Prečo užívať Zinok a na čo je dobrý?

Na čo je teda zinok dobrý?

Zinok podmieňuje správne videnie a chuť, má vplyv na metabolizmus cukrov, bielkovín, hormónov a vitamínov, ovplyvňuje rast a delenie buniek a preto je pre kulturistu absolútne nevyhnutný. 
Bez zinku by ľudské telo jednoducho nemohlo za žiadnu cenu fungovať.

Zinok chráni proti infekcii, napomáha hladšej a čistejšej pleti,udržuje nízku hladinu cholesterolu v krvi, čím pomáha predchádzať kardiovaskulárnym problémom. Znižuje tvorbu akné, aft, napomáha hojeniu rán a regenerácii po tréningu, zároveň tiež je vhodné po ňom siahnúť aj pri najrôznejších ekzémoch.
Telo pomáha chrániť pred nachladnutím, chrípkou, zápalom spojiviek alebo chronickým únavovým syndrómom a udržuje dobrý stav prostaty každého muža.


Znamená to, že máme brať zinok ako potravinový doplnok? 
  
Áno. Ak, tvrdo trénujeme, tak určite. Ak užívame zinok vo forme doplnku výživy, je potrebné zvýšiť príjem vitamínu A, vápnika a fosforu. V niektorých doplnkoch sa zinok vyskytuje vo forme sulfátu či glukonátu, v iných zase v chelátovej podobe. To je najvhodnejšia forma, pretože vo forme chelátu ho organizmus vie najlepšie využiť. Preto môžem úprimne odporučiť napríklad náš Imun Max, ktorý Vášmu telu dodá potrebný zinok, ale aj vitamín A, C a mnoho iných potrebných minerálov.
Nepodceňujte rolu vitamínov a minerálov pri tvorbe svalovej hmoty alebo pri diéte. Vaše telo ich potrebuje rovnako ako kyslík. Keď ich nebude mať, nebude telo správne fungovať.

Berte zinok spoločne s vitamínom B6 a B12!

Veľmi dôležitý fakt najmä u športovcov je, že zinok ovplyvňuje proteosyntézu, čo je tvorba bielkovín, a tým teda tvorbu svalov, a o to nám predsa ide. A preto je zinok potrebný pre správnu funkciu bielych a červených krviniek. Vo väčšom množstve sa vyskytuje v našich kostiach, pankrease, obličkách, pečeni a pokožke.
V akých potravinách ho nájdeme?

Bežne sa zinok vyskytuje v niektorých potravinách, samozrejme v mäse, niektorých morských živočíchoch (napr. ustrice) a v mlieku. Ďalej zinok nájdeme v tekvicových jadierkách alebo v orechoch. Zinok sa tiež vyskytuje v celozrnných výrobkoch a strukovinách. Problém je však v tom, že ho telo z tejto rastlinnej stravy nedokáže naplno využiť. Nedostatkom zinku sú asi najviac ohrození vegetariáni, alkoholici a osoby so zažívacími ťažkosťami.

A ako sa vlastne nedostatok tejto látky prejavuje? 
 
Jednak zmenou chutí – túžbou po slaných a sladkých jedlách, hnačkou, nedostatkom energie, zvýšenou únavou, neplodnosťou, zlým imunitným systémom, problémami s nervovým systémom. Najspoľahlivejšie je ale podrobiť sa priamo konkrétnemu testu na obsah zinku v tele.
Aké má zinok pozitívne účinky?

Zinok zohráva zásadnú úlohu v produkcii anabolických hormónov, priamo ovplyvňuje výkon a rozvoj sily. Dostatočný prísun tejto látky by mal podporiť produkciu troch najdôležitejších hormónov, testosterónu, rastového hormónu a inzulínu. Dostatok zinku tiež znamená viac energie a zlepšenie látkovej výmeny. A preto berte zinok spoločne s naším bulharským tribúlom a výsledky sa určite dostavia!

