Návod na pred-tréningový doplnok

No a je to tu ... konečne prišiel ten slávny okamih, na ktorý sme všetci netrpezlivo čakali. Kam sa na nás hrabú deti na Vianoce, nemám pravdu? Áno, asi by som mal tiež vysvetliť, čo mám v tej mojej hlave za myšlienku. Otvorenie fitek predsa. Takže hviezdný dátum 17. 5. 2021 zapísaný do pomyselného notesu, ako deň, na ktorý budem spomínať a vždy na tento deň urobím nejakú činnosť, ktorá mi pripomenie ten skvelý pocit, ktorý zažívam, len musím vymyslieť, čo to bude.

Tieto táraniny okolo a moje pocity vás ale určite netankujú a asi by ste radšej prečítali niečo málo o tom, ako by mal taký produkt, ktorý sa užíva pred tréningom, vyzerať. Prečo o tom píšem, keď je toho plný internet a firmi sa predháňajú v tom, ktorý "nakopávač" bude lepší, účinnejší, brutálnejší a ktorý vám viac ustrelí hlavu, ako sa u nás vo fitku hovorí?

Pretože mi príde, že veľa ľudí ani naozaj nevie, čo jednotlivé látky, ktoré sú zahrnuté vo výrobku, v ľudskom organizme robia a aký majú účinok. V tomto článku by som tu rozobral pár obvyklých, alebo možno populárnych, to je to správne slovo, látok, ktoré sú v produktoch pred tréningom obsiahnuté.

Čo by mal v ideálnom prípade pred-tréningový produkt obsahovať?

Beta-alanín:

  • Prirodzene sa vyskytujúce kyselina, ktorá je výrazná svojim efektom (šteklením, štiepaním, svrbením atď ...). Toto svrbenie pochádza zo zvýšeného prietoku krvi do svalov a kože, ktoré majú vplyv na výkonnosť. Tu len taká zaujímavosť, že jedna z najväčších štúdií, ktorá sa zaoberala práve beta alanínom, preukázala účinnosť nárastu atletickej výkonnosti až o neuveriteľných 10,49% a to už pri užívaní 2 gramov pred tréningom. Podľa týchto štúdií je efekt beta alanínu taký, že prispieva k vnútro-bunkovému vyrovnaniu pH. V jednoduchosti povedané ... beta alanín pomáha znižovať bunkové prekyslenie z intenzívnej činnosti.

Betaín bezvodný:

  • Jedná sa o prirodzene sa vyskytujúce látku, ktorá je produkovaná ľudským organizmom. Môžeme ju nájsť najmä v (špenáte, víne, morských plodoch a repe). Štúdie, ktoré boli zamerané na túto látku, zistili, že užívanie betainu má pozitívny vplyv na podporu budovania svalovej hmoty, zvyšovanie vytrvalosti a prispieva k telesnej rekompozícii. V praxi štúdia skúmala vplyv užívania betaínu a dospela k výsledkom na testovaných subjektoch, že pri užívaní tejto látky došlo k väčším prírastkom svalovej hmoty na m. Biceps brachii (dvojhlavý sval ramena), než u subjektov, ktorí užívali placebo. Ďalšia štúdia potvrdila účinnosť betaínu v súvislosti so zvýšením opakovaní na bench-presse.

Kreatín:

  • Dusíkatá kyselina, ktorá sa v ľudskom tele vyskytuje tiež prirodzene. O kreatíne toho bolo napísané už naozaj veľa, ale predsa len by som tu vypichol aspoň to podstatné. Táto kyselina je esenciálna k tvorbe produktu ATP (adenosine thriphosphate). Ľudský organizmus potrebuje ATP preto, aby mohla vytvárať energiu.  Kreatín sám o sebe je taký malý zázrak, ktorý dokáže v tele neuveriteľné veci. Zvyšuje silu, vytrvalosť, nepriamo teda prispieva k budovaniu svalovej hmoty,

Citrulín:

  • Je známy pre podporu vytrvalosti, výkonnosti a znižovanie svalovej bolesti jednak pri tréningu, jednak po tréningu. Citrulín tiež napomáha k rýchlejšiemu zotaveniu svalov po výkone. Jedna zo štúdií, ktorá bola vykonávaná v súvislosti s citrulínom, preukázala jeho účinnosť na zníženie svalovej bolesti po tréningu až o neuveriteľných 40%, čo je obrovský benefit, pretože môžete svalovú partiu precvičovať vo väčšej frekvencii.

Leucín:

  • Medzi aminokyselinami je práve táto jedna z tých najdôležitejších, čo sa ovplyvňovania svalovej Proteo-syntézy týka. Je to hlavné "zosilňovač" mTOR medzi aminokyselinami, preto užívanie tejto aminokyseliny je na mieste.

