JEDNA CHYBA V NÁVODE A JE Z VÁS TROSKA

Máme pár súťaží za sebou a ešte viac pred sebou a znova sa ozývajú tie staré, trochu už ohrané šlágre ako trebárs "Rozhodca, daj si kvapky do očí", alebo protest songy na leitmotív "To je zase korupcia", či jednoducho výstižné "Rozhodcovia sú ču ** ci ". Alebo to druhé. Tieto  songy hrajú predovšetkým v lokáloch, ktoré majú nad dverami napísané Men 'Physique, kdežto na  protestsongy o konšpiráciách  a politike si zase  potrpia v kluboch Bikiny Fitness. Nie, nebudem strkať ruku do ohňa za to, že sem tam nechce nejaký arbiter na osobnej konzultácii preskúmať pekne zblízka partie, ktoré zakrýva len hrsť korálok zo súťažných plaviek, ale sú rozhodcovia vážne tak úplatný kreténi, ako to čoskoro budeme čítať v statuse sklamanývh  pretekárov a pretekárok ? Alebo je len chyba v návode ?

V našej neistej dobe v sebe nosím jednu neochvejnú istotu. Som si celkom istý, že som muž. Po otcovi. A ako muž nepoužívam návod na použitie a zásadne sa nepýtam na cestu. Je úplne jedno, že si zájdem stovky kilometrov a ocitnem sa na pokraji nervového zrútenia, ješitnosť skrátka nedovolí zo seba urobiť trúbu v očiach spolucestujúcich. Naopak, do poslednej sekundy musíte predstierať, že idete skratkou. To bolo kedysi. Dnes už je to oveľa jednoduchšie, používam navigáciu. Lenže tá, zdá sa, je vyslancom samotného diabla pokušiteľa, pretože ma neustále nabáda, aby som každú chvíľu zahol. Takže v rámci zachovania morálneho kreditu mi nezostáva nič iné, než jej príkazy občas ignorovať. A tým pádom si opäť zájsť milión kilometrov a stať sa pojazdným uzlíkom nervov. Napriek tomu, a to bohužiaľ nemôžem poprieť, je oveľa lepšie nechať sa poučiť, vypočuť rady a prečítať si návod, ako sa správať a čo robiť. A ako vyzerať ...

A presne to by som odporučil všetkým súťažiacim v kategórii Physique. Pripravujú sa bez mapy, bez návodu a potom, keď nebude  ich úsilie ocenené, stanú sa z nich sťažujúce sa ľudské trosky. O čo ide? No samozrejme o umiestnenie . Zle ohodnotené umiestnenie . Zvyčajne v rozsahu od druhého do pätnásteho miesta. Víťaz býva spokojný vždy. Ide totiž o to, že si málokto z účastníkov prečíta návod k rozhodovaniu tejto špecifickej kategórie. Aj v kulturistike bývajú dohady. Napriek tomu sa poradie odvíja od toho, kto má najväčšie svaly, kto ich má nejvyrýsovanějšie, kto má aké prednosti a kto nedostatky. Možností, podľa čoho určiť poradie, je relatívne dosť. To physiquovia to majú o poznanie horšie. Nielen, že na posúdenie ich kvalít musia stačiť dve úklony a polovica tela, ale predovšetkým je problém  subjektívny výklad pravidiel. Ten znie: "Hodnotí sa primeraná svalnatosť, vyrysovanie, symetria a tvar postavy. Berie sa tiež do úvahy stav a farba pokožky, vlasy a rysy tváre, ktoré by mali dotvárať celkový vzhľad postavy, ktorá by mala byť estetická a športová. Extrémne svalnatá postava bude známkovaná dole "

A to je všetko. Žiadne iné písmenká v manuáli. Potom je tam opis, kam majú dať nohu a ako si skrížiť prsty, aby sa nekrížili a ako predvádzať zadnou rukou  veľkosť svojho nádobíčka. Ale nejaké ďalšie inštrukcie na posúdenie výkonnosti ? Zhola nič.

