Budete mať široké ramená a masívny chrbát, úzky pás a krásne tvarované kvadricepsy. Pripravte sa na novú postavu, ktorá sa dosť možno bude podobať postave superhrdinov.Mať skvelú postavu nie je len o tom byť široký, hoci aj to je výrazný aspekt. Ide tiež o to, ako bude vaša postava vyzerať ako celok. Preto môže 90 kilový športovec vyzerať lepšie ako 115 kilový náprotivok.
Preto tento päťdňový program, ktorého úlohou je budovať a tvarovať svalové skupiny spôsobom, ktorým maximálne umocníte svoj potenciál figúry do X. Zotrvajte u tohto rozpisu aspoň 12 týždňov, eventuálne z neho potom môžete do budúcna urobiť svoj štandardný tréning.
Ešte než sa na tréningový rozpis pozriete, tak už predostieram toto: áno, z programu sú vynechané niektoré tradičné v kulturistike tradičné cviky (napríklad benchpress), avšak má to svoje dôvody, ktoré sa dozviete v priebehu programu.
Základom je ŠÍRKA
Tréningy sú určené na to, aby vaša silueta bola úžasná. Nejde o hĺbku, iba o šírku, a to výlučne na tých správnych miestach. Tým ale nehovoríme, že sa vďaka tomuto programu nestanú vaše svaly hlbšie a hustejšie, avšak za účelom umocnenia siluety je lepšie sa vyhnúť cvikom, ktoré dodávajú "hrúbku" trupu. To sa týka powerlifterských cvikov - benchpress na rovnej lavici, tradičné drep a tradičné mŕtvy ťah - a rovnako tak akýchkoľvek cvikov, zaťažujúcich postranné svaly pása.
Tréningový program
Trvá 12 týždňov a je rozdelený do päťdňového splitu , vykonávaného spôsobom 3 dni tréning, deň voľno (3 + 1), načo nasledujú 2 tréningové dni a opäť deň voľna (2 + 1). To znamená 5 dní tréningu a 2 dni voľna. Každá telesná partia je precvičená raz týždenne - s výnimkou ramien a chrbta .
Tieto 2 časti tela majú pre vytvorenie postavy do X primárny význam a teda im musíte dať zabrať 2x týždenne, hoci sa vlastne nejde o 2 úplné tréningy. Jeden z dvoch tréningov pre ramená a chrbát je obsiahly, zatiaľ čo druhý je možné pokladať za akési "retušovanie " určené na stimuláciu prítoku krédo týchto partií vo voľnom dni.
Skôr než popisovanie realizácie každého cvik krok za krokom (predpokladáme, že máte v základoch dobrú prípravu) vysvetlíme, prečo sme príslušné cviky vybrali a v niektorých prípadoch aj to, prečo sme vynechali ich náprotivky.
1. DEŇ RAMENÁ + CHRBÁT
partia
cvik
série
opakovania
ramená
Tlaky s jednoručkami v stoji
4
15,12,10,8
Priťahovanie ku krku širokým úchopom
alebo priťahovanie ku krku širokým úchopom na stroji Smith
4
12,10,8,8
Upažovanie v stoji
4
15,12,10,8
Chrbát
Sťahovanie kladky natiahnutými rukami
3
10
Veslovanie na spodnej kladke
3
10
2. DEŇ RUKY + BRUCHO
partia
cvik
série
opakovania
ruky
Sťahovanie kladky s lanom
superset Striedavé zdvihy jednoruček v stoji
3
3
12
10
Kliky na bradlách
superset Kladivové zdvihy s jednoručkami
3
3
do selhání
8
Extenzia s EZ činkou v sede na šikmej lavici
superset Zdvihy jednoruček v sede na šikmej lavici
3
3
10
8
brucho
Skracovačky
superset Obrátené skracovačky
3
3
30
30
3. DEŇ KVADRICEPSY + HAMSTRINGY + LÝTKA
partia
cvik
série
opakovania
kvadricepsy
Drepy na stroji Smith
3
15,12,10
Hacken drepy
3
12,10,8
Tlaky nohami
3
10,10,8
Extenzia kvadricepsov
3
15,12,10
hamstringy
Zakopávanie v ľahu
3
15,12,10
