnohých hlavných vitálnych orgánoch vo vyšších koncentráciách. Je výživou pre srdce, mozog a svaly. Už len takto na okraj spomínaný taurín nám dáva dosť indícií, kde je jeho hlavné uplatnenie. Nižšie v článku to rozmeníme na drobné.
Taurín: všeobecná charakteristika
Taurín charakterizujeme ako beta-aminokyselinu s obsahom síry. Presnejšie ide o podmienenú esenciálnu kyselinu, ktorú si naše telo produkuje samo. Je dobre rozpustný vo vode a nachádza sa v bežne dostupných potravinách, takže o jeho dávkovanie pre telo nie je núdza. Konkrétne môžeme hovoriť o zastúpení taurínu v mäse, v rybách a v mliečnych produktoch.
Pozor!V rastlinných potravinách je jeho obsah minimálny. Preto na nedostatok taurínu sa dokáže najviac sťažovať vegánska spoločnosť.
Taurín pracuje v tele za rôznych mechanizmov. Jeho syntéza prebieha z metionínu a cysteínu. Hlavné pôsobenie taurínu sa viaže na odolnosť a dobrú priepustnosť na bunkovej úrovni. Dokáže na seba naviazať železo a meď. Dôležité prívlastky získava pri hospodárení s hladinou glukózy v krvi a taktiež s lipidmi v tele. Zároveň má silné antioxidačné pôsobenie.
Na základe týchto mechanizmov dokáže moderná veda vyvinúť prípravok s obsahom taurínu na okamžitú konzumáciu. Pri obsahu základných termogénnych látok pôsobí ako spaľovač tukov a podporuje maximálne vyrysovanie tela. To je len jedna z mnohých stránok taurínu.
Taurín je klenotom pre srdce a celý kardiovaskulárny systém. Optimalizuje prietok krvi v tele a napomáha lepšej odolnosti tepien. Zlepšuje krvný tlak a v mnohých prípadoch chráni pred závažnou ischemickou chorobou srdca a infarktom.
Viete, že taurín patrí k obľúbenej športovej výžive a často sa nachádza v účinných energetických nápojoch? Taurín je ako pumpa pre svaly, ktorá predlžuje a zefektívňuje ich činnosť. Podporuje regeneráciu, ale precízne odďaľuje únavu.
Uplatnenie v športovej výžive tak nachádza pre maximalizáciu silového výkonu a pre zvyšovanie intenzity tréningov. Spaľuje tuky, tým že lipidy využíva ako „palivo“. Výhodou je možnosť okamžitej konzumácie.
Aké skúsenosti zaznamenali športovci vďaka užívaniu taurínu?
Táto časť príspevku vznikla na základe subjektívnych hodnotení užívateľov taurínu. Tieto účinky nemožno zovšeobecňovať, keďže každý z nich vykazuje iný zdravotný stav a uprednostňuje vlastný životný štýl.
Vo väčšej miere užívatelia diskutujú o tauríne ako o:
Doplnku k strave na zvládanie záťažových a stresujúcich situácií. Mnohí však jeho užívanie kombinujú aj s tryptofánom.
Konkurentovi kofeínu, resp. jeho preferovaní v energetických nápojoch, aby sa potlačili riziká spojené s okamžitým a zvýšeným príjmom kofeínu
Zatiaľ však nie sú vedecky potvrdené nežiaduce účinky taurínu v spojitosti s kofeínom a inými povzbudzujúcimi látkami. Samozrejme, veľa záleží od frekvencie a množstva užívania.
Okrem výkonnostných a redukčných účinkov sa na taurín viažu prínosné diabetické, keďže napomáha pri znižovaní hladiny cukru. K hlavným výhodám taurínu ešte patrí podpora zdravia obličiek a pľúc práve pre jeho oxidačné pôsobenie.
Má taurín vedľajšie účinky?
Pri tauríne sa o nich diskutuje veľmi opatrne. Keď už, tak sa zdôrazňujú negatívne vplyvy na obličky pre nestálu hladinu dusíka. V obličkách vzniká zvýšený tlak a oslabený metabolizmus.
Kedy a ako užívať taurín?
Zdravé odporúčané dávkovanie taurínu sa nachádza v rozmedzí 500 – 2000 mg denne. Niekde sa za bezpečné považuje aj dlhodobé konzumovanie 3000 mg za deň. Na udržanie svalovej sily ho konzumujeme najneskôr 60 min pred výkonom, nie v čase regenerácie alebo v spánkovom pokoji.
Bielkoviny nie sú žiadnou „vedou“, ale dopriať si ich na raňajky je často náročné. Vyplýva to z našich bežných zlozvykov a nerestí. Jedným z hlavných problémov je úplne vynechávanie raňajok alebo znížený príjem bielkovín na úkor sacharidov a tukov. Bielkoviny ako makronutrienty sú nenahraditeľné a telo z nich čerpá pre základné metabolické procesy. Preto najlepší štart do dňa tvoria práve bielkovinové raňajky.
Zobraziť celý článok
Každou vekovou dekádou podlieha telo významným zmenám. Sú to kondičné, hormonálne a metabolické, ale aj stravovacie a v neposlednom rade mentálne. Uvedomujeme si, že starneme, no zároveň si stále chceme dopriať plnohodnotný život. Ako na to?
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.