Cukor:

  • Tu sa len pozastavím nad tým, že cukor nemá žiadny brutálny vplyv na nakopnutie organizmu, povzbudenie do tréningu, alebo budovanie svalovej hmoty. Moja hlavná myšlienka je tá, že sacharidy pri tréningu pomáhajú redukovať hladinu kortizolu, ktorý sa pri intenzívnej fyzickej aktivite vyplavuje. To ale neznamená, že si do pred-tréninkovky rozmixujete Oreo sušienky, alebo tam pred tréningom buchnete čokošku, Tatranku, alebo niečo podobné... takto to nefunguje. S vyberaním sacharidov do pred-tréninkovky to nie je tak jednoduché. Vysoké dávky sacharidov vás môžu utlmiť, keďže sa kortizolu vyplavia vysoké množstvá a tým pádom by to celý tréning tak akurát zabilo. Ďalšou vecou je absorpcia sacharidov. Dáte si maltodextrín, alebo iný zdroj rýchleho cukru, hladina inzulínu sa vám vyplaví extrémne rýchlo a opäť vás cukor dostane do stavu útlmu. Za mňa je ideálne riešenie cyklický dextrín v rozmedzí 20-40g. Táto dávka vám dodá potrebné množstvo sacharidov na to, aby vám pri tréningu pomohla s výkonom, hladinu kortizolu držala na uzde (stále budete vysoko produktívny) a cyklický dextrín sa vstrebáva kontinuálne po dlhšiu dobu, teda vám nevylítne inzulín rýchlosťou blesku a neutlumí vás. Navyše cyklický dextrín bol pri laboratórnych testoch deklarovaný ako "gut friendly" teda bez problému s trávením. Zo svojej skúsenosti môžem potvrdiť a tiež dodať, že vďaka užívaniu cyklického dextrínu mám pri tréningu oveľa lepšiu náladu, netvárime sa ako kakabus a je so mnou rozumná reč.

Vitamín C:

  • O "céčku" toho vieme tiež veľa, tak sa tu nebudem rozvášňovať, pretože už takto je toho celkom dosť a obávam sa toho, že už vás prestávam baviť. Ale v rýchlosti ... vitamín C pred tréningom môže znižovať hladinu kortizolu. Navyše budete zdravý a stojí pár korún, tak prečo to neskúsiť, nie?

Kofeín:

  • No áno, čo by to bolo za pred-tréninkovka, v ktorej nie je kofeín, že? Uviedol som ho až na posledné miesto, pretože kofeín je síce skvelá vec, ktorá dokáže robiť naozajstné zázraky, ale nesie si so sebou svoju krutú daň a tj. Závislosť. Všetky lázky, ktoré som vyššie vypísal, sú nenávykové, a keď ich vysadíte, síce pocítite rozdiel v tréningu s nimi a bez nich, ale život bez nich bude fungovať aj naďalej. S kofeínom je to horšie. Ak prijímate vysoké dávky kofeínu denne, tak si na ne telo bude vytvárať rezistenciu a dávka sa bude musieť zvyšovať. To je jeden z dôvodov, prečo niekomu stačí jeden sáčok Agrezzu a iní dávajú napríklad 2 a viac. Nemusí to tak byť, ale kofeín je droga ako každá iná a ako to už u drog býva, tá závislosť je neskutočná a ťažko sa jej zbavuje. Nehľadiac na to, že kofeín môže maskovať pretrénovanie organizmu, nedostatočnú regeneráciu, môže stále vycucává vaše adrenálnej žľazy, pretože budú produkovať čoraz viac adrenalínu a vy tak budete upadať do väčšieho a väčšieho energetického dlhu, z ktorého sa potom ťažko  dostane. Ale dosť už bolo odrádzania. Kofeín je jednoducho skvelý sluha, ale veľmi zlý pán, preto buďte s jeho užívaním, prosím vás, obozretný a berte ohľad na to, že nie je radno si s ním zahrávať. Inak užívanie kofeínu môže zvýšiť celkový atletický výkon až o 16%, čo je úplná brutalita.

Tu som vypísal jednotlivé substancie, ktoré sú v pred-tréningových formulách obsiahnuté, aspoň prevažne. Ďalej sa môžu objavovať tiež elektrolyty, formy bielkovín, nitráty, iné aminokyseliny, ďalej napríklad adaptogény a veľa iných látok, ktoré sú skvelé, ale to by sme tu mohli byť až do aleluja.

Ako si vybrať dokonalý pred-tréningový produkt?

Ja hovorím, že takýto neexistuje, aspoň čo sa celkového produktu týka, pretože vy sami musíte vedieť, čo od toho produktu očakávate, čo od neho chcete, požadujete a v čom vám má pomôcť. Preto je ideálnym riešením si zakúpiť jeden pred-tréningový produkt, ktorý vám bude najviac sedieť, a ten si doplniť zvyšnými látkami, ktoré vám budú chýbať.

Firma Extrifit ponúka veľmi pestrú škálu pred-tréningových suplementov, alebo tzv. "Pump" produktov, ktoré vám pomôžu hlavne s koncentráciou a prekrvením svalov. Áno ... a fakt fungujú.

To by bolo na záver všetko. Tak pri výbere pozerajte na obsah látok a zvyšok si doplňte podľa svojej vlastnej potreby, aby ste si pri tréningu mohli dopomôcť k lepším výsledkom s čo najmenším dopadom na zdravie.

Produkty v článku

Súvisiace články

Koľko gramov bielkovín denne?

Koľko gramov bielkovín denne?

Bielkoviny patria k základným makronutrientom v rámci každodennej vyváženej stravy. Ich optimálny príjem závisí od viacerých faktorov. Najviac posudzovaný je výpočet podľa váhy a výšky, ale aj podľa nastavených cieľov (chudnutie, rysovanie). Tieto aj ďalšie okolnosti bližšie určujú, koľko gramov bielkovín denne sa odporúča prijať. Zobraziť celý článok

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Za každým osvedčeným spaľovačom tukov nachádzame stimulanty na podporu metabolizmu. Rovnako dôležité sú podmienky pre účinnú termogenézu v tele. Za predpokladu, že vybrané produkty spĺňajú obe základné kritériá, dochádza k hlavným princípom spaľovania tukov. Podrobne ich vysvetlíme už v tomto príspevku a ich účinky prezentujeme vďaka vašim obľúbeným spaľovačom tukov. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.