Mrtvý ťah s natiahnutými nohami
3
12*
lýtka
Výpony v sede
3
15
Výpony v stoji
2
12
Výpony v predklone
2
10
* hore ťaháte až potom ako sa činka dostane tesne pod kolená
4. DEŇ ODPOČINOK
5. DEŇ CHRBÁT + RAMENÁ
partia
cvik
série
opakovania
Chrbát
Sťahovanie kladky na hrudník
4
15,12,10,8
Sťahovanie kladky za krk
4
12
Priťahovanie širokým úchopom na stroji Smith
4
10
ramená
Upažovanie v predklone
2
12
Upažovanie s jednou rukou s náklonom trupu
2
10
Striedavé predpažovanie
2
10
6. DEŇ HRUDNÍK + BRUCHO
partia
cvik
série
opakovania
hrudník
Tlaky na šikmej lavici
3
12,10,8
Benchpress s jednoručkami
3
12,10,8
Rozpažovanie na šikmej lavici
3
10
Strihy na kladkách
3
15
brucho
Skracovačky
superset Obrátené skracovačky
3
3
30
30
7. DEŇ ODPOČINOK
DETAILNEJŠÍ POHĽAD NA VYBRANÉ CVIKY RAMENÁ – CVIKY 1. DŇAPrimárne zameranie je tu na strednú hlavu deltových svalov, ktoré najviac ovplyvňujú šírku ramien. Nezávisle na cviku do istej miery precvičíte všetky hlavy Delt, avšak pre náš účel budú hlavným cieľom stredné hlavy.
Tlaky jednoručiek v stoji sú prvým vybraným cvikom. Prečo v stoji a nie sede? Prečo jednoručky a nie veľká činka? Keď vykonávate cvik so záťažou v stoji, zapájate viac stabilizačných svalov než počas cvičenia posediačky. Keďže tréningy pre postavu X nemajú hlavné kombinované cviky ako mŕtve ťahy a drepy, pomáhajú stabilizovať skupiny svalov v tele, vykonávanie tlakov v stoji precvičujete svaly niekedy zabúdané . Použitie jednoručiek má podobný efekt - počas celého rozsahu tlaku stabilizujú ramená čelné a zadné delty, ale cvik sa tiež zameriava na stredné deltové svaly.
Ďalším cvikom je Priťahovanie ku krku širokým úchopom s činkou alebo na stroji Smith. Široký úchop (25-30 cm za šírku ramien) mení tradičné cvik pre čelné delty na vynikajúce cvik pre delty stredné. Po celú dobu držte lakte vysoko.
Upažovanie v stoji je tradičným cvikom pre rozvoj stredných delt . Aby ste zo cviku vyťažili čo najviac, trochu sa predkloňte a držte lakte aj ruky v jednej rovine.
RAMENA – CVIKY 5. DNE
Tento tréning je určený na to, aby ešte viac prospel vašim stredným deltám a v záujme vyváženosti ramien izoloval čelné aj zadné delty.
Upažovanie v predklone by malo byť vykonávané asi v 60stupňovom predklone trupu a s pokrčenými kolenami. Lakte držte vysoko a mierne pokrčené. Úplne natiahnutie rúk nezlepšuje účinnosť tohto cviku a môže viesť aj k zraneniu.
Upažovanie jednou rukou s náklonom trupu sa vykonáva tak, že sa rukou zachytíte o nejaký stabilný bod - stojan, ribstol, apod.) A "zavesíte" sa na neho. Ideálne je odkloniť sa tak, aby ste mali trup asi v 60stupňovom uhle s podlahou. Voľnou rukou urobte upaženie s jednoručkou. Upažovanie v tomto uhle stresuje strednú deltovú hlavou efektívnejšie než akýkoľvek iný cvik.
Striedavé predpažovanie uzatvára tréning na čelné delty. Dbajte na to, aby ste činku pri zdvíhaní viedli do strany, takže v najvyššom bode je v rovine s opačným ramenom.
CHRBÁT - CVIKY 1. DŇA
Tréning chrbta prvý deň je v skutočnosti doplnkom tréningu piateho dňa. Najprv poslúži ako "rozcvičenie" pre úplný tréning chrbta, ktorý príde na rad o 3 dni neskôr. Po prvom týždni pomôže posilniť tréning chrbta piateho dňa.
