Môžeme s istotou povedať, že kardio tréning určite zaradil do svojho tréningu skoro každý z nás. Každý, kto navštevuje posilňovňu, dobre vie, že je nevyhnutnou súčasťou tréningu, že ak chce zhodiť nejaké to kilo a ukázať pracne nadobudnuté svaly, väčšinou sa bez neho nezaobídeme. Väčšina čitateľov mi možno potvrdí, že ich kardio strašne nudí a hodiny strávené na bežiacom páse radšej vymenia za svižný posilňovací tréning, len aby sa tejto nepríjemnosti zbavili. Myšlienka jazdy na rotopede, behu na páse, veslovaní alebo kolísaní sa na Orbitreku je ich nočnou morou, ale bohužiaľ im nič iné nezostáva, pretože neboli od prírody obdarení vyrysovanou postavou dokonalého Mezomorfa, a tak si po každom tréningu odbijú tú svoju nudnú polhodinku a už sa tešia do sprchy.
Teraz vám predstavíme niekoľko kardio tréningov, ktoré možno niekto z vás pozná, ale niekto o nich možno ešte nikdy nepočul. Vyskúšajte si ich a možno na kardio zmeníte názor.
Kontinuálny kardio tréning
Kontinuálny kardio tréning predstavuje typ vytrvalostného tréningu s nízkou až miernou intenzitou. V podstate ho mnoho z vás iste pozná, keď ide na rotopede alebo beží na páse 20 až 60 minút rovnakým tempom. Ak nepatríte medzi excelentných športovcov zvyknutých na tvrdú drinu, iste vám bude tento dobre známy štýl tréningu maximálne vyhovovať, a to o to viac, keď u neho budete súčasne sledovať televíziu alebo počúvať obľúbenú hudbu. Cvičiť ho môžete kedykoľvek a nemusí to byť vždy v kombinácii s posilňovacím tréningom. Ak sa vám zdá, že nechudnete, skúste vyraziť ráno na lačno. Síce trochu krutá zmena, ale skúsiť sa má všetko.
Intervalový tréning
Tiež intervalový tréning zvládnu ako úplný amatéri, tak aktívny športovci. Tréning spočíva v striedaní pasáží vysoko intenzívneho tréningu o vysokej srdcovej frekvencii s dlhšími pasážami s nízkym zaťažením. Tento štýl môžete dobre využiť, ak sa u kontinuálneho tréningu hryziete nudou a vyhovuje vám striedanie intenzívneho zaťaženia s odpočinkom. Príkladom tohto typu kardia môže byť dvojminútový šprint o rýchlosti 12 km / h, ktorý sa strieda s trojminútovou rýchlou chôdzou alebo ľahkým behom 8 km / h. Dĺžka tréningu potom závisí na vašej kondičke, niekto zvládne 20 iný napríklad až 40 minút. Pretože je srdcová frekvencia u tohto typu tréningu rýchlejšia , nebýva teda dlhší ako bežný kontinuálny tréning.
Fartlek tréning
Tento typ kardia je veľmi podobný intervalovému tréningu, ale nie je tak štruktúrovaný. Fartlek by mali skôr vyskúšať pokročilý, než začiatočníci. Tento typ kardia spočíva v tom, že, ako u predchádzajúceho štýlu, striedate rýchly šprint s odpočinkom, ale všetko je vykonávané tak povedané chaoticky. Rýchlo striedate vysokú rýchlosť a vysokú intenzitu, anaeróbny tréning a fázu odpočinku. Fartlek znamená "hra s rýchlosťou", a to tu ide. Všetko je vo vašich rukách, vy si volíte, kedy zrýchlite a kedy spomalíte, vždy ale ide o neplánované zbrklé prechody, takže nemusíte strážiť čas, len podľa vlastného pocitu zaradíte výkonnostný stupeň.
