Pauza nás naučila lenivosti. A čo s tým teraz ?

Otáľanie a odkladanie vecí a povinností na "zajtra" sa prihodí každému z nás. Vraj sa to v spoločnosti zhoršuje a už to dokonca dostalo špeciálne pomenovanie prokrastinácia. Ten názov som síce moc nepochopil, zato viem, že keď pred niekým s trochu menším prehľadom prednesiem, že ma korona pauza naučila krásne prokrastinovať, zniem múdro, a nie ako lenivé prasa. Pretože presne tak sa občas cítim.

Prokrastinovať znamená odkladať dôležité povinnosti a už je o tom veľa knižiek od ľudí, čo sa prokrastinovali k neplateniu nájmu, a tak museli spísať poučky pre ostatných. Takže zase mohli zaplatiť nájom. Lenže nie je sa čomu diviť. Po celé týždne sa mnohým z nás zrútil pravidelný životný cyklus, prirodzený stres a zrazu mohlo všetko počkať. Kam sa tiež naháňať, keď je všetko zatvorené, prečo robiť úlohy, keď ich nikto nekontroluje, prečo chudnúť, keď to nikto nevidí, načo drieť, keď preteky, zápasy sú v nedohľadne a bez divákov ...? Lenivosť a strata motivácie sa usídlili v hlavách mnohých z nás.

Čo však môže znamenať, že vaše predsavzatia, vaše ciele, alebo vaša skoršie úmorná práce zhynie pomalou a trýznivú smrťou, lemovaná náhrobkami s vytesanými vetami oplývajúcimi slovnými spojeniami typu: ja som vtedy ..., za mlada som taky bol ..., keby som mohol atď ...

Určite ste to počuli okolo seba už mnohokrát, argumenty ako: "som veľmi unavený." "Keď si kúpim nové tepláky." alebo rádoby odhodlanie "Dám si ešte jednu, poslednú", či "Od pondelka začínam." Nikdy som nepochopil v čom je pondelok lepší ako utorok alebo štvrtok. Dokonca ani neviem posúdiť chuť dvadsiatej cigarety, ktorá je určite tak odlišná od chuti štrnásteho špaku. Rozhodne som presvedčený, že tieto vety nám ospravedlňujú niečo, do čoho sa nám v skutočnosti príliš nechce. Zároveň nám ale bránia v tom, aby sme robili činnosti, ktorú naozaj robiť máme, aby sme si splnili tie ciele, ktoré sme si predsavzali.

Cvičenie môžete odložiť z niekoľkých dôvodov. Napr. z viery vo vlastný sebaklam, že na tom vlastne nie ste ešte tak zle a že tie fotky, na ktorých ste trochu kyprí, sú len dôsledkom zlého uhla v postavenie fotografa a vás. Alebo sa naopak bojíte zlyhania či snáď priemernosti. Bohužiaľ, ak nepodstúpite námahu, nikdy sa nedozviete, ako na tom vlastne ste. Zároveň vás môžem bezpečne uistiť, že tí sebavedomí jedinci, disponujúci pevným vyšportovanými telom, na tom boli vo svojich začiatkoch obdobne ako vy.

Nezávisle na mnohých iných dôvodoch je veľmi pravdepodobné, že si skrátka neviete zorganizovať svoj čas. Práca, škola, povinnosti k rodine, to všetko vám môže ľahko prerásť cez hlavu. Ak si neurčíte pevne danú hodinu, v ktorej sa budete venovať tréningu, ocitnete sa na konci dňa v časovej tiesni, kde chtiac-nechtiac budete musieť niečo oželieť. Ak sa stretnem s niekým, kto má záujem o posilňovanie, napriek tomu ešte nezačal, tak v drvivej väčšine je jeho dôvodom, že na to bohužiaľ nemá čas. Ľudia si snáď myslia, že akýsi "naozajstný" tréning musí trvať tri hodiny. To však nie je v žiadnom prípade pravda. Pre určitý svalový progres vám vystačí tréning trikrát týždenne po maximálne 1,5 hodine.

Ak budete otáľať alebo bojovať s vlastnou lenivosťou, môže vám to okrem iného spôsobiť množstvo ďalších škodlivých vecí: negatívne pocity vrátane sebakritiky, depresie a pocit viny, zbytočné výčitky k sebe samému, pokles energie, pocity únavy a nadmernú ospalosť. Verte mi, že viem, o čom je reč.

Alebo schválne: siahnite si do svedomia, koľko z vás nešlo na tréning, nie z objektívnych príčin, ale jednoducho len preto, že sa vám nechcelo. Trúfam si povedať, že pocity viny a mrzutosť sa dostavila ihneď potom, čo vás lenora prešla. Ale väčšinou bolo na tréning už veľmi neskoro. Skúste vyskúšať pár tipov, ktoré vám pomôžu pustiť sa do tréningu, alebo vás dokážu vykopať z vyhriateho tepla domova.