Sťahovanie kladky natiahnutými rukami sa vykonáva na nastaviteľnej kladke zhruba vo výške vašej postavy. Pripevnite k lanku rovný držiak a uchopte ho nadhmatom na šírku ramien. S mierne pokrčenými, ale pevnými lakťami a kolenami ťahajte držiak širokým oblúkom k bokom. Ide o skvelý cvik k stimulácii rastu vonkajších latissimov.
Veslovanie na spodnej kladke s V držiakom cieli skôr ako na šírku na hĺbku chrbta. Pamätajte, aby ste sa v závere cviku moc nezaklánali.
CHRBÁT - CVIKY 5. DŇA
5 deň je zameraný primárne na chrbát.
Sťahovanie kladky na hrudník širokým úchopom znamenite pôsobí na šírku - čím širší úchop, tým lepšie.
Sťahovanie kladky širokým úchopom za krk cieli na horný chrbát lepšie ako čelné verzie tohto cviku. Sťahovanie za krk báječne vypĺňa oblasť pod pažami.
Priťahovanie širokým úchopom na stroji Smith posilní spodné vonkajšie latissimi a pomôže vytvoriť oblúk od pása.
RUKY - CVIKY 2. DŇA
Kým samy o sebe k "X" postave moc neprispievajú, široké a tvarované ramená sú pre celkový zjav dôležitým faktorom. Spojíme bicepsy a tricepsy do Supersetu a umocníme tým prírastky v minimálnom čase.
Stláčanie kladky s lanom cieli na podkovu čiže vonkajšiu hlavu tricepsu, ktorá je v priamom pohľade najviditeľnejšia. V spodnej časti cviku tricepsy čo najviac stlačte.
Striedavé zdvihy jednoručiek v stoji skvele pôsobia na celkovú hmotu bicepsov. V hornej polohe cviku supinujte zápästia (otáčajte dlane nahor a do strán), čím zaťažíte vonkajšiu hlavu bicepsu, zodpovedajúcu za vrcholok svalu.
Kliky na bradlách sú jedným z najúčinnejších cvikov pre hmotu trupu a pekne prispejú k zmohutneniu tricepsov. Táto hmota navyše odtlačí ruky od latissimov a zvýrazní tak vašu šírku.
Kladivové zdvihy rozpália nielen bicepsy, ale tiež brachialis (hlboký sval ramena), ležiaci medzi bicepsov a tricepsov, a brachioradialis (sval vretennej), tvoriace väčšinu horného predlaktia. Preto kladivové zdvihy skvele rozširujú ruky .
Extenzia s ez-činkou v sede na šikmej lavici sa vykonávajú na lavici so sklonom 30 stupňov. Pôsobia na vnútornú časť tricepsu v blízkosti podpazušia a celý sval preťahujú.
Zdvihy jednoručiek v sede na šikmej lavici v dolnej polohe bicepsy preťahujú a sú ideálne pre celkovú hmotu.
BRUCHO - CVIKY 2. A 6. DŇA
Dôležitosť pása spočíva v tom, že môže urobiť alebo zničiť váš vzhľad, vyšperkovať postavu ako žiadna iná telesná partia . Dokonca aj za relevantne drobným človekom s vypracovaným bruchom a útlym pásom, sa otočí väčšina ľudí. Samozrejme, že nie jú žiaduce príliš postranné svaly brucha zväčšovať, keďže by vaše brucho mohli pri pohľade spredu rozširovať.
Skracovačky stresujú horné brušné svaly a svaly pílkovité. Nerobte však iba ohýbanie v páse, ale zbaľujte trup dopredu. Ak chcete, môžete tento cvik nahradiť skracovačkami s kladkou.
Obrátenej skracovačky pôsobia na spodnú časť brucha. Položte sa na podlahu, ako keby ste chceli robiť normálne skracovačky. Namiesto toho, aby ste nechali chodidlá na podlahe a dvíhali hlavu, držte hlavu dole a zbaľujte pokrčené nohy smerom k čelu.
KVADRICEPSY - CVIKY 3. DŇA
Pri budovaní kvadricepsov pre tvar tela "X" sa máte zamerať na dosiahnutie príťažlivých oblúkov stehien. Z tohto programu sú vylúčené štandardné drepy, pretože síce skvele rozvíjajú hmotu dolnej časti tela, však vďaka nim vám môžu až príliš zmohutnieť sedacie svaly, boky a stehná, čo by odpútavali pozornosť od super tvaru tela "X".
