Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Slovenský reprezentant v kulturistike, pretekár Mozolani Trainings a člen Extrifit tímu Norbert Zajac túži po medaile medzi mužmi. Vlani na majstrovstvách Európy i na Olympia Amateur Spain k nej mal blízko, ale na oboch súťažiach skončil štvrtý. Už o pár dní bude tento bývalý juniorský majster sveta v kulturistike (2012) o cenný kov bojovať na Arnold Classic v Columbuse.
* Pozn.: Fotky z tréningu a pózovania sú v GALÉRII pod článkom
V stredu 24. 2. absolvoval Noro Zajac v Mozolani Fitness, kde pracuje ako personálny tréner, tréning stehien a lýtok vo vysokom tempe v supersériách v rozmedzí od 6 do 30 opakovaní s relatívne ťažkými váhami. Momentálne to vyzerá celkom dobre, ale kľúčové bude, ako zvládne posledný týždeň.
Príprava na Arnolda
Prípravu na Arnolda odštartoval v novembri 2015. „Východisková pozícia do tejto prípravy nebola ideálna, čo sa týka formy, nakoľko som mal nejaké zdravotné ťažkosti, ktoré ma kvázi v objemovke, obmedzovali. Mal som vysoké percento tuku na sebe, čo nie je u mňa zvykom, bol som limitovaný v tréningu. Samotná príprava bola spočiatku taká ako vždy, ale potom sme to po konzultácii s mojím trénerom Andrejom Mozolánim museli trochu pritvrdiť. Taktiež sa vyskytli určité zdravotné komplikácie, ktoré však nechcem zbytočne rozvádzať, lebo nedávno som písal na svoju facebookovu stránku, že načo rozoberať negatíva počas prípravy, vyhovárať sa na niečo a ponechávať si pootvorené zadné dvierka v prípade horšieho umiestnenia. Robím maximum pre to, aby som mal na Arnold Classic čo najlepšiu formu.“
Tréningové metódy
November a december 2015 bol teda v jeho prípade objemovo-tvarovací, ale od konca decembra pritvrdil v silovom tréningu a postupne si pridával aj minúty, čo sa týka kardia. „Ak mi to pracovné povinnosti umožnili, tak som trénoval systémom 6+1. Cvičil som dvojfázovo – aj ráno aj večer som mal silový tréning. Telo som si rozdelil do troch dní, čiže v týždni som ho otočil dvakrát. Prvý deň som cvičil hrudník s bicepsom a tricepsom, druhý deň chrbát s ramenami, tretí deň predné a zadné nohy. Začal som trénovať systémom heavy duty, ako som bol zvyknutý, ale postupom času som musel zvyšovať opakovania, aby sa na svale vytvorili detaily. Z toho dôvodu som od heavy duty upustil, potom som ho zasa zaradil. Tréningové metódy som obmieňal. Často som využíval metódu kaatsu, prakticky až do záveru prípravy. Keďže mi praskla nejaká cievka na ruke, kde sa mi vytvorila modrina, musel som s tým prestať.“
Predsúťažný stres
Noro v stredu 24. 2. vážil 83,2 kg. Chce na Arnolde štartovať v kategórii do 85 kg alebo do 80 kg? „Asi budem štartovať v osemdesiatke. Zrejme nemusím extra sťahovať, lebo pri tom dlhom lete nastane nejaký úbytok hmotnosti. Sám neviem, čo ma počas letu čaká, čo to so mnou urobí, ale myslím si, že s pomocou môjho trénera to nadstavíme tak, aby to bolo dobré. Treba si zobrať so sebou zásoby jedla na 16-hodinové cestovanie, 1 kg hovädzieho mäsa, 0,5 kg lososa, vajíčka. Klamal by som, keby som tvrdil, že nemám obavy. Som v strese, ešte nikdy som tak ďaleko necestoval na súťaž. Diétny režim mi až taký veľký problém nerobí, skôr som nervózny z toho všetkého, ako to dopadne, pretože chcem skutočne uspieť. To, či sa mi to podarí, je zbytočné riešiť tu na Slovensku. Som rád, že cestujeme viacerí zo Slovenska – ďalší reprezentanti a Eastlabs tím. Skúsenosti Igora Kopčeka nám určite pomôžu sa v USA zorientovať.“
