Kráľ Ronnie Coleman

Každý, kto sa pohybuje vo svete kulturistiky, vie, kto je Ronnie Coleman. A tiež to, prečo dostal prezývku „Kráľ“. Tento osemnásobný Mr. Olympia začínal ako chudobné pracujúce dieťa. A skončil ako legenda kulturistiky.

Detstvo a športové začiatky

Narodil sa v roku 1964 v americkej Louisiane do chudobnej rodiny a už ako deväťročný mal prvú prácu. Pomáhal v obchode a o pár rokov už sekal bavlnu na poli. Podľa vlastných slov si chcel zarobiť len nejaké peniaze pre seba. Už v mladosti miloval baseball, basketbal a najmä americký futbal, ktorému sa profesionálne venoval počas štúdia účtovníctva na Grambling State University. Ako sám prezradil vo videu (1) na svojom youtubovom kanáli, v mladosti miloval aj plávanie a rybárčenie. K športu mal teda vždy veľmi blízko.

Po univerzite pracoval v pizzerii a od roku 1989 ako policajt. Ku kulturistike sa dostal v podstate náhodou, a to vďaka Brianovi Dobsonovi, majiteľovi Metroflex Gymu v Texase, čo aj sám Ronnie priznáva: „Nikdy som si nemyslel, že začnem súťažiť. Bolo to iba preto, že mi Brian ponúkol zadarmo vstupné do posilky. On mi pomáhal s tréningom, s pózovaním a všetkým ostatným. Bez neho by som nebol tam, kde som teraz.” (2)

Ronnie Coleman

Aj keď jeho profesionálne začiatky neboli veľmi úspešné, v roku 1990 sa dostavil prvý úspech v podobe víťazstva v Mr. Texas a v roku 1991 sa stal majstrom sveta medzi kulturistami – amatérmi.

Kariéra Ronnieho Colemana

Za skutočný štart kariéry Ronnieho Colemana sa dá považovať rok 1995. Vtedy totiž vyhral prvú profesionálnu kulturistickú súťaž – Kanada Pro Cup. O tri roky neskôr, teda v roku 1998, stál po prvý krát na stupni víťazov najprestížnejšej kulturistickej súťaže, kedy získal titul Mr. Olympia. V rokoch 1998-2005 získal tento titul celkovo 8 krát, čím sa stal najväčšou ikonou v histórii kulturistiky. Jeho najväčším súperom v tomto období bol Jay Cutler, ktorý ho dokázal poraziť až v roku 2006.

Ako legendárny Coleman trénoval? Pravidelne, každých 3-6 týždňov, striedal silový a objemový tréning. Počas silového tréningu sa sústredil najmä na drep, bench press a mŕtvy ťah. Jeho silové hodnoty boli: bench press 260 kg, mŕtvy ťah 365 kg a drepy 380 kg (3). Pri cvičení preferoval skôr voľné závažia pred strojmi, aby maximalizoval flexibilitu a rozsah pohybu.
Profesionálnu kulturistickú kariéru ukončil Coleman v roku 2007 a v roku 2016 bol uvedený do športovej siene slávy. Celkovo získal až 26 profesionálnych titulov.

Prečítajte si: The Shadow – šesťnásobný Mr. Olympia Dorian Yates

Zranenia a zdravotné problémy

Žiadny z víťazov titulov Mr. Olympia netrénoval s takými obrovskými váhami, ako práve Ronnie Coleman. Podľa mnohých odborníkov sa to prejavilo na jeho zdravotnom stave. V nohách totiž strácal cit a mal silné bolesti v dolnej časti chrbta. Od skončenia profesionálnej kariéry absolvoval až 10 ťažkých operácií a v roku 2020 sa dokonca vyjadril, že možno už nikdy nebude chodiť (4). V súčasnosti sa, ako sám povedal (5), cíti lepšie, a to najmä vďaka liečbe kmeňovými bunkami v Mexiku.

Čomu sa „Kráľ“ venuje dnes?

Coleman sa v roku 2016 oženil so svojou dlhoročnou priateľkou – osobnou trénerkou Susan Williamsonovou. Majú spolu 4 deti, pričom 3 deti má Ronnie z predchádzajúcich vzťahov. Od roku 2011 je majiteľov spoločnosti, ktorá sa venuje predaju športových a wellness produktov. Stále sa tiež venuje kulturistike, o čom svedčia aj jeho príspevky na sociálnych sieťach, kde má milióny sledovateľov.

Zdroje:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=WBwhn7GIG88
  2. http://www.kulturistika.weblahko.sk/Ronnie-Coleman--zivotopis.html
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Ronnie_Coleman
  4. https://www.youtube.com/watch?v=MYr96-1DuVI
  5. https://www.youtube.com/watch?v=6vEgm7tJymM
  6. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Ronnie_Coleman_8_x_Mr_Olympia_-_2009_-_6.png
  7. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/09/Ronnie_Coleman_8_x_Mr_Olympia_-_2009_-_2.png/1024px-Ronnie_Coleman_8_x_Mr_Olympia_-_2009_-_2.png

 

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Ako naštartovať metabolizmus?

Ako naštartovať metabolizmus?

Energia je pre život nevyhnutná. Ľudský organizmus ju prijíma v rôznych formách, čo sa neskôr prejavuje na komplexnej látkovej premene. V zdravom organizme funguje na princípe rozkladu zložitých makromolekúl z prijatej stravy na cieľovú využiteľnú energiu pre základné životné funkcie. Ide o procesy metabolizmu, ktoré fungujú normálne, zrýchlene alebo spomalene, o čo viac premýšľame, akonaštartovať metabolizmus. Zobraziť celý článok

Efektné 10-minútové cviky na brucho

Efektné 10-minútové cviky na brucho

Brušné svalstvo obzvlášť pridáva na vizuálnom dojme z celkovej postavy. Formovanie je teda základ, ale má isté zásady. Jednou z najdôležitejších je pevná vôľa a výdrž. Tieto dva princípy kombinujeme najmä pri krátkodobých, ale zato náročných cvičeniach. Za také považujeme vybrané 10-minútové cviky na brucho. Ktoré sú to a čo vôbec treba vedieť oprecvičovaní brušných svalov?  Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.