KTORÝ JE ZÁKLADNÝ CVIK NA CHRBÁT ?

Existujú chvíle, kedy sa oddávame snívaniu o výhrach v športke, o plánovaní budúcnosti, alebo len tak bezcieľne premýšľame, čo by keby ... Takže určite poznáte také tie hry na keby, po ktorých by mala nasledovať jedna ultimatívny odpoveď ... Napríklad aký je najdôležitejší  cvik na nohy, keby mal byť len jeden ? Každý bez mihnutia oka povie drep. U pŕs bench-press, u bicepsu zdvih veľkej činky, u ramien tlaky atď ... Ale u chrbta sa možno zaseknú.

Čo je najdôležitejším cvikom na chrbát ? Mŕtvy ťah, odpovie mnoho z vás. A ja budem zúrivo oponovať. Podľa mňa to sú príťahy na hrazde. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je ten, že žiadny cvik vám tak efektívne nezaistí šírku chrbta. Druhým, nemenej dôležitým faktorom je to, že to je ten najbezpečnejší cvik, čo poznám. Všeobecne totiž platí, že cviky s vlastnou váhou tela môžete vykonávať v podstate v akomkoľvek veku. To sa o mŕtvole rozhodne nedá povedať. A do tretice, môžete ho vykonávať takmer kdekoľvek. Nejaká vetva, či pripevnená tyč sa vždy niekde nájde.

Všetci, ktorí sa snažia o zlepšenie šírky chrbta, by do svojich tréningov mali zaraďovať zhyby, alebo ak chcete priťahovanie na hrazde nadhmatom širokým úchopom. Ako som už napísal, nielenže sú vynikajúcim cvikom pre rozvoj chrbta, predovšetkým potom pre ich šírku, ale vždy boli tiež ukazovateľom fyzickej zdatnosti. V posilňovniach nájdete nekonečný zástup borcov, ktorí si naložia úctyhodný riadpk tehličiek na kladke, aby ju potom mocným trhnutím sprevádzaným nemenej pôsobivým záklonom trupu uviedli v pohyb, avšak len málo z nich dokáže previezť túto váhu do vykonania príťahov na hrazde. Jednoducho preto, že hrazdu jednoducho oklamať  veľmi nejde.

Problémom hrazdy je, že je veľa chlapcov (ale aj dievčat), ktorí sa jednoducho nepritiahnu ani raz. Chápem, že to sa potom zhyby vykonávajú veľmi ťažko. V moderných posilňovniach sa v poslednej  dobe objavili stroje, ktoré napomáhajú vykonávať zhyby. Taká tá hrazda s pojazdným vozíčkom a protizávažím. Majitelia týchto strojov a ich výrobcovia ma teraz nebudú mať príliš v láske, keď vyhlásim, že to je ten najzhubnejší a nejdebilnější stroj, ktorý tam môže byť. Nenaučí vás nič ! Iba to, ako plynule prejsť z imitácie zhybov na trhanie kladky o ktorom sa píše o pár riadkov hore.

Mám pre vás jednu peknú historku. Na tomto stroji s obľubou cvičili viac ako 2 rokmi jedni mladí chalani. Dorastenci. Trochu im tie vyvažujúce tehličky závažia predsa len ubúdali, ale žiadna paráda to nebola. Vlastne sa ani po tých 2 rokoch stále nedokázali normálne pritiahnuť na hrazde. S galantnosťou sebe vlastnou som ohodnotil ich počínanie dostatočne expresívne a zvukomalebnou češtinou s tým, že to je celé na to zariadenie, ktorým ženy riadia náš život. Proste na p..u. Chlapci sa potom následne nechali presvedčiť na to , že každý jeden tréning sa vyskúšajú pritiahnuť. Nemyslím tým každý tréning chrbta, ale skutočne každú návštevu posilňovne. Skúste jedno opakovanie. Každý tréning. Kopte vo vzduchu nohami ako žaba, naťahujte krky, nejako sa tam jednoducho vydriapte. A ďalší tréning znova. Verím, že urobíte 2 opakovania. Potom tri. Tri a pol. Bojujte o každý centimeter. Ak máte na programe chrbát, skúšajte vybojovať pár opakovaní v pár málo sériách, a až to vážne nepôjde, bežte robiť tie kladky a iné cviky. Takto to robili tý chlapci. A ako to dopadlo ? Včera som pozeral na jedného z nich, ako urobil  20 opakovaní na hrazde v prvej sérii, aby si potom na opasok zavesil 15 - kilovú jednoručku a pokračoval v niekoľkých sériách. Ako dlho to mohlo  trvať, než sa na túto úroveň dostal ? Ani nie rok. Takže hurá do toho.

