KULTURISTIKA = KONIEC VÝHOVORIEK

Nestíham tréning, pretože ...

Nemám čas sa naraňajkovať, pretože ...

Rád by som jedol viackrát denne, ale ...

Nechudnem / nepriberám, pretože ....

Rád by som chodil cvičiť, ale ...

Každý sa už s tým niekedy stretol. Dokonca si takto často hovoríme sami pre seba a snažíme sa tým ospravedlniť svoju nechuť k niečomu, do čoho sa nám skutočne pramálo chce. Často vediete vyjednávaciu bitku so svojím druhým ja, aby ste ho  tiež nezriedka prehrali. Bohužiaľ, ak chcete byť vo väčšine činností ľudského snaženia úspešný , priestor pre najrôznejšie úľavy musíte zmenšiť na úplné minimum. Ako už hovorievala vaša babička: "Bez práce nie sú koláče" Keď chcete peniaze, musíte pracovať, keď chcete mať umelecký úspech, musíte skúšať do zblbnutia a keď chcete byť vynikajúcimi športovcami , musíte trénovat. Tvrdo a pravidelne. Tak to proste je. Ležaním na gauči sa ešte nikto nepreslávil.

Kulturistika je ale špecifická ešte v jednej ďalšej oblasti. A tou je strava a všeobecne celý jej životný štýl. Vidáváte extraligového  hokejistu takmer každý deň. Maká, trénuje, pot sa z neho leje  prúdom, ale po skončení tréningu im padla. Idú na obed do reštaurácie, kde si dajú to, na čo majú momentálne chuť. Zapijú to pivkom, alebo sladkou limonádou a všetko je v pohode. A tak to je u väčšiny športov. Nech je ich tréning sebanáročnejší , má určité časové obmedzenie, po uplynutí ktorého môžu športovci prepnúť na niečo rýdzo civilného s vôňou nejakej  dobrej  pochúťky, navyše nijako stresovaný tým, čo, kedy a aké živiny po tréningu by sa mohli zanedbať. V tomto smere čnie veľké úskalie kulturistiky. Kulturistiku, ak v nej chcete byť úspešný , musíte jednoducho robiť 24 hodín denne. Musíte ju mať v povedomí takmer neustále. Kulturistika jednoducho znamená koniec výhovoriek.

Nemôžeš pribrať ? Málo ješ ? Tvrdíš, že ješ veľa ? Musíš jesť viac ! Si v sobotu na tréningu unavený a teraz tu zdvihneš prd ? Bol si včera žúrovať ? Áno ? Tak tam nelez, keď teraz nemôžeš cvičiť !

V kulturistike nemôžete oddeliť tréning od bežného chodu všedného dňa. Ak to s ňou myslíte vážne, tak kulturistiku musíte včleniť, absorbovať, do každého jedného dňa vášho života. Po tréningu v posilňovni nastáva ďalšia fáza. A to taká, aby vynaložené úsilie nevyšlo nazmar. Vy totiž nerastiete v posilňovni pod Benčovou  lavicou, ale práve mimo tieto priestory. Musíte urobiť všetko pre to, aby sa vašim poničeným svalom, zdevastovaným tvrdým bezcitným tréningom, dostalo všetkých potrebných živín včas, pravidelne a v dostatočnej miere. A keď už bude táto procedúra ukončená, tak si musíte dať zase pozor na to, aby ste nevydávali energiu ubytočne . Robte len to, čo máte a čo bude smerovať na prospech vášho rastu. Deň po dni si plňte malé úlohy v príjme sacharidov, bielkovín, pridávajte si postupne závažia, sústreďte sa v tréningu. Majte na pamäti, že zatiaľ čo vám sa z nejakého hlúpeho dôvodu nechce, váš súper drví jednu sériu za druhou.