Drepy na stroji Smith vykonávajte v úzkom pozícii (chodidlá cca 15 cm od seba) a pätami tesne za osou. Dôraz na vonkajšie kvadricepsy vám dodá vytúžené oblúky.
Hacken - drepy vykonávajte v rovnakom postoji ako drepy na stroji Smith - práve takto maximalizujete pôsobenie na vonkajšie kvadricepsy. Značná časť záťaže prirodzene prejde aj na "slzičky" štvorhlavého svalu stehenného.
Tlaky nohami robte s úzkym postavením chodidiel, hoci kvôli pomoci rovnováhe môžete oproti predchádzajúcim cvikom pozíciu o niečo rozšíriť, ale nie za šírku ramien.
Extenzia kvadricepsov je potrebná vykonávať so špičkami ľahko vytočenými dovnútra, čo zameriava stres na vonkajšiu časť kvadricepsov. Buďte však opatrní a nestáčejte ich príliš ďaleko, pretože si môžete poškodiť kolená. Správny uhol je okolo 30 stupňov.
HAMSTRINGY - CVIKY 4. DŇA
Hamstringy je nevyhnutné rozvíjať v rovnakých proporciách ku kvadricepsom a zaistiť tak vyváženosť postavy.
Zakopávanie v ľahu sa má vykonávať s bokmi pevne pritlačenými k doske stroja. Zdvíhanie bokov zapája do cviku sedacie svaly, avšak o ich nadmerný rozvoj v tomto programe neusilujeme.
Mŕtvy ťah s natiahnutými nohami nielen skvele rozvíja hamstring, ale rovnako dostatočne prepracuje spodný chrbát a udrží ich svalnaté aj silné bez nadmerného zväčšenia.
LÝTKA - CVIKY 3. DŇA
Bez zvonovito rozšírených lýtok bude vaša postava vyzerať nevyvážene, preto by ste lýtka nemali zanedbávať.
Výpony v sede útočia predovšetkým na soleus, široký a plochý sval, nachádzajúci sa pod svalom trojhlavým. Soleus zodpovedá za šírku podkolenia pri pohľade spredu.
Výpony v stoji zaťažujú hlavne gastrocnemius, z ktorého sa z veľkej časti skladá hmota lýtka a ktorý vytvára jeho srdcovitý tvar.
Výpony v predklone alebo oslie výpony sa majú vykonávať s ľahko pokrčenými kolenami za účelom zapojenia ako solea, tak gastrocnemia.
HRUDNÍK - CVIKY 6. DŇA
Hrudník musí byť klenutý a nesmie ochabovať, musí premosťovať mocné ramená rovnako ľahko, ako zakrývať hrudný kôš.
Tlaky na šikmej lavici sa majú vykonávať ako prvé, pretože pre každého, kto chce vytvoriť trup do "V", je rozvoj hornej časti pŕs žiaduci.
Bench press s jednoručkami je na rade ďalej. Jednoručky vám umožnia ísť hlbšie než s činkou, pretiahnu prsia a pripravia ich pre maximálny rast.
Rozpažovanie na šikmej lavici je výborným cvikom pre vonkajšie okraje pŕs a ich ďalšie pretiahnutie.
Strihy na kladkách sú ideálnym zakončením tohto tréningu. Pomáhajú vyryť hlbokú ryhu na spodnom okraji svalov, zdôrazňujúcu vzhľad vytesaného trupu.
Teraz máte pred sebou ukážkový tréning na to, ako vytesať vašu postavu do nových rozmerov.
Ďalej už je to len na vás!
Magnézium alebo horčík je esenciálny minerál, ktorý hrá kľúčovú úlohu v mnohých biochemických procesoch v tele - podporuje lepší spánok, zmierneňuje nespavosť, úzkosť a syndróm nepokojných nôh.
Zobraziť celý článok
Bolesť v dolnej časti chrbta je bežný problém, ktorý môže byť spôsobený sedavým spôsobom života, zranením alebo opakujúcimi sa pohybmi. Aj keď nie každý typ bolesti chrbta sa dá riešiť cvičením, správne naťahovanie a posilňovanie môže priniesť úľavu a zlepšiť flexibilitu svalov.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.