U mužov navyše zinok podporuje libido a znižuje pravdepodobnosť rozvoja rakoviny prostaty a ďalších typov rakoviny. Známe sú jeho antioxidačné účinky, kedy zabraňuje poškodzovaniu buniek voľnými radikálmi.
Zinok a dobrá nálada

Zinok taktiež podporuje činnosť nervového systému, zmierňuje depresie a zlepšuje náladu. Zásadnú úlohu zohráva pri produkcii nervových prenášačov a hormónov. Zinok reguluje tvorbu dopamínu, chemické látky, ktorá zlepšuje náladu a učenie. Osoby s nedostatkom zinku sa tiež stretávajú so zníženou aktivitou, ktorá má za následok aj zhoršenie nálady.

Okrem nedostatku zinku vám môže hroziť aj predávkovanie (vyšší príjem ako 170 mg/deň). Vždy je dobré poznať horné limity na príjem tejto minerálnej látky. „Otrava“ zinkom sa potom prejaví zlou imunitou a neplodnosťou, rovnako tak ako jeho nedostatok. Odporúčané dávkovanie u športovcov je v rozmedzí 15 – 50 mg denne. K strate zinku dochádza napríklad pri potení alebo u mužov stratou ejakulátu v spermiách.
Napríklad taký dvojhodinový tréning nôh vás môže doslova povysávať z vášho potrebného množstva zinku, preto je dôležité ho prijímať vo forme potravinových doplnkov.
Zinok a dobrá nálada

Zinok taktiež podporuje činnosť nervového systému, zmierňuje depresie a zlepšuje náladu. Zásadnú úlohu zohráva pri produkcii nervových prenášačov a hormónov. Zinok reguluje tvorbu dopamínu, chemické látky, ktorá zlepšuje náladu a učenie. Osoby s nedostatkom zinku sa tiež stretávajú so zníženou aktivitou, ktorá má za následok aj zhoršenie nálady.

Okrem nedostatku zinku vám môže hroziť naopak aj predávkovanie (vyšší príjem ako 170 mg/deň). Vždy je dobré poznať horné limity na príjem tejto minerálnej látky. „Otrava“ zinkom sa potom prejaví zlou imunitou a neplodnosťou, rovnako tak ako jeho nedostatok. Odporúčané dávkovanie u športovcov je v rozmedzí 15 – 50 mg denne. K strate zinku dochádza napríklad pri potení alebo u mužov stratou ejakulátu v spermiách.
Napríklad taký dvojhodinový tréning nôh vás môže doslova povysávať z vášho potrebného množstva zinku, preto je dôležité ho prijímať vo forme potravinových doplnkov.
Test nakoniec

Vezmite si 1 -2 čajové lyžičky sulfátu zinku do úst. Pokiaľ to chutí ako voda, máte silný nedostatok zinku v tele. Pokiaľ cítite ľahko kovovú chuť, je hladina zinku v tele nižšia. Pokiaľ sa vám chuť bude zdať protivná – silne kovová a nepríjemná – je hladina dostačujúca. Test nie je stopercentný, každý máme totiž iné chute, ale je to dobrý začiatok.

Bez zinku sa skrátka vaše telo nezaobíde. Náš názor je, že každý, kto tvrdo trénuje, by zinok mal brať ako potravinový doplnok, pretože tým maximalizujete svoje potenciálne výsledky. Takže choďte do neho.

Produkty v článku

Súvisiace články

Ranné cvičenie vám dodá energiu a zlepší celý deň

Ranné cvičenie vám dodá energiu a zlepší celý deň

Ranné cvičenie sa stáva čoraz populárnejším spôsobom, ako naštartovať deň plný energie a dobrej nálady. Výhodou je nielen fyzická kondícia, ale aj priaznivý vplyv na psychiku, metabolizmus a celkovú produktivitu. Ak hľadáte dôvody, prečo ráno začať pohybom, ponúkame vám niekoľko kľúčových prínosov ranného cvičenia, ktoré môžu ovplyvniť váš každodenný život. Zobraziť celý článok

Výhody angličákov (anglické kliky) a ako ich správne vykonávať

Výhody angličákov (anglické kliky) a ako ich správne vykonávať

Napriek svojmu zábavnému názvu a tomu, že nie sú tak známe ako kliky alebo drepy, angličáky (anglické kliky alebo burpees) sú náročným cvikom, ktorý posilňuje mnohé hlavné svalové skupiny tela.   Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.