MLÁDEŽI NEVHODNÉ VIDEÁ

Tak nám v Liberci zavládla zase pani Zima. Rázne a naplno. Pražáci k nám chodia na výlety, nasávajú zimnú atmosféru a kochajú sa výhľadom zo zasneženého Ještědu na krajinu nášho malebného Trojzemí, schovanú pod bielou prikrývkou. A my, horali z podhoria Jizerských hôr, im ten biely  bordel odpraceme z cesty, aby sa tam mohli vyškriabať. Sneh je fajn, ak sa nemusíte denne oháňať lopatou , aby ste sa dostali pre rožky. Bohužiaľ, nedokážem naplno využiť ani bonusu blízkych hôr a s tým spojených radovánok, lebo  čím som starší, tým menej dobrovoľne leziem  do miest, kde je studeno, veterno a celkovo nevľúdne počasie. Ale nebolo to tak vždy. V čase rozmáhajúceho pubického ochlpenia ma záplavy snehu bavili. Lopatou  sa oháňali dospelí a my sme  bezstarostne rajtovali na pojazdných plastoch. Časom, kedy puberta už prepukla naplno, dal zase sneh šancu k zoznamovanie sa s dievčatami, pretože "nechtiac" hodiť  dobre mierenú snehovú guľu dievčaťu do xichtu, bolo oveľa jednoduchšie ako jej jednoducho oznámiť, že je pravidelnou príčinou vašich snov  ...

To bolo na základke. Potom už som na tieto veci nemal čas. Začal som cvičiť. Vážne a zarputilo. Takže som trávil čas buď v posilňovni, alebo pri videu, kde som stále dookola študoval  tréning Doriana Yatesa, Kevina Levroneho, Dennisa Jamesa a ďalších hviezd vtedajšej  kulturistiky. Dorian išiel brutálne série s mnohými a mnohými vynútenými opakovaniami. Ronnie Coleman cvičil predné drepy v štvrtinovom  rozsahu, zato s nápravou z lokomotívy, a Kevin Levrone si s plným rozsahom pri ramenách takom za  hlavu príliš nelámal. A napriek tomu všetko ma ani na pikosekundu  nenapadlo, aby som premýšľal o tom, či sú, alebo nie sú pre mňa tie  videa vhodné . Pre všetkých "mladých chlapcov", aby som bol presný. Samozrejme neboli. Boli plné nasadenia, driny, brutálnych váh a tvrdého tréningu, ale čistej  techniky určite nie. Teda nie u všetkých. Flex Wheeler trénoval na videu precízne. Ale jeho tréning som nikdy nedopozeral , lebo som po tretej sérii spoľahlivo zaspal. Takže Flex u mňa nebol práve tou najvyhľadávanejšou  tréningovou  motiváciou. Ale o motiváciu nešlo. Chcel som vidieť, ako tvrdo cvičia špičkoví borci, za akú hranicu dokážu zájsť. Aj preto ma dnes oveľa viac zaujíma tréning Branche Warrena, než ukážkové cvičenie Plank, ktoré by sa mi asi malo hodiť viac. To všetko sa odohrávalo v predfacebookovej  dobe, v období, kedy by som sa s prižmúrením oboch očí mohol charakterizovať ako "mladý chlapec".

Dnes, keď natočím, ako cvičí Radek Lonc svojou vrcholnú sériu na biceps, razom sa objaví veľa borcov, s odporúčaním na lepšiu techniku ​​a vyjadrenou obavou o to, aby to náhodou, nedajbože, nevideli mladí chalani. Hodil som na stránky drepy Majsterka ČR v Bikiny Fitness Katky Holmanovej  a v diskusii to vyzerá, akoby som ponúkol moslimom zľavu na jaternice. Pamätám šialenú diskusiu nad bicepsovým zdvihom so 130 kg (už neviem presne) u Petra Petráša, kde mu šesťdetiatkilový  fúzatý  Hipster radili, ako mu ten cheating je vlastne k ničomu. Nepoznám video, kde by sa aspoň raz neobjavilo niečo ako: "to nie je dobrý príklad pre mladý chlapcov" Táto mýtická skupina ľudí, ktorú spájajú prvé uhry na frňáku , sa tiahne ako červená niť všetkými diskusiami na všetkých weboch a sociálnych sieťach, kde sa objaví nejaké tréningové video, a kde aktér necvičí  ako z  encyklopedickej  príručky kulturistiky. Ja neviem, ale osobne nepovažujem "mladých  chlapcov" za jedincov  s mozgovým nádorom, ktorí dokážu reagovať iba na tmu, svetlo, vreckové od rodičov, cheating Radka Lonca a freevideo. Myslím, že si aj tí mladí chalani dokážu urobiť názor na cvičenie sami, bez zbytočného mentorovania tých "starších chalanov".