Strava a doplnky
Čo sa týka stravy v príprave, Noro začal s príjmom 300 g sacharidov denne a minimom tuku, postupne sacharidy uberal a pridával tuky. „Potom som mesiac a pol bol iba na rybách (tipalie). Obmedzil som aj tuky, ktoré som čerpal z orechov a olivového oleja. Teraz v závere prípravy mám vysoký príjem tukov a relatívne vysoký príjem sacharidov. Vychádza to na 200 g sacharidov denne. Bielkoviny čerpám z vajíčok, lososa a hovädzieho mäsa. Tuky získavam z olivového oleja (3x denne po 15 ml), orechov (30 g), lososa (2x denne po 250 g) a 2 žĺtkov.“
Z doplnkovej výživy používa prípravky značky Extrifit, ktorý je jedným z jeho sponzorov. „Z proteínových produktov používam celú prípravu Hydro 90, ktorý sa mi osvedčil. Dával som si ho po raňajšom tréningu, pričom po večernom tréningu som zaraďoval klasické aminokyseliny. Beceačky som užíval aj instatné aj tabletové, zo spaľovačov to boli Thermogel a Carnitine. Z ďalších suplementov si neviem vynachváliť Agrezz, ktorý mi v tejto príprave veľmi pomohol. Ohľadom tejto predtréningovej pumpy by som chcel povedať, že to nie je vyslovene nabudzovák, ktorý, keď si ho dáte budete po fitnescentre lietať ako zmyslov zbavený, ale je to perfektné na koncentráciu na daný sval, ktorý precvičujete.“
Medailový sen
Noro Zajac pôvodne neplánoval štartovať na jar 2016, chcel mať kvalitnejšiu objemovú prípravu, ale okolnosti ho priviedli k tomu, aby súťažil. „Myslím si, že čo sa týka rozvoja hrúbky chrbta, je tam viditeľný posun, ale že by som na objemoch nabral, to zasa nie, čo je škoda, lebo kategória do 85 kg by mi viac svedčala. Nič to, som mladý, mám čas. Napriek tomu, že som na osemdesiatku trochu vyšší, tak si verím, že by to mohlo vyjsť. Do Columbusu odlietame 1. 3. z Budapešti cez Londýn a Chicago. Prezentácia a váženie je 2. 3. Semifinále sa uskutoční 4. 3. Finále bude 5. 3. Na Arnolde postúpia do finále iba piati súťažiaci a nie šiesti. Do Amerike nepôjdem na výlet. Mojím cieľom je sa tam predstaviť v životnej forme. Poviem to na plné ústa, chcem si vybojovať medailu. Neúspech si nepripúšťam, lebo keď sa mi niečo nepodarí ako chcem, zle to vplýva na moju psychiku. Budem bojovať, ako sa dá, urobím všetko pre to, aby som na Arnolde získal medailu, zvyšok je v božích rukách.“
Poďakovanie sponzorom
Norbert Zajac: „Ďakujem veľmi pekne všetkým mojim sponzorom, ktorí ma podporujú a vďaka ktorým sa môžem pripravovať i vycestovať na súťaž.“
Zoznam sponzorov: Extrifit sports nutrition, Slosmat, UNCS, Mozolani The Fitness Authority, Michaela Sallut design (plavky), Klub športu a zdravia, PMGSTAV SK, Tetras translations, Hockey shop Žilina, Masérsky salón Inge&Ladislav, Enjoy Club, Daniel Molnár – V-fit.
Autor: Ľubomír Chochula