Aký úchop používať pre rozvoj konkrétnych častí širokého chrbtového svalu ?

Máme tu verziu nadhmatom a podhmatom. Každá z nich precvičí chrbtové svaly, avšak dokážu čiastočne preniesť zacielenie na odlišné časti chrbta. Priťahovanie k hrazde nadhmatom a širším úchopom, nie o moc väčším ako šírka ramien,  viac zaťaží vrchnú časť latissimov a buduje sa nimi požadovaná šírka chrbta. Zhyby podhmatom a užším úchopom o trochu viac presunú aktivitu do strednej oblasť latissimov a tiež viac zapoja do práce biceps.

Čo sa týka spúšťania do úplného napnutia paží, tak tu sa názory rôznia od cvičenca k cvičenci a trénera k trénerovi. Každopádne ich  odporúčané cvičiť v plnom rozsahu pohybu bradou k hrazde, ešte lepšie však dotykom vrchnej časti hrudníka a v spodnej polohe síce do čo najnižšej polohy, však neuvolňovat svaly a neviset ako opraty zo slín bernardína z huby. Musíte sa sústrediť na pohyb so stále spevneným a kontrolovaným svalstvom, aby nedošlo k poškodeniu väzov a kĺbov. Fakt je ten, že ak som písal o bezpečnosti tohto cviku, pri trhavých pohyboch predsa len hrozí poškodenie bicepsových úponov.

Dôležitý je úchop

Sila úchopu môže byť pre niekoho limitná a v polovici série je viac ako časté, že z hrazdy začíname tzv. Skĺzavať, kedy sila úchopu už nedovolí zotrvať na hrazde, ale chrbtové svaly stále nie sú vyčerpané. To je obvyklý problém pri cvičení na hrazde a obzvlášť pri posledných sériách, kedy už úchop nie je tak mocný, je vhodné využívať trhačky či pásiky , ktoré umožnia zotrvať na hrazde až do dokončenia série. Nie je ale vhodné na pomocné pásky spoliehať stále a treba rozvíjať aj prirodzenú silu úchopu bez týchto celkom iste prospešných pomôcok.

Mimochodom, som toho názoru, že podobné cviky zaťažujú a budujú predlaktia oveľa efektívnejšie, než na predlaktie samostatný a špecializovaný tréning.

Prevedenie

Postavíme sa pred hrazdu a zavesíme nadhmatom na tyč na šírku o niečo málo širšie, než šírka ramien, ktorá je považovaná za najprirodzenejšiu čo sa týka rozsahu pohybu a aktiváciu hornej časti latissimov. Uchop možné meniť podľa pocitov a požiadavky cvičiaceho a tak meniť zaťaženie vlákien z viacerých uhlov. Počkáme, až sa telo ustáli a prestane hojdať, aby sa pohyb nestal lepšie zvládnuteľný, čím by jeho účinnosť bola znížená. Teraz sa kontrakciou chrbtových svalov priťahujeme k hrazde, pričom je nutné zasiahnuť vlákna latissimov a ďalších chrbtových svalov, a snažiť sa využívať paže iba ako spojky medzi hrazdou a chrbtom. Nepoužívame pomocné pohyby trupu a necháme pracovať z väčšej časti iba svalstvo chrbta.

