NA KULTURISTIKU NIKDY NIE JE NESKORO !!

 

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-kulturistika-1_c4dd058fb603d534d8076614af96e0b8.jpg

 

 

 

 

Čas nezastavíte !

 

 

Hovoríte si, to sa ma netýka, som ešte mladý. Starnutie ale nezastavíte. Poďte si prečítať, čo nás čaká za pár rokov. Nikto tomu totiž neujde ! Využite vašu príležitosť už teraz ! Bojíte sa staroby nielen pre to, že vám pribudnú vrásky, zníži sa pohyblivosť, začnete zabúdať, rozbolia vás kĺby, ale tiež prídete o svoju ťažko nadobudnutú svalovú hmotu? Potom sú vaše obavy oprávnené, s pribúdajúcimi rokmi skutočne dochádza k ich postupnému úbytku.
 

 


Koľko vlastne stratíme hmoty ?

 Ak sa dožijete šesťdesiatky, o veľa  svalovej hmoty ste zatiaľ neprišli. Úbytok v tomto vekovom období je približne 10%, a to nie je ešte veľmi  poznať. V nasledujúcich rokoch ale svalová hmota začne ubúdať o niečo rýchlejšie. Ak dosiahnete veku osemdesiatich rokov, prišli ste o ďalších 30-40%. Vidina posilňovne plná starých rodičov nás môže rozosmiať, ale určite nie je na škodu posilňovať aj v pokročilom veku, aj keď stratíme väčšie množstvo svojej pôvodnej svalovej hmoty. Udržíme sa totiž aj naďalej v kondícii a možno vyhráte aj nejakú tú cenu masters a pôjdete v šľapajach českého matadora súťažných pódií Milana Bodláka, ktorý naozaj cvičí, ako tvrdí vo svojich rozhovoroch, kým nezomrie.
https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-kulturistika-2_c4dd058fb603d534d8076614af96e0b8.jpgIste mi dáte za pravdu, že cvičenie nie je len o naberaní obriej svalovej hmoty a jej následnom rysovaní  do najmenších detailov, ale tiež o radosti zo cvičenia, ktorá by nám aj v starobe nemala chýbať. Čo na tom, že po šesťdesiatke nám rok čo rok ubudnú 3% našej sily, keď nás cvičenie baví a v posilňovni máme veľa dobrých priateľov a možno aj nejakého sparinga.

 

 


Hlavne zostaňte v kondícii !

 

 Ak by sme stratu svalovej hmoty chceli pomenovať odborne, budeme hovoriť o sarkopenii. So stratou hmoty súvisí i strata sily a funkcie svalov. Svaly starších ľudí sú oveľa slabšie, menšie a rýchlejšie sa unavia . S tým je potrebné pri tréningu počítať. Udržať sa v kondícii aj v starobe má veľa výhod, s postupnou stratou sily a hmoty sa vytratí aj pohyblivosť a schopnosť starať sa sám o seba.

 

Ak sme v kondícii, zvládneme hravo chôdzu, nastupovanie do vozidla a auta , vyjdeme schody, vstaneme ľahko z postele, proste všetko, čo sa nám teraz zdá samozrejmé, ale v starobe už tak samozrejmé nie je. Ďalšou výhodou je udržanie si štíhlej postavy. Ak sa v starobe menej hýbeme, pribúdajú automaticky na váhe. Nie je asi nič horšie ako ťažký a obézny  senior, ktorý tak znepríjemňuje život sebe aj ostatným. Ak nám to náš zdravotný stav dovolí, môžeme cvičiť napríklad do osemdesiatich. Tak prečo byť na obtiaž?

 

 


Hormóny a pohybový aparát

 

 

 S pribúdajúcim vekom sa musíme rozlúčiť aj s anabolickými hormónmi (testosterónom, rastovým hormónom, ...), ktoré sa na úbytku svalovej hmoty tiež podpísali. V našom tele sa zároveň zvyšuje hladina katabolického kortizolu, ktorý okrem iného zabraňuje syntéze bielkovín. Vo vnútri nášho tela jednoducho dochádza k neodvratným procesom. Mení sa štruktúra ľudského tela, rozloženie tukov v tele, dochádza k  zmenám vo fungovaní nervového systému a pod. S tým všetkým je potrebné sa vyrovnať. Cvičenie už nebude to, čo za mlada, ale určite ešte nie je nič stratené, ak zostala vôľa a motivácia .Ak sa zameriame priamo na svaly, zistíme, že sú v pokročilom veku oveľa viac postihnuté rýchle svalové vlákna, ako vlákna pomalé . Rýchle vlákna predstavujú v podstate to, čo z kulturistov robí kulturistu. Tieto  svalové vlákna sú objemnejšie, sú schopné rýchlych kontrakcií. Sťahy svalstva vykonávame veľkou  alebo maximálnou silou. Skrátka budujeme svalovú hmotu. Pokiaľ je ale ich funkcia vplyvom veku narušená, pochopiteľne sa nám bude horšie budovať a budeme skôr strácať.

