Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Tréningových plánov a systémov existuje v súčasnej dobe veľa. Využívajú ich ako začiatočníci a pokročilý , tak aj uznávaný amatérski i profesionálny kulturisti. Bežne veľa z nás v posilňovni strieda objemový, silový a rysovacie tréning. Nielenže tým tak zamedzíme stagnácii , ale tiež to nebude až taká nuda, než keby sme dokola cvičili stále to isté s rovnakými cvikmi , počtami sérií a opakovaniami . Začiatočníci určite radi siahnu po osvedčených vzoroch, nie je na tom nič divné. Prečo sa jednoducho neučiť od skúsenejších, keď na internete je veľa tréningových plánov, systémov a fundovaných metód a techník? Stačí si len vybrať a osobne vyskúšať.
Ako už sme povedali, tréningových plánov a systéme existuje celá rada, ale ako sa v nich vlastne poriadne orientovať? Hlavne začiatočníci by s tým mohli mať občas celkom problém. Mám si vybrať túto alebo tamtú metódu? Ktorá sa pre mňa hodí viac? Tento cvik neznášam, ale je obsiahnutý vo vzorovom tréningovom pláne, tak ho jednoducho odcvičiť musím, inak by tréning nemal zmysel. Tu vidíte, že nás cudzie vzorové plány dosť limitujú a zároveň nútia do cvičenia, ktoré je nám proti srsti. Jednak nám cvik nemusí ísť, nebaví nás, alebo ho vykonávame zle.
Začiatočníci by sa v prvom rade mali zamerať na základné cviky a dobre zvládnuť ich vykonanie. Drepy, mŕtve ťahy, príťahy činky k hrudníku, zhyby a pod. Jednoducho si vytvoriť taký základ pre všetky ostatné cviky. Určite sa oplatí investovať do techniky prevedenia dostatok času, než sa vrhneme na nejaký vzorový plán, ktorý potom absolvujete s mizerným výsledkom a boľavým chrbtom alebo ramenami. V priebehu cvičenia sa samozrejme priebežne zoznámime so svojím vlastným telom, s ktorým potom dokážeme omnoho lepšie pracovať. U začiatočníkov to býva často problém, nevie, ako svaly fungujú, čo na nich zaberá, ako regenerujú, je potrebné sa jednoducho najskôr spoznať. Akonáhle si toto osvojíte, môžete začať s intuitívnym tréningom. Bez základných znalostí a umenia počúvať vlastnému telu to nemá zmysel. To radšej zájdite pre radu ku kamarátovi alebo siahnite po článkoch na internete alebo v časopise.
Intuitívny tréning ale nejde chápať úplne doslova. Nemôžem prísť do fitka a povedať si, že dnes pôjdem tricepsy a chrbát, prísť za dva dni a povedať si to isté, alebo robiť stále dookola tie isté cviky. Taky intuitívny tréning si žiada trochu disciplíny, pripravenosti a hlavne myslenia. Stále je potrebné mať na pamäti, že stagnáciu prekonáme pridávaním váhy a obmenou tréningu. Intuitívny tréning má síce aj svoje obmedzenia, ale dáva vám neskutočnú slobodu. Dnes je napríklad na rade biceps a hrudník, bežne si dáte benčpres a Scottovu lavicu, ale niečo vo vnútri vám hovorí, že dnes to jednoducho nie sú cviky pre vás. Poznáte svoje telo a cítite, že tieto cviky dnes nebudú dobre fungovať a zaradíte preto iné. Môžete jednoducho cvičiť podľa chuti, nálad y a aktuálnych pocitov, ale nezabúdajte na poriadok, ktorý by napriek všetkej fantázii mal váš tréning mať, aby viedol k dobrým výsledkom.
Intuitívny tréning ide taky ruka v ruke s vašou energiou. Ak prídete do fitka oddýchnutý po nedeľňajšom obede, určite zvládnete oveľa väčšiu váhu a intenzívnejší tréning, cítite sa dobre a telo si to vyžaduje. A po práci zase spomalíme tempo a dáte si viac kardia. Určite nie je dobré sa za každú cenu do niečoho nútiť, aj keď je to v predpísanom pláne. Nebudete mať potom z tréningu dobrý pocit a nabudúce ho radšej vynecháte . Intuícia by mala stáť na prvom mieste. Necítite sa na 15 opakovaní, tak urobte čas od času 10, jednak si budete šetriť kĺby a jednak zlepšíte kvalitu svalov, a nebudete stagnovať. Naopak tiež občas zaraďte viac intenzívnej techniky, kedy, to záleží len na vás a na vašej nálade. Prídete domov zničený , ale s pocitom dobre vykonanej práce a s vedomím, že si to vaše telo práve prialo.
Na ukážku uvádzam príklad intuitívneho tréningu. Jednoducho si rozvrhnete, ktorú partiu budete cvičiť a koľko cvikov urobíte. Intuitívne potom priamo na mieste zaradíte cvik, ktorý práve cítite ako najúčinnejší a zvolíte počet sérií a opakovaní podľa toho, či ste práve v objemovej, rysovacie alebo silové fáze.
Určite má veľa z vás svoje osvedčené metódy a techniky už dobre zvládnuté, a vie, čo na svaly platí. Mnohí z nás intuitívne už dlho cvičia, pretože na vymýšľanie detailného tréningového plánu jednoducho nezostáva čas, alebo je to o lenivosti. Nikdy ale nezabúdajme, že telo je jeden celok, a preto nesmieme našej intuícii dovoliť, aby nám hovorila, že máme pri každom tréningu cvičiť len bicepsy a hrudník, ale je potrebné ju rozumom prekonať a zaradiť všetky svalové partie, vrátane tých málo obľúbených a zanedbávaných , ako napríklad predlaktie, medzilopatkové svaly pod.
Vďaka intuitívnemu tréningu môžete zlepšiť slabé partie a vytvarovať si dokonalejšie postavu, pretože sa pocitovo zameriate na konkrétne cviky a nemusíte sa držať zabehnutých vzorových tréningových plánov, ktoré vám diktujú, koľkokrát týždenne cvičiť určitú partiu a ktoré cviky obmieňať, aby ste cvičili rovnako ako ostatný , pretože takto sa to jednoducho robí. Načúvajte svojmu telu a prispôsobte sa. Intuitívny tréning stačí začať jednoducho tým, že sa pozriete do zrkadla.