Postupujte zvoľna!

Nemusíte hneď kopírovať šesťdňový dvojfázový tréningový split nejakého profíka. Zvyk trénovať rozvíjajte postupne, aby ste si mohli pomaly prisvojovať správne návyky a postupne začleniť cvičenia ako neoddeliteľnú súčasť vášho života.

Dajte si rozumné ciele!

Nie je potrebné nahlásiť všetkým okolo, že do mesiaca zhodíte 30 kíl, zdvihne 200 kg na Benči, alebo že za tri roky vyhráte Mr. Olympia. Nie každý dokáže uniesť tlak, ktorý na seba zakaždým vytvorí Karlos Vémola. Jeho to motivuje, vás to môže položiť a znechutiť na mnoho rokov dopredu. Každý sme iný a preto si radšej dávajte menšie motivácie, kilo za týždeň, za dva. Nie je kam ponáhľať. Ak budú vaše predsavzatia nerealistické, stratíte bleskurýchlo chuť na ich dosiahnutie.

Nájdite si motivovaného partnera!

Stará pravda hovorí, že v dvoch sa to lepšie ťahá. Zároveň je jasné, že je oveľa ťažšie čeliť výčitkám spolucvičenca než svojim vlastným. Pocit zodpovednosti voči druhému vám pomôže privyknúť si pravidelnému tréningu oveľa rýchlejšie. Alebo si najmite trénera. Už len ten pocit, že ste niekomu zaplatili a potom by ste o to mali prísť, vás dokáže rozhýbať.

Zvoľte si príhodnú dennú dobu!

Dobrý tip pre naozaj vyťažených jedincov je cvičiť skoro ráno. Máte odcvičená a po celý zvyšok dňa sa už nemusíte zaoberať myšlienkou, kde ušetríte nejakú tú minútku na tréning. Väčšinou tam chodí aj ustálená komunita ľudí, ktorí často ani nemajú inú vhodnú dobu na tréning. Čo je fajn, môžete sa cítiť "medzi svojimi" a už len to môže byť dôvod, prečo sa tešiť na tréning.

Nečakajte, až sa vám bude chcieť! Bežte teraz!

Pretože sa môžete práve tak dočkať toho, že sa vám nebude chcieť nikdy. Dorian Yates sa kedysi v slávnom výroku vyjadril v tom zmysle, že ak by mal načúvať svojim inštinktom, sedel by leda tak v krčme. Pamätajte, že aj ľahký tréning je lepší ako žiadny tréning.

Skúste striedať miesto!

Ako sa hovorí, zmena je život. Občasná zmena prostredia vám pomôže nájsť novú motiváciu, spestrí váš tréning a vytrhne zo stereotypu. Stretnete aj nových ľudí, uvidíte nové tváre. A nové rúška.

Odmeňte sa!

Po splnení svojich cieľov si urobte radosť. Je jedno, pokiaľ to bude nejaká dobrota, alebo kus oblečenia, vďaka ktorému bude vidno vašu snahu. Už od mala dostávame za splnenú úlohu malé darčeky, tak prečo v tom nepokračovať. Pozitívna vzpruha zvyčajne funguje.

Majte radi sami seba!

Nie je nič zlé na tom, urobiť si čas sám na seba. Vyhraďte si pre seba niekoľko málo hodín, cez ktoré tzv. Nejde vlak. Sú proste vaše a vy ich chcete venovať sebe a svojmu tréningu. Áno, ja viem, s revúcimi deťmi to ide ťažko, takže toto je rada pre bezdetných.

Produkty v článku

Súvisiace články

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Bielkoviny nie sú žiadnou „vedou“, ale dopriať si ich na raňajky je často náročné. Vyplýva to z našich bežných zlozvykov a nerestí. Jedným z hlavných problémov je úplne vynechávanie raňajok alebo znížený príjem bielkovín na úkor sacharidov a tukov. Bielkoviny ako makronutrienty sú nenahraditeľné a telo z nich čerpá pre základné metabolické procesy. Preto najlepší štart do dňa tvoria práve bielkovinové raňajky. Zobraziť celý článok

Ako na chudnutie po 50?

Ako na chudnutie po 50?

Každou vekovou dekádou podlieha telo významným zmenám. Sú to kondičné, hormonálne a metabolické, ale aj stravovacie a v neposlednom rade mentálne. Uvedomujeme si, že starneme, no zároveň si stále chceme dopriať plnohodnotný život. Ako na to? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.