Tipy na jedlá a potraviny, z ktorých sa nepriberá

Zdravé stravovanie je vedou samou o sebe. Základnou filozofiou však zostáva striedmosť, systematickosť a správne načasovanie. Treba dobre poznať svoj zdravotný stav a podľa odborných odporúčaní ho zlepšovať. Veľa diskusií koluje aj ohľadom možných potravín a jedál, z ktorých sa nepriberá. Aj vy ste na ne dostali chuť? Najprv si však v stručnosti pripomeňme, čo nerobiť, aby naše stravovanie zostalo zdravé z dlhodobého hľadiska.

Ľudia v snahe schudnúť sa dookola dopúšťajú tých istých chýb. Vinu potom hľadajú v kvalite potravín a nie v sebe.

Viete, že hlad je pre zdravé stravovanie jedným z najhorších pánov? To isté sa vzťahuje na vynechávanie jedál počas dňa.

Hlad spôsobuje nepokoj, žalúdočné svalové kŕče a pri nárazovom príjme potravín sa zhoršuje a spomaľuje metabolizmus. S tým sa spája celý rad zdravotných rizík. Okrem toho si telo začne ukladať zásoby v prípade ďalších krízových dní. A tak nechudneme, ale priberáme!

Ktoré potraviny skvelo naštartujú metabolizmus?      

Navyše medzi nimi prekvapivo nájdeme aj potraviny všeobecne považované za „zakázané“, resp. vinníkov našich tukových zásob.

Vajíčka, tvaroh a rôzne plnotučné jogurty  

Mylne sa stránime zdrojov bielkovín pri znižovaní hmotnosti. Celý princíp spočíva v dlhodobom zasýtení a v skonzumovaní menšieho množstva jedla po ďalšie hodiny. Pri ich spaľovaní sa spotrebuje viac energie, a tým sa siaha aj na zásoby tukov. Podobný efekt pozorujeme pri príjme tvarohových potravín, pričom sú skvelým zdrojom vápnika. A ten sa považuje za cennú látku v procese spaľovania tukov.

Tipy na jedlá a potraviny, z ktorých sa nepriberá

Zemiaky

Často sú považované za jedlo „chudobných“, ale mnohí ani nevedia, aké výživové bohatstvo v sebe skrývajú. Zemiaky je najlepšie konzumovať varené, vďaka čomu obsahujú viac škrobu, resp. v tele sa uvoľňuje pozvoľne. Okrem škrobu, ktorý funguje podobne ako rôzne zdroje vlákniny, pomáha pri odvodňovaní. Zemiaky sú zdrojom draslíka, ktorý má vplyv na kvalitu krvi a jej zásobovanie pre orgány.

Ryby

Ryby zastupujú ďalšie potraviny, z ktorých sa nepriberá pre svoju ľahkú stráviteľnosť a nízky príjem kalórií. Prezentujú vyšší podiel bielkovín a z cenných vitamínov a minerálov sú to omega aminokyseliny na spaľovanie tukov a nárast svalovej hmoty.

Strukoviny

Veľa jedál, z ktorých sa nepriberá, si pripravíme z celého radu strukovín. Telo zásobujú bielkovinami, vlákninou, popritom posilňujú nervovú sústavu. Pri pravidelnom športovaní dodávajú telu výdrž, čím majú dosah aj na našu kondíciu.

Kyslá kapusta a škorica

Aktuálne z vianočných potravín, ktoré si bez výčitiek možno dopriať, vyberáme kyslú kapustu a škoricu. Kapustu najmä z dôvodu vitamínu C ako antioxidantu a škoricu pre podporu metabolizmu.

Prečítajte si: Čo sú to superpotraviny?

Ananás, grapefruit a chilli papričky

Ananás je potravinou pre rýchlejší metabolizmus, rovnako ako aj chilli papričky pre cennú látku kapsaicín. Podporuje spaľovanie a zároveň odďaľuje pocit hladu. Pocit zasýtenia pri nižšom príjme kalórií dosiahneme aj po zjedení grapefruitu, v ktorejkoľvek časti dňa.

Cesnak

V spoločnosti sa mu vyhýbame pre typicky silný zápach. Ten je však užitočný pre štíhlu líniu a zaradenie cesnaku medzi fitness potraviny. Odporúčame ho ako očistu organizmu a potravinu na priaznivý vplyv pre krvný tlak.

Odborníci varujú, že aj medzi všeobecne uznávanými zdravými potravinami nájdeme rafinované s dochucovadlami a zvýrazňovačmi chuti. Sú to niektoré celozrnné produkty. Tie v nezdravej forme nezasycujú ani neoplývajú vlákninou a bielkovinami ako iné zdravé potraviny.

Vývar

Tradičný domáci z kostí kuracieho (pozn. kuracie mäso obľúbené pri proteínových diétach) alebo hovädzieho masa je lahôdkou pre žalúdok. Preto sa odporúča aj ako základ do rôznych jedál. Odporúčame ho v objeme 250 ml aj s varenou čerstvou mrkvou a zelerom.

Viac tipov na potraviny pre štíhlu líniu nájdeme:
https://www.