Kruhový kardio tréning
Tento typ tréningu môžeme tiež zaradiť medzi už predstavený intervalové tréningy. Obsahuje kratšiu fázu aeróbneho tréningu kombinované s krátkymi fázami anaeróbneho posilňovacieho tréningu. V praxi to vyzerá asi tak, že strávite 4 minúty na Orbitreku, potom zaradíte minútu drepov, ďalšie 3 minúty pobežíte na páse, ďalej budete pokračovať minútou na legpress a tak stále ďalej a ďalej. Pokiaľ tento typ kardia zaradíte do svojho tréningu, perfektne využijete každú minútu a zároveň predídete nude, ktorá vás s bežným Kardio čaká. Tento typ tréningu si môžu vyskúšať ako pokročilý, tak začiatočníci. Tento "kruháč" dobre využijú aj kulturisti pri príprave na súťaž. V podstate posilníte svaly a zároveň odbúrate telesný tuk.
Cross tréning
V rámci cross tréningu striedate rôzne kardio stroje v rôznych časových úsekoch. V podstate existuje niekoľko variantov tohto štýlu. Jednak môžete striedať kardio stroje v rovnakých časových intervaloch, 8 minút ste na Orbitreku, 8 minút beháte, 8 jazdíte na rotopede, a tak ďalej. Ak sa vám nechce prechádzať od stroja k stroju, použite vždy jeden stroj v rámci jedného tréningu. V pondelok si zajazdíte na rotopede, v stredu pobežíte na páse, a tak ďalej. Ďalšou alternatívou pre dobrodružného jedinca, môže byť cvičenie podľa ročného obdobia, je to síce pre veľmi pokročilých s všestranným zameraním, ale ak medzi nich patríte, rozhodne sa nebudete nudiť. V letnom počasí sa priamo ponúka plávanie, turistika a horolezectvo, na jeseň a na jar bicykel a beh v prírode, v zime potom môžete vyraziť na lyže alebo bežky. Všetko samozrejme záleží na vašich možnostiach, schopnostiach, fantázii , túžbe po adrenalíne a buďme úprimní aj na financiách :).
HIIT
Už o ňom iste bola reč v predošlých článkoch. HIIT tréning čiže High Intensity Interval Training je perfektný spaľovač tukov. Na tento typ tréningu vám postačí bohato 15 až 20 minút. Rýchlo sa 5 minút zahrejete a až potom začnete s tréningom. Budete sa pohybovať primeranou miernou rýchlosťou a po minúte drasticky zrýchlite tempo na 15-20 sekúnd, pohybujete sa tak na 90-95 percentách maximá. Skrátka skoro nadoraz všetkých síl. Potom zbrzdíte, pretože by ste to rovnako už ďalej nevydržali, a po minúte odpočinku za pomalého tempa opäť vypálite, a tak stále dokola. Je to síce poriadna drina, určená skôr pre ľudí, ktorý idú radi až na hranice svojich možností, ale výsledky sa určite dostavia, najmä keď bojujete s prebytočnými kilogramami. Ak vás už ani stroje nedokážu zabaviť, skúste napríklad švihadlo, alebo si vymyslite sled rýchlych cvikov bez závažia alebo s ľahkou váhou. Kardio tréningov existuje naozaj celá rada, a ak sa vám nepáči ani jeden variant z ponúkaných možností, vymyslite si svoju vlastnú, alebo sa s nami podeľte o vaše úspechy dosiahnuté práve kardio tréningom, aby si aj vyslovenie odporcovia povedali, že by som to teda taky skúsil ?
Stimulanty sú látky, ktoré zvyšujú aktivitu centrálneho nervového systému, čím zlepšujú bdelosť, sústredenie a fyzický výkon. Sú obľúbené medzi športovcami, študentmi a ľuďmi s náročným životným štýlom, ktorí potrebujú zvýšiť svoju energiu a odolnosť voči únave.
Zobraziť celý článok
Vitamín B12 patrí medzi esenciálne vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Hoci sa často spomína v súvislosti s nervovým systémom a tvorbou červených krviniek, jeho úloha pri cvičení a fyzickom výkone je rovnako dôležitá. Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete náročnej fyzickej aktivite, dáva zmysel sledovať svoj príjem B12 a zabezpečiť si jeho dostatok. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tento vitamín dôležitý a aký vplyv má na váš športový výkon.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.