Pozrite sa na anatómiu chrbta a predstavte si, ako sa latissimy približujú k sebe a zmršťujú pri pohybe nahor a naopak odďaľujú a naťahujú pri pohybe do východiskovej polohy. Pomôže to pochopiť zmysel cvičenia a nie iba mechanické vykonávania opakovaní bez väčšieho efektu. To je dobrá varianta, keď akousi základnou silou disponujete. Ak ste radi, že sa tam sotva udržíte, nenechajte sa spočiatku odradiť vašou technikou jašterice v smrteľnej kŕči. Snažte sa však svoj pohyb časom vypilovať do prevedenia, o ktorom je tu reč.

Vrchná poloha je zvyčajne na úrovni brady s tyčou hrazdy či pritiahnutí k hornej časti hrudníka k hrazde. Vo vrchnej polohe vykonať kontrakciu a vydržať v polohe jednu až dve sekundy a potom pomalým plynulým pohybom spúšťať telo späť. Keď to nevydržíte, zaháknite sa tam za bradu. Nie, teraz už vážne trochu žartujem. Nohy možno v kolenách ohnúť, čo stabilizuje telo, ktoré potom nemá takú tendenciu k vykonávaniu pomocných pohybov. Keď už  nie ste schopný vykonať celú sériu v úplnom rozsahu pohybu, je možné využiť vrchnej časti opakovanie, kedy je sila najväčšia a v obmedzenom období môže robiť  neúplné opakovania do doby, než zvládnete aspoň 8 opakovaní v celom rozsahu. Potom už pridávať približne do 12 a následne možno pridať záťaž na opasok. Verziu nadhmatom možno striedať podhmatom a užším úchopom pre precvičenie strednej časti latissimov. Platia tu rovnaké zásady, ako pri cvičení nadhmatom.

Nepreháňajte to s šírkou úchopu, skutočne nemusíte vyzerať ako Ježiš na kríži a navyše hrozí riziko zbytočne preťažovaných väzov. Zároveň tiež dochádza ku skráteniu pohybu a svaly nie sú ideálne aktivované. V tomto postavení nemožno plnohodnotne vykonať svalovú kontrakciu a účinnosť cvičenia sa zmenšuje. Zhyby na hrazde sú skrátka základom všetkého pre všetkých, či už im ide o zlepšenie svalového rozvoja alebo dostať sa do formy v súlade s filozofiou životného štýlu fitness. Možno ich zaradiť ako do klasického deleného tréningu, kruhového tréningu, tak aj cvičenie len s váhou vlastného tela, ktoré možno odporučiť každému, kto chce začať s posilnením a spevnením svojej postavy, pričom zhyby dávajú postave správnu estetiku a vyváženosť.

Produkty v článku

Obľúbené EXTRIFIT® Hero

EXTRIFIT® Hero

61,00 € 81,60 €

Novinka EXTRIFIT® Agrezz®

EXTRIFIT® Agrezz®

1,80 € 2,40 €

Súvisiace články

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Bielkoviny nie sú žiadnou „vedou“, ale dopriať si ich na raňajky je často náročné. Vyplýva to z našich bežných zlozvykov a nerestí. Jedným z hlavných problémov je úplne vynechávanie raňajok alebo znížený príjem bielkovín na úkor sacharidov a tukov. Bielkoviny ako makronutrienty sú nenahraditeľné a telo z nich čerpá pre základné metabolické procesy. Preto najlepší štart do dňa tvoria práve bielkovinové raňajky. Zobraziť celý článok

Ako na chudnutie po 50?

Ako na chudnutie po 50?

Každou vekovou dekádou podlieha telo významným zmenám. Sú to kondičné, hormonálne a metabolické, ale aj stravovacie a v neposlednom rade mentálne. Uvedomujeme si, že starneme, no zároveň si stále chceme dopriať plnohodnotný život. Ako na to? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.