 Ďalej sa tiež v starobe zníži počet motorických jednotiek. Motorická jednotka je základom vedomých svalových pohybov, je tvorená skupinou svalových vlákien, ktoré sú inervované jedným neurónom. A ak takýchto jednotiek ubudne, aj naše pohyby budú pochopiteľne o niečo obmedzenejšie.

 

 

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-kulturistika-3_c4dd058fb603d534d8076614af96e0b8.jpg

Nezabudnite na zásady správnej výživy !

 

 Ďalšieho vinníka úbytku hmoty je potrebné vidieť v našej schopnosti syntézy bielkovín, ktorá sa samozrejme znižuje, a tým sa odbúrava aj svalová hmota. Telo nedokáže dobre hospodáriť s esenciálnymi aminokyselinami. Navyše by sme mali dbať aj na naše stravovanie. S pribúdajúcimi rokmi ubúda tiež chuť k jedlu, väčšinu jedál, ktoré sme predtým bežne jedli, je teraz potrebné prisoliť alebo prisladiť. Niektoré pokrmy nám môžu prestať chutiť úplne a radšej sa vrhneme na nejakú tú čokoládu alebo niečo slanšie a korenistejšie . Takto si ale zamotávame metabolizmus a schopnosť zásobenia tela energiou. Aj keď je stravovanie v pokročilom veku stále zložitejšie, nezabudnime na svoj pôvodný jedálniček s kvalitnými živinami, dostatkom vitamínov a minerálov !

 


Ak patríte medzi naozajstných fanúšikov kulturistiky a plánujete cvičiť po šesťdesiatke, nezabudnite, že vaše kosti už nie sú také pevné, ako bývali, nie sú už tak dobre zásobené minerálnymi látkami, a preto sú oveľa náchylnejší k rôznym zlomeninám. Základné cviky v posilňovni sa určite zaobídu bez karambolov, nie je to predsa box, ale pamätajte na to, že máte už oveľa menšiu silu a pri cvičení je váš pasívny pohybový systém oveľa viac zaťažovaný. Opatrný by mali byť hlavne kondičkári  s nadváhou, pri vysokom tlaku na kosti a kĺby by mohlo ľahko dôjsť k zraneniu, ktoré sa potom bude určite oveľa dlhšie hojiť než je tomu u mladého človeka. Dôležitý je každodenný pohyb, ale vždy v určitých medziach.

 

 

Cvičme, kým neumrieme   !

 

 


Cvičte teda, čo najdlhšie to ide, posilňovňa je pomerne bezpečným zariadením, kde sa málokedy prihodí nejaký úraz. Určite sa nie je za čo hanbiť, skôr vám všetci budú fandiť, ​​že aj v pokročilom veku zo seba viete vydať maximum, nie ste žiadna domáca bábovka váľajúca sa len na posteliach. Nemusíte sa báť, že vás deti na staré kolená odsunú do opatrovateľského domu, budete totiž aj naďalej sebestačný a plný energie a možno svojich potomkov aj v mnohých ohľadoch predčíte. Ak si so sebou z mladosti nesiete zdravý životný štýl, nemá cenu ho meniť, ale je potrebné pokračovať, samozrejme s istou mierou obmedzenia a väčšou opatrnosťou, aj naďalej. A prečo? No pretože kulturistika je predsa najlepší šport !!!

 

 

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-kulturistika-4_c4dd058fb603d534d8076614af96e0b8.jpg

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Koľko gramov bielkovín denne?

Koľko gramov bielkovín denne?

Bielkoviny patria k základným makronutrientom v rámci každodennej vyváženej stravy. Ich optimálny príjem závisí od viacerých faktorov. Najviac posudzovaný je výpočet podľa váhy a výšky, ale aj podľa nastavených cieľov (chudnutie, rysovanie). Tieto aj ďalšie okolnosti bližšie určujú, koľko gramov bielkovín denne sa odporúča prijať. Zobraziť celý článok

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Za každým osvedčeným spaľovačom tukov nachádzame stimulanty na podporu metabolizmu. Rovnako dôležité sú podmienky pre účinnú termogenézu v tele. Za predpokladu, že vybrané produkty spĺňajú obe základné kritériá, dochádza k hlavným princípom spaľovania tukov. Podrobne ich vysvetlíme už v tomto príspevku a ich účinky prezentujeme vďaka vašim obľúbeným spaľovačom tukov. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.