Lenže problém je v tom, že kulturistika, fitness, bikiny a Physique sú o porovnávaní. O tom, že vezmem Pepu a porovnám ho s Lojzom. Alebo Aničku s Marienkou. A keď má Anička, inak dlhonohá krásavica, kratšie nohy ako Marienka, môže sa ísť vyplakať do kúta. No a práve tak je metúci  pojem "primeraná svalnatosť" v kontexte porovnávanie. Vojto Koritenský  nepochybne nadmerne svalnatý. Extrémne, povedal by som. Ale na Olympii bol svalnatý málo  a rozhodne nie extrémne. Takže keď sa zíde 15 chalanov vo physique, ten s najväčšími svalmi má skrátka pech, hoci v domovskej posilňovni je za chudého trkvasa. Vlastne je potrebné sa pripraviť tak, aby som si nevytiahol čierneho petra, keď tam prídu ešte väčší drobčekovia. Posudzovať podľa daného  návodu o primeranosti je preto celkom oriešok aj pre rozhodcov. Chýba tu aspoň nejaké Naj.

Iste, majú k dispozícii aj ďalšie vodítka, ako určiť šampióna. Trebárs toto: "Berie sa tiež do úvahy stav a farba pokožky, vlasy a rysy tváre, ktoré by mali dotvárať celkový vzhľad postavy, ktorá by mala byť estetická a športová." Najprv si spomeňme, prečo vlastne vznikla táto kategória. Zlé jazyky tvrdia, že hlavne preto, aby sa IFBB sypali zlatky z nemalého štartovného, ​​ale to je len závisť samozrejme. Ten hlavný dôvod bol určite ten, aby sa náš šport čo najviac priblížil mainstreamu. A podľa mainstreamu má športovú postavu každý, kto si vo vzpriamenom postoji vidí na penis a primerane svalnatý je Justin Bieber. A to posudzovanie podľa vzhľadu a vlasov ? Nechcem rozhodcov  podceňovať, ale väčšina z nich sú heterosexuálny páni v strednom veku, ktorí majú pochopiteľné ťažkosti rozoznať ikonický účes nebožtíka Zyzza od obyčajnej komédie na hlave. Zapeklitá situácia pre obe strany pódia. Iba  že by medzi  rozhodcov zasadli nejaké sexi fitnes šťabajzny , tie by na to mali oko. Lenže kde ich  vziať, keď sa promenádujú na pódiu ? Mám riešenie.

Ja navrhujem toto: Víťaza by sme mohli vyhlásiť s pomocou rokmi overeného Ententýky dva špajlýky , a tak ďalej a tak ďalej (podľa toho, ako to chcete mať napínavé) a tramtadadá víťazom je tento. Samozrejme až potom čo prejde elimináciou podľa systému Enyky, benyky, klyky bé, ABR, Fábr Dominé, Elce pelce do pekelce, ten musí ísť z kola von. A môžeme do toho zapojiť aj niekoho z publika, čo by nie. Vylosujeme vstupenku, zaviažeme mu oči, roztočíme ho ako Káču a rozpočítavaj ! Tomu ešte len hovorím kontakt s divákmi a nie nejaký trápne mávanie rukami na pódiu. Nepochybne z toho vzíde oveľa objektívnejší výsledok, než ten z rozhodnutia o primeranosti. Víťazi budú výskať radosťou a skákať premety  ako doteraz a porazený môžu nadávať iba  tak šťastene, ktorá sa k nim tentoraz obrátila chrbtom. A tu pozor ! Prichádza podstatná zmena ! Nabudúce to môže byť zase naopak, čo je dnes nemožné, lebo boli istoiste zle posúdený. Hotovo, vyriešené, žiadne sťažnosti. Zo zničených  smutných trosiek sa stanú pozitívny, dúfajúci mladý ľudia, žiariaci šťastím a zaliatý slnkom. Ozajstný predstavitelia fitness smeru, ktorý má prezentovať krásu, zdravie, šťastie a primeranosť ...

 

 

Súvisiace články

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.