HORMÓNY S KATABOLICKÝM ÚČINKOM

Na druhej  strane si musíme povedať, že bez nich by ste nemohli páliť nadbytočné tukové vrstvy uložené vo vašom tele. Účinok týchto hormónov sa prejavuje u záťažových stavov, ako sú napr. Stres, choroba alebo hladovanie .

Adrenalín

Ak ste niekedy robili alebo stále robíte nejaký šport na vrcholovej či inej kvalitnej úrovni, určite veľmi  dobre poznáte účinky adrenalínu. Pred zápasom, pretekom alebo inou formou porovnania síl so súperom popr. činkou ste sa ľudovo povedané niekedy klepali ako ratlíci. Vaše srdce bilo ako na poplach a do žalúdka by ste v danú chvíľu nedostali ani zrnko jedla , inak by sa určite vrátilo späť. Prečo sa toto deje ?

Systola (sťah) srdce zosilňuje a z hladkého orgánového svalstva sa zvýši odtok krvi, ktorá je použitá pre kostrové svalstvo, v ktorom adrenalín pôsobí vazodilatačne (rozširuje cievy). Týmto procesom sa vaša svalovina pripraví na zvýšený prietok krvi a znižuje sa sekrécia a pohyblivosť v gastrointestinálnom trakte. Ako je pre nás táto informácia prakticky užitočná ?

Aspoň hodinu až dve pred cvičením už by ste nemali konzumovať pevné jedlo, ale ak z vlastnej skúsenosti viete, že potrebujete niečo zjesť, aby ste sa cítili dobre, dajte si banán (najlepšie ľahko nezrelý), alebo zaraďte predtréningový nápoj. Množstvo voľte metódou pokus - omyl. Ak Vám bude robiť problémy celá odmerka, skúste pol. Ak sa budete cítiť nabudene, nebudete mať zažívacie ťažkosti pri cvičení a bude Vás tréning baviť, je množstvo v poriadku. V tomto prípade menej znamená viac - ak dávku preženiete, budete unavený a do tréningu sa budete nútiť, čo nie je naším cieľom.

Hlavné účinky adrenalínu :

 • zvyšuje srdcovú frekvenciu,
 • výdaj a systolický tlak rozširuje vencovité (koronárne) tepny srdce, cievy kostrových svalov a mozgu
 • rozširuje dýchacie cesty (zlepšuje ventiláciu pľúc)
 • znižuje sekréciu a motilitu tráviaceho traktu
 • zvyšuje rozklad glykogénu a triglyceridov
 • zvyšuje využitie kyseliny mliečnej

Kortizol

Medzi podnety stimulujúce sekréciu kortizolu patrí fyzická a duševná záťaž, infekcie, trauma a tiež zmeny okolitej teploty. Rytmus sekrécie je závislý na dennej perióde (cirkadiálneho obrazca rytmu) s tým, že maximálna je ráno a minimálna k večeru. Ak chce človek chudnúť, je vhodné prevádzkovať aeróbnu aktivitu (beh, plávanie, bicykel, rotoped, inline korčule a pod.) Ešte pred raňajkami alebo po raňajkách výhradne bielkovinovej povahy, aby telo maximálne využilo potenciál kortizolu. Tento hormón totiž stimuláciou hormonsenzitivnej  lipázy aktivuje lipolýzu (rozklad tukov). Vďaka maximálnej sekrécii a účinkom kortizolu ráno netreba dlhé trvanie aeróbne aktivity, ktoré je naopak dôležité vo večerných hodinách práve z dôvodu cirkadiánneho rytmu vylučovania kortizolu.

Kortizol je typickým proteokatabolickým hormónom a dôsledkom jeho pôsobenia je pokles obsahu proteínov v tkanivách. Čo Vás určite privádza k myšlienke, prečo máte zaraďovať aeróbnu aktivitu ráno a bez raňajok, keď Vám kortizol začne páliť svalstvo, ktoré ste tak ťažko vybudovali v posilňovni. V tomto prípade musím spomenúť dôležitosť suplementácie vetvenými aminokyselinami (BCAA) a L-glutamínom. Glutamín je najviac zastúpenou aminokyselinou vo svaloch. Druhé v poradí sú BCAA skladajúce sa z leucínu, izoleucínu a valínu. Vďaka tejto suplementácii zabránite výraznému katabolizmu svalstva ráno pri aeróbnom cvičení. Energia sa potom bude naďalej tvoriť z glycerolu (súčasť tukov) a aminokyselín, ale vďaka suplementácii budete páliť iba tukové tkanivo, nie Vaše svaly. Aby som predišiel častým otázkam, dodám, že komplexné aminokyseliny sú tiež vhodné.

