Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Asi sa nebudeme prieť o to, že najkontroverznejšie tréningy súčasnosti bývajú tie v podaní Branche Warrena alebo jeho nemenej známeho tréningového partnera Johnieho Jacksona. Jedni ich obdivujú pre zvieraciu intenzitu tréningov, pri ktorých používajú enormné záťaže, druhí im nadávajú pre biednu techniku svalov, kedy sa dráha pohybu mnohokrát obmedzí iba na niekoľko cm. Avšak ani ich najzarytejší odporcovia nemôžu poprieť fakt, že jednoducho tieto tréningu v ich prípade vedú k obrovským, brutálnym a tvrdým svalom. Častou námietkou odporcov tohto typu tréningu býva tiež to, že bez zakázaných dopingových prostriedkov by tento program nezaberal. Považujem tento argument za neobstojný jednoducho preto, že by sa s ním dal zmazať akýkoľvek druh a typ tréningovej metodiky, ktorý propaguje každý z kulturistov profesionálnej špičky medzi ktoré Branch Warren a Johnie Jackson právom patria . Poďme sa teda pozrieť, či na ich štýle trénovanieae niečo , čo by sme si mohli odniesť aj my ostatní.
Princíp neúplných opakovaní by sa dal preložiť ako princíp skráteného rozsahu pohybu opakovania. Vďaka tomu je možné využívať vyššiu hmotnosť závažia, než pri bežnom rozsahu opakovaní. Vyšia hmotnosť závažia predurčuje tento princíp pre pokročilejších športovcov. Pre začiatočníka sú vysoké hmotnosti zbytočným rizikom. Navyše existuje pestrá paleta tréningových zásad, ktoré je možné pri začatí s posilňovaním využiť.
Asi nejednému z nás sa stalo, že hmotnosť závažia bola počas opakovania pociťovaná ako zvládnuteľná. Stačilo už len málo pre úspešné dokončenie opakovania. Ale v okamihu mŕtveho bodu musela zasiahnuť dopomoc. Ako na všetko, aj na tréningový podnet si telo postupne zvykne. Silový alebo objemový prírastok môžeme zaznamenať, ale postupne sa bude zmenšovať.
Štandardné opakovania v plnej dĺžke je možné rozdeliť na kratšie, samostatné časti. Polovičná dĺžka dráhy nebude automaticky znamenať polovičnú námahu. Naopak. S vyššou hmotnosťou a sústredením získame intenzívny svalový podnet, na ktorý telo zareaguje prekonaním stagnácie. Cvičiť je tak možné samostatne dolnú dráhu pod mŕtvym bodom a naopak dotlačením závažia v hornej polohe nad mŕtvym bodom. Najťažšia však bude dráha v strede opakovania (prekonávanie mŕtveho bodu). Takto je možné natrénovať pohyb s vyššou hmotnosťou po častiach. Výsledkom zaradenie princípu neúplných opakovaní do tréningu bude prevedenie celého opakovania s ťažším závažím. Princíp neúplných opakovaní by sa nemal využívať počas každého tréningu. Optimálne je ho zaradiť napr. Raz do týždňa. Dá sa využívať ako samostatný princíp. Ideálne sú základné objemové cviky, ako je bench-press alebo drep. V takom príklade bude cieľom objem. Keďže sa však využívajú veľké závažia, je dôležité dôkladné rozcvičenie a zahriatie svalov. V tvarovacím tréningu sa využívajú menšie závažia a tiež izolovanejšie, Jjdnokĺbové cviky. Opäť je možné princíp využiť samostatne. Príkladom môže byť bicepsový zdvih.
Ak sa chceme zamerať na rozvoj dĺžky bicepsu, bude tomu zodpovedať izolovaná spodná dráha bicepsového zdvihu. Ak chceme vytvarovať hlavičku (vrchol) bicepsu, naopak sa budeme zameriavať len na krátky, izolovaný pohyb v hornej časti tohto cviku (jeho dokončovanie). Na druhej strane už dobre vieme, že tvar svalu sa dá meniť len veľmi ťažko a námaha tomu vynaložená je absolútne neadekvátna výsledku.