Čo všetko dokáže draslík?

Vyhnúť sa draslíku? To by bola úloha takmer nemožná

Draslík patrí medzi najrozšírenejšie prvky zemskej kôry, je nezanedbateľnou zložkou morskej vody. V bunkách ľudského tela tvorí draslík hlavný minerál. V čistej forme je to mäkký, ľahký a striebrolesklý kov. Samotný draslík sa používa na výrobu najrôznejších zliatin, detergentov a vo forme dusičnanov (draselný liadok - KNO3) je neslávne preslávený ako poľnohospodárske hnojivo.

Čo dokáže draslík?

Najväčšia časť z celkového množstva draslíka ľudského tela sa skrýva v bunkách - 98%. Draslík sa podieľa na stabilite vnútorného prostredia, nevyhnutný prakticky pre akékoľvek funkcie prebiehajúce v živom organizme, zabezpečuje svalový tonus, napomáha celkovej stabilite vnútorného prostredia a v neposlednom rade ovplyvňuje náš nervový systém.

Draslík potrebujeme pre správnu funkciu nervového a svalového systému. Hrá tiež zásadnú úlohu v správnej činnosti nášho srdca. K tomu, aby bola hladina vnútrobunkového draslíka stála, napomáha špeciálny mechanizmus v tele, "sodík-draslíková pumpa", ktorá je poháňaná energiou z ATP (adenozíntrifosfát).

Táto pumpa neustále čerpá ióny draslíka do bunky a ióny sodíka von z bunky, čím upravuje kľudový potenciál buniek. Okrem tejto pumpy regulujú množstvo draslíka tiež naše obličky. Hladina draslíka v krvi je prísne regulovaná pomocou našich obličiek. Väčšia odchýlka koncentrácie draslíka v krvi od optimálnych hodnôt môže vážne ohroziť naše zdravie. Poruchy srdcového rytmu v dôsledku zvýšenej alebo zníženej hladiny draslíka nie sú bohužiaľ nijako vzácne.

Draslík v potravinách

Draslík je hojne rozšírený ako v okolitom prostredí, tak aj v potravinách. Je dostupný takmer z každého pokrmu. Najbohatšími potravinovými zdrojmi draslíka sú banány, sušené marhule, zemiaky, pomarančový džús.

Veľa draslíka a srdce stojí

Pri nedostatku draslíka na sebe môžeme pozorovať množstvo necharakteristických príznakov. Objavujú sa bolesti hlavy, ospalosť, slabosť alebo svalové kŕče, nepravidelný srdcový rytmus. Nadbytok draslíka môžeme pociťovať ako brnenie v končatinách, pocity slabosť, niekedy sa objavuje aj zvracanie a hnačky. Príčiny týchto ťažkostí sú veľmi pestré, ich určenie a odstránenie patrí do rúk lekára.

Správna hladina draslíka v krvi je veľmi dôležitá. Pri väčšom poklese alebo zvýšenie tejto hladiny sme priamo ohrození náhlu zastavením srdca.

Upozornenie !!

Preháňadlá a diuretiká (lieky podporujúce močenie) vedú k zvýšeným stratám draslíka z tela. V užívaní týchto liekov by sme sa preto mali riadiť predovšetkým radami svojho lekára. Ak trpíte ochorením obličiek, môžete byť ohrození zvýšenou hladinou draslíka. Tieto stavy sú závažné a vyžadujú lekárske sledovanie.

Kedy začať s užívaním draslíka?

Odporúčaná denná dávka je 2-4 gramy pre dospelých a asi o 1 gram menej pre deti. Takú dávku bez problémov skonzumujete v bežných potravinách.

Zvýšený príjem draslíka potrebujete najmä pri týchto stavoch:

  • hnačka - hnačkovitá ochorenie vedú k zvýšeným stratám tekutín a minerálov - najmä draslíka. Súčasťou liečby každého hnačky sa preto predovšetkým doplňovanie tekutín a minerálov. Najčastejšou formou pri domácej liečbe sú najrôznejšie minerálne vody a iontové nápoje.
  • užívanie diuretík - užívanie niektorých diuretík (liekov na odvodnenie) vedie k nebezpečným stratám draslíka močom. Formu doplnenie konzultujte so svojím lekárom. Najčastejšie sú odporúčané tablety alebo sirup pre možnosť presného dávkovania.
  • zvýšené potenie - v pote strácame tekutiny i minerály. O doplnenie tekutín sa telo ľahko prihlási pocitom smädu. Na doplnenie minerálov však musíme myslieť sami. Vhodné sú minerálne vody a iontové nápoje.

Kto sa zaujíma o vytrvalostné športy, iste neprehliadol širokú ponuku iontových nápojov. Pretekár pri maratóne musí dopĺňať nielen tekutiny, ale aj minerály, ktorých straty sú pri výdatnom potení nemenej významné. Jednou z príčin svalových kŕčov pri týchto pretekoch môže byť práve znížená hladina draslíka v krvi.

Ak máte dojem, že trpíte nedostatkom draslíka, kúpte si niektorý z mnohých ponúkaných potravinových doplnkov, lekárnik Vám určite ochotne poradia s výberom. Zvážte však, či v jednotlivých prípadoch nekonzultovat výber vopred s lekárom.

Produkty v článku

Súvisiace články

DAJTE SVOJMU TRÉNEROVI ŠANCU

DAJTE SVOJMU TRÉNEROVI ŠANCU

Na svojom pupku ste pracovali desať rokov. Na svojom ochabnutom, zdevastovanom tele tiež . A po trénerovi chcete výsledky za 14 dní ? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.