Tak, ako som si ho urobil ja pri sledovaní Blood & Guts Doriana Yatesa. A viete čo? Som rád, že nado mnou nestál nejaký starostlivec so zdvihnutým prstom, ktorý by mudroval o vhodnosti či nevhodnosti vynútených cheatingových opakovaní pre násťročného začínajúceho cvičenca. Som rád, že som neprepadol videám, kde sa predvádzajú ukážkovo vykonané cviky s precíznosťou, ktorá nedovolí uhnúť z vytýčenej trasy ani rastu vlasov. Dnes by som mal síce svaly ohybnejšie než Andrejov charakter, ale nie som si istý, či by som niekedy niečo vyhral. Možno jo, lebo ako Flex Wheeler, tak napríklad náš Lukáš Osladil cvičí úplne precíznou  technikou a sú mimoriadne dobrý . Ale light weight baby Coleman, bol lepší, že jo ... Takže či si niečo pamätám z tréningových videí, bola to tvrdá práca aktérov. To mi utkvelo v pamäti, a to ma hnalo dopredu v tréningu. Ak sa ale u bicepsu Ronnie Coleman zaklonil o 5 alebo 10 centimetrov, na to si nespomeniem ani po intenzívnom waterboardingu.

Byť teda mladou  adeptkou bikiny fitness, asi by ma zaujímalo, ako tvrdo drie Majsterka republiky Kateřina Holmanová. A asi by pre mňa bolo prínosnejšie vedieť, že ide na samú hranicu možností, a to aj za cenu horšej  techniky. To by mi utkvelo viac než to, či vykonáva nekonečne nudné série na gyndastrojoch s tromi tehličkami. A ak pominiem genetické dispozície k rastu paží Radka Lonca, asi by ma zaujímalo, že dáva prednosť vyššej záťaži za predpokladu pomerne vysokého počtu opakovaní s miernym Cheatingom  a neúplne natiahnutými pažami. Ostatne, myslíte si, že Radek nejako radikálne zmenil štýl cvičenia ? Ak áno, pravdepodobne vám asi porekadlo o starých psoch a nových kúskoch nič nehovorí. Väčšina kulturistov síce mení štýl tréningu, ale techniku ​​prevedenia takmer nikdy. Ak teda Radek neprepína lakte a vykonáva cheating, robil to tak už ako mladý chlapec. A nezdá sa, že by to viedlo k nejakej ujme ...

Čo to vlastne je, tá superprecizna technika ? Nedávno som pozoroval Vojtu, ako sťahuje hornú kladku na chrbát kladku veľmi  neobvyklým spôsobom. Vlastne rovnako, ako to robia všetky ženské, čo prídu prvýkrát do fitka. Tyč chytia nadhmatom, na úzko a sťahujú ju niekam pod prsia. Vojto ju držal práve tak a sťahoval to tiež  dosť nízko. Najlepšie by sa to dalo popísať, ako keby sa chcel vyhupnúť na imaginárny múr. Keby to nebol Vojto, povedal by som mu, že to robí úplne blbo. Lež pretože to cvičil IFBB Pro, držal som hubu a skúsil to tiež . Bohajeho, aké ma boleli krídel  druhý deň !! Prečo ja hlupák som to nerobil už skôr ? No preto, že som kladku sťahoval správne. A bál sa experimentovať a hľadať spôsoby sťahovania, ktoré by zabrali inak, zaťažili svalové skupiny z iného uhla vyhovovali práve mne samotnému a nie autorovi nejakej  príručky správneho posilňovania.

Nie, vážne vás tu nechcem nabádať k cvičeniu s mizernou technikou prevedenia . Nechcem vidieť v posilňovniach nezmysly vykonávané pod vplyvom zbytnělého ega cvičenca. Ale tréning by mal byť predovšetkým o tvrdej drine. A drina a nasadenie je podľa mňa dôležitejšie ako precízna dokonalosť. Ak máte potrebu sa totálne zmrtviť intenzifikačnými  technikami, aby ste mali dobrý pocit z tréningu, bežte do toho. Ale mali by sa vykonávať intenzifikačné techniky v mladom veku ? Asi nie. Mal by sa teda cvičiť tréning so špičkovou technikou ? Asi áno. A mali by ste si vybrať štýl tréningu, ktorý vás bude predovšetkým baviť ? Bezpochyby. Pretože jedine tak pri tom športe vydržíte. A potom, až napríklad budete mať aj nejaké tituly, si o sebe môžete prečítať, ako to robíte celé blbo.

 

Produkty v článku

Súvisiace články

JE TENTO PROTEÍN VHODNÝ DO DIÉTY?

JE TENTO PROTEÍN VHODNÝ DO DIÉTY?

Ak by existoval nejaký rebríček kladených otázok, ten z nadpisu článku by iste okupoval prvé priečky. Tak si na ten dotaz poďme poctivo odpovedať. Zobraziť celý článok

CUDZIA GENETIKA NIE JE TVOJA VÝHOVORKA

CUDZIA GENETIKA NIE JE TVOJA VÝHOVORKA

Poráža tvrdá práca talent? Rozhodne áno. A mám tu pár pádnych príkladov. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.