Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Cholesterol produkuje pečeň. Telo ho využíva pre stavbu bunkových membrán, syntézu vitamínu D a niektorých hormónov. Ak máte nevhodnú stravu plnú nezdravých tukov, telo produkuje cholesterolu príliš. Tukové usadeniny sa môžu hromadiť na stenách ciev. Ako to spoznať?
Cholesterol chemicky predstavuje tukovú voskovú látku nerozpustnú vo vode. Sám nedokáže putovať telom. Potrebuje k tomu častice zvané lipoproteíny. Tie pomáhajú transportovať cholesterol krvným riečiskom a roznášať ho tam, kde je potreba.
Toto orientačné delenie berte s rezervou. Odborníci vplyv cholesterolu na zdravie stále skúmajú a objavujú nové súvislosti.
Ak jete nevhodnú stravu, alebo máte genetickú či stresovú záťaž, môžete mať hladinu LDL alebo celkového cholesterolu v krvi zvýšenú. Tomuto stavu laicky hovoríme vysoký cholesterol, odborne hypercholesterolémia alebo hyperlipidémia.
Pri hypercholesterolémii hrozí usadzovanie tukových vrstiev v cievach. Lekári im hovoria plaky. Sťažujú prúdenie krvi riečišťom a zužujú cievy. Problémy sa môžu objaviť kdekoľvek v tele. Hlavnými a najobávanejšími komplikáciami sú náhle príhody na mozgu - mŕtvica - alebo srdci - infarkt myokardu. Tieto komplikácie môžu viesť k vážnym, až smrteľným následkom. Príznaky vysokého cholesterolu bývajú veľmi nenápadné.
Zvýšený alebo vysoký cholesterol v krvi sa často neprejavuje vôbec nijako. Prichádza až náhle práve v podobe poškodenia dôležitých orgánov - napríklad infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej mŕtvice. Neurológovia odhadujú, že približne 50% pacientov s mŕtvicou má aj problémy s cholesterolom.
Pretože vysoký cholesterol nemá zo začiatku takmer žiadne príznaky, sú extrémne dôležité pravidelné kontroly u lekára. Test by mali podstupovať všetci dospelí nad 20 rokov každých 4 až 6 rokov. Deti a mladí dospelí bez rizikových faktorov pre srdcové ochorenia by mali ísť na test vo veku od 9 do 11 rokov a znovu medzi 17 do 19 rokmi.
Lekár vám otestuje celkový cholesterol, HDL, LDL aj triglyceridy. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb označuje za normálne hodnoty:
Častejšie kontrolu môže váš lekár odporučiť v prípade, že vykazujete niektorý z rizikových faktorov:
Váš praktický lekár sa pri prvom stretnutí spýta, ako ste na tom s cholesterolom v rodine. Opýtajte sa preto svojich príbuzných. Varovanie signál predstavujú napríklad srdcové infarkty v mladom veku u rodičov alebo prarodičov. Tzv. familiárna hyporcholesterolémiu lekár overí z krvi. Ľudia s touto záťažou mávajú hladinu cholesterolu nad 300 mg / dl. Na koži môžu mať žlté škvrnky zvané xantomy. Môžu sa objavovať aj tukové hrčky pod kožou.
Príznaky poškodenia srdca sa môžu u žien a mužov líšiť. U oboch pohlaví je však najčastejšou príčinou náhleho úmrtia.
Hromadenie tukových plakov môže spôsobiť postupné zužovanie tepien zásobujúcich srdce krvou. Tomuto stavu lekári hovoria ateroskleróza. Vyvíja sa zvyčajne pomaly a bez príznakov. Ak sa kúsok plaku odlomí, vytvoria sa okolo krvná zrazenina, ktorá môže blokovať prietok krvi do srdca.
Tomu potom chýba kyslík a dôležité živiny - odborne ischémie. Pokiaľ dôjde k poškodeniu srdca a jeho časť prestane správne fungovať v dôsledku nedostatku kyslíka, vzniká infarkt myokardu. Podľa American Heart Association postihne niekoho v USA každých 34 sekúnd.
Infarkt je akútny stav vyžadujúci okamžitý lekársky zásah. Inak môže dôjsť k nevratnému alebo dokonca fatálnemu poškodeniu srdca.
Nahromadenie plakov v cievach môže znižovať alebo dokonca zastaviť prívod krvi do mozgu. Tento akútny stav lekári nazývajú cievna mozgová príhoda, laici mŕtvica. V takom prípade je zvlášť nutné konať rýchlo - najlepšie hneď, keď sa objaví jeden alebo viac príznakov mozgovej mŕtvice:
Keď sa plak hromadia na stenách tepien, môže vyvolať ochorenie periférnych tepien (PAD). To zablokuje alebo obmedzí prietok krvi tepnami zásobujúcich obličky, žalúdok, nohy alebo ruky.
Neskôr sa príznaky stupňujú, pretože dochádza k stále väčšiemu obmedzeniu prietoku krvi.
Ochorenia periférnych tepien zvyšuje riziko infarktu, mŕtvice alebo amputácie končatín.
Aj keď máte genetickú alebo inú záťaž, vysoký cholesterol môžete znížiť aj prírodnou cestou, alebo sa o to aspoň pokúsiť. Zdravá životospráva predstavuje aj dôležitú doplnkovú liečbu k ordinovaným liekom.
Nečakajte na život ohrozujúce následky, riešte príznaky hneď
Pretože vysoký cholesterol nemá v počiatku žiadne špecifické príznaky, o to dôležitejšie je čítať prvé náznaky, že telo volá o zmenu životného štýlu. Môže to byť zadýchavanie do schodov, bolesti hlavy, alebo nespavosť. Jedzte zdravo, dodržujte spánkovú aj pohybovú rutinu a nechajte si skontrolovať pravidelne cholesterol u svojho lekára.
Článok publikovaný v spolupráci s https://www.bezhladoveni.cz/