V čase, keď je všetkého hromada, ponuka takmer neobmedzená a dobre vybavené fitko majú v každom menšom mestečku, tak práve vaše predsavzatia a vaše odhodlanie je tým jazýčkom na váhach úspechu či sklamania . Ak nebudem počítať extrémne geneticky nadaného  jedinca, ktorých je v našej republike tak maximálne 4-5, tak všetkých  ostatných  delí iba disciplína. Disciplína, zmysel pre povinnosť a jasná vízia toho, čo všetko je potrebné obetovať, je mnohokrát tým rozhodujúcim faktorom v úspešnej kariére. Úsilie v tréningu, úsilie pri zháňaní finančných prostriedkov, úsilie pri získavaní potrebných informácií. To všetko sa skladá do rozsiahlej mozaiky, a keď vám niekoľko kamienkov chýba , môže to mať často fatálne následky a ten vysnívaný krásny obraz sa zmení v nevzhľadnú mazanicu .

Nemáš peniaze na doplnky ? Choď  si nájsť brigádu ! Nemôžeš ísť na preteky, pretože nemáš sponzora ? No a ? Nefňukaj a možno raz mať budeš !

Ale vyššie napísané neplatí len pre kulturistov so súťažnými ambíciami. Istý poriadok si budete musieť nastoliť zakaždým, keď chcete radikálne zmeniť svoju postavu. Argumenty typu dochádzam do školy, jem  až na poludní  obed, neobstoja . Pretože to je len lenivosť, čo vám bráni pripraviť si vhodné jedlo do plastovej krabičky. Práve  tak ako častá veta o nedostatku času je len hlúpou výhovorkou. Tí, čo skutočne pracujú 16 hodín denne, tak robia len  preto, lebo je to práve ona práca, ktorá je ich koníčkom a prioritou. Lenže na nedostatok času sa sťažujú väčšinou tí, ktorí majú bežné osemhodinové povolanie . Zvyšok dňa premárnia častými nákupmi , sledovaním televízie, alebo inou činnosťou, ktorá nemá s fyzickou aktivitou nič spoločné.

Pokiaľ chcete so sebou niečo urobiť, musíte si určiť jasné priority a priniesť tomuto predsavzatiu určité obete v podobe mierneho nepohodlia . Ja viem, je to otrava, robiť si  jedlo deň dopredu. Chápem, že to hocikedy môže priniesť mierne komplikácie, keď máte jesť pravidelne v určitých časových intervaloch. A čo je najhoršie, budete si musieť odpustiť tie najrôznejšie dobroty, ktoré máte tak radi. Áno, zmena telesných proporcií, či už je cieľom extrémny nárast svalstva, alebo len obyčajné zhodenie pneumatiky okolo pása vyžaduje určitý kus nepohodlia , obete, drinu a sebazaprenie . Ale o to sladší  pocit potom máte z dobre odvedenej práce. Odmenou vám sú obdivné pohľady vašich známych a zvýšené sebavedomie prameniace z poznania, že ste dokázali zase o niečo viac než len tí, ktorí o nejakej zmene iba tárajú . Áno je to ťažké, ale to je práve dobre, lebo keby to bolo ľahké, robil by to každý a vy by ste ony pocity nikdy nepoznali ...

Produkty v článku

Súvisiace články

Ako na domáce proteínové tyčinky?

Ako na domáce proteínové tyčinky?

Ste smädní po bielkovinách? Je to prirodzené, veď bielkoviny (proteíny) sú nevyhnutné pre každú zdravú bunku v tele. Vyplýva to z ich základnej stavebnej funkcie, rovnako aj z významného postavenia medzi dôležitými zdrojmi energie. Ľudské telo si jednoducho zakladá na bielkovinách pre stavebné a metabolické procesy, pre reguláciu hormonálnej sústavy a na udržanie optimálnej telesnej hmotnosti. Sme teda zodpovední za každodenný príjem bielkovín. Preto odporúčame domáce proteíny tyčinky! Zobraziť celý článok

Účinné cviky na brucho po pôrode

Účinné cviky na brucho po pôrode

Každé telo po pôrode potrebuje regeneráciu. Je to prirodzený proces bez ohľadu na rozdiel medzi aktuálnou hmotnosťou a pred tehotenstvom. Účinným spôsobom, ako sa dostať do formy, je pravidelný tréning. Tehotenstvo a následne pôrod sú ale spúšťačom ďalším telesných zmien, ktoré si neraz vyžadujú prioritnú pozornosť. Sú to hormonálne, emočné, ale aj mnoho ďalších dôvodov, pre ktoré odteraz fungujeme v inom režime. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.