Hlavné účinky kortizolu:

 • stimuluje glukoneogenézu z glycerolu a aminokyselín
 • znižuje využitie glukózy vo svaloch
 • pôsobí protizápalovo má antialergický a imunosupresívne účinok

Glukagón

Ide o hormón pankreasu tvorený 29 aminokyselinami. Sekrécia glukagónu stúpa pri fyzickej záťaži, ale najväčší vplyv na ňu má hladovanie, ktoré vedie k poklesu hladiny krvného cukru. Hlavnou funkciou glukagónu je udržiavanie hladiny glykémie v rozmedzí 3,9 - 5,8 mmol / l. Ďalej stimuluje glykogenolýzu (rozklad glykogénu) a glukoneogenézu (novotvorba glukózy) v pečeni. Medzi ďalšie účinky môžeme uviesť vplyv na rozklad tukového tkaniva, ktorá sa štiepi na substráty dôležité pre tvorbu glukózy, ak človek dlho hladuje . Bohužiaľ hladovania a zlé stravovacie návyky (nepravidelnosť v jedle) nie sú efektívnym spôsobom pre chudnutie, pretože tento proces rozkladu tukového tkaniva je len základným opatrením organizmu pre prežitie. Po opätovnom najedení telo automaticky živiny uloží do tukových zásob pre horšie časy, ktoré môžu nastať, ako ste telu práve hladovaním ukázali.

Musím tiež spomenúť formu chudnutie redukčnou diétou bez fyzickej aktivity. Samostatná redukčná diéta vedie iba k redukcii najmä aktívnej svalovej hmoty a minimálnemu úbytku tukového tkaniva. Naopak pri kombinácii fyzickej aktivity a správne nastaveného redukčného jedálnička sa zvyšuje v organizme citlivosť inzulínosenzitivních tkanív, čo vedie k lepšej utilizácii sacharidov. Aktívne svalová hmota sa zachováva, tukové zásoby ubúdajú pomalšie, ale nenastupuje známy "jojo" efekt, ktorý si môžete iba redukčnou diétou ľahko spôsobiť.

Hlavné účinky glukagónu:

 • glykogenolýza
 • glukoneogenéza
 • lipolýza
 • ketogenézy (v pečeni)

Tréning a katabolické hormóny

Medzi ľuďmi sa rozšíril "strašiak", že akýkoľvek tréning trvajúci dlhšie ako jednu hodinu je kontraproduktívny v dôsledku sekrécie katabolických hormónov. Je pravda, že pri cvičení putujú Vaším krvným obehom katabolické hormóny, ale to sa deje už pri prvom cviku. Telo sa na katabolizmus začína pripravovať už cestou do posilňovne, keď myslíte na tréning. Začína pozvoľná sekrécia adrenalínu, ku ktorému sa postupne pridáva aj kortizol. S tým človek nič nenarobí. O to viac je práve dôležitá konzumácia potréningového nápoja , vďaka ktorému telo vrátite do anabolického stavu.

Produkty v článku

Súvisiace články

Koľko gramov bielkovín denne?

Koľko gramov bielkovín denne?

Bielkoviny patria k základným makronutrientom v rámci každodennej vyváženej stravy. Ich optimálny príjem závisí od viacerých faktorov. Najviac posudzovaný je výpočet podľa váhy a výšky, ale aj podľa nastavených cieľov (chudnutie, rysovanie). Tieto aj ďalšie okolnosti bližšie určujú, koľko gramov bielkovín denne sa odporúča prijať. Zobraziť celý článok

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Za každým osvedčeným spaľovačom tukov nachádzame stimulanty na podporu metabolizmu. Rovnako dôležité sú podmienky pre účinnú termogenézu v tele. Za predpokladu, že vybrané produkty spĺňajú obe základné kritériá, dochádza k hlavným princípom spaľovania tukov. Podrobne ich vysvetlíme už v tomto príspevku a ich účinky prezentujeme vďaka vašim obľúbeným spaľovačom tukov. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.