Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Napriek tomu považujeme dosiahnuté výsledky Extrifit teamu na Mozolani Classic za parádne . Prečo ? Tak sa poďme pozrieť na Mozolani Classic optikou Extrifitu .
Minuloročný ročník Mozolani Classic zasadil hlbokú ranu do vynikajúcej povesti tohto športového podniku z minulých rokov. Zlý výber priestor kombinovaný s extrémnou nepriazňou počasia zapríčinil, že na promotéra súťaže Andereje Mozolaniho sa zniesla vlna kritiky. A právom. Iný by zahorkol, cítil by sa ukrivdený , alebo by to flegmaticky hodil za hlavu bez najmenšej odozvy. Ale nie Andrej, ktorý si z kritiky vzal to najlepšie a organizáciu Mozolani Classic 2015 doslova obrátil naruby zlým von, dobré nechal vnútri a pripravil mix precíznosti, ústretovosti pre pretekárov a atraktivity pre oko diváka v novom, riadne vytunenom ročníku.
Súťaž sa presunula do Bratislavy, kde našla adekvátne priestory v Istropolise , pre pretekárov bolo zabezpečené ubytovanie v luxusnom hoteli Lindner v bezprostrednej blízkosti súťaže a divák dostal atraktívny koncept súťaže v americkom štýle "víťaz berie všetko" v brutálne silnej súťažnej konkurencie . Jediným, kto tentoraz trochu sklamal, boli skôr diváci. Nie, že by ich bolo málo, ale nebolo ich dosť. Vnímam Slovensko ako jednu z krajín zasľúbených do kulturistiky a viem, že tamojšia fitness komunita vie vyrobiť fantastickú atmosféru. Skrátka, čakal by som, že sa nebude dať pohnúť , na prasknutie a istorpolis sa bude otriasať v základoch z toho, ako budú fanúšikovia podporovať svojich obľúbencov. Čo sa bohužiaľ tak celkom nestalo a ja nepoznám dôvody , prečo fanúšikovia kulturistiky neprídu na najlepšiu jarnú súťaž stredoeurópskeho regiónu a najlepšiu súťaž Slovenska v roku 2015. Tí, čo prišli, si však užili preteky a pridružený program bezozbytku a dúfam, že Extrifit im v tom náležite napomohol svojím programom Expa.
Ale poďme sa už pozrieť na športovú stránku veci a účinkovanie vybraných členov Extrifit Teamu. Čím sa zároveň zriekam akejkoľvek objektivity, lebo jej skrátka pri všetkej vôli nie som schopný. Než sa však budeme baviť o jednotlivých umiestneniach, vysvetlime si netradičný koncept súťaže, pretože je to dôležitý kontext umiestnenia pretekárov. Ako v kategórii Bikin, tak mužov sme mohli vidieť súťažiaci v troch kategóriách, z ktorých postupovali 4 najlepší do tzv. Superfinále. Tam sa logicky stretlo 12 ľudí o konečné umiestnenie. V podstate to poznáme zo súbojov o absolútne víťazstvo, kde vyhlásia víťaza, ale ďalšie umiestnenia už nie. Tu sme mohli zistiť, kto je druhým, tretím, siedmym atď ... najlepším pretekárom celej súťaže. Chápem isté rozčarovanie, predovšetkým ľahších pretekárov, ktorí musia zvádzať sily z mnohokrát oveľa ťažšími súpermi, ale mne ako divákovi sa to páči. Súťaž má spád, šmrnc a vidí súboje rôznych postáv s rôznymi objemami, kedy nie vždy platí, že ten najťažší musí zákonite vyhrať. Ostatne dnešný profesionál Vojta Koritenský je toho dôkazom, keďže na svojich prvých pretekoch NABBA získal absolútne prvenstvo pri váhe 70 kíl. Pamätám si to veľmi dobre, lebo som sa stal jeho obeťou, hoci o 30 kíl ťažší .
No a teraz už vážne k tým výsledkom. Tým v úvodzovkách najhorším výsledkom je ôsme miesto Timei Trajteľovej. A tie úvodzovky sú skutočne na mieste a skutočne veľké, pretože je potrebné si uvedomiť, že v dvoch kategóriách sa musela kvôli obrovskému počtu pretekárok vykonávať eliminácia do semifinále. Čiže medzi prvých pätnásť. A ani tých pätnásť pretekárok v kategórii nebola žiadna pralesná liga. Naopak, Slovensko je svojou úrovňou kategórie Bikiny fitnes povestné a momentálne tvoria svetovú špičku. V konkurencii žien sa teda nestratila ani 19-ročná Timea Trajteľová so zjavným zlepšením a potenciálom zaradiť sa práve medzi túto svetovú elitu.
Skutočným prekvapením súťaže je ale piate miesto Sabiny Plevákovej . Polemizovať o tom, či pri rovnakej forme majú pravdu rozhodca zo svetovej súťaže Arnold Classic, ktorú Sabina vyhrala, alebo miestny zväzový rozhodca aj tak nemá cenu. Na Slovensku skrátka preferujú väčšiu tvrdosť a vysušenosť , vo svete plnosť svalových brušiek a zdravé vyrysovanie žien kategórie Bikiny fitnes. A asi sa zhodneme v tom, že je lepšie byť prvý na MS, ME a Arnold Classic než piata na Slovensku.
Aj šieste miesto Norberta Zajaca možno v kontexte absolútneho víťazstva celej súťaže považovať za úspech. Veď aj medzi mužmi sa zišlo v kategórii nad 85 kg cez 20 pretekárov, takže aj tu bolo vcelku ťažké dostať sa aspoň do semifinále. Noro samozrejme nemohol svojimi objemami konkurovať najťažším pretekárom súťaže, ale predstavil pôsobivú symetriu postavy s patričným vyrýsováním predovšetkým dolnej polovice tela. A to napriek tomu, že ten súťažný vrchol čaká Nora v podobe vytúženej účasti na ME v prípade jeho nominácie, ktorá by mu však nemala utiecť.
Obrovským prekvapením však bola forma Milana Obořila na štvrtom mieste. A to aj napriek tomu, že aj Milan má svoj vrchol sezóny ďaleko pred sebou. Milan pôsobil na pódiu oveľa ťažšie, než by napovedala jeho váha 89 kíl, jeho nohy patrili k najlepším v súťaži a tvrdo útočil aj na vyššie pozície, kde mu však stáli v ceste borci podobnej konštitúcie ako napr. Filip Godzák s niečo väčšími objemami, extrémne vysekaný Ján Kráľ, alebo vyvážený, objemný Jozef Nagy, víťaz Mozolani Classic 2015.
A ak som v úvode hovoril o na pohľad nie veľmi priaznivých miestach štvrté miesto Vojtu Koritenského je typickou ukážkou takéhoto optického klamu. Samozrejme, že inak ako obrovským úspechom sa 4. miesto Vojtu pri jeho profesionálnej premiére nazvať nedá. Vojto ukázal absolútnu konkurencieschopnosť, prišiel v totálne životnej forme, pripravený úplne nadoraz a pritom ťažší , ako na jeho poslednom amatérskom triumfe na Olympia Amateur. Keď dokáže pridať ešte 6-7 kíl svalovej hmoty, bude pri jeho tvare postavy, celkovému dojmu v základnom postoji tvrdo atakovať tých najlepších profi pretekárov kategórie do 212 lbs. Pri jeho mladosti a možnostiach by to nemalo byť tak nereálne a český fanúšik bude mať možnosť pozorovať ďalšiu cestu za vysnívanou účasťou na totálny vrchol v podobe účasti na Mr. Olympia.
MOZOLANI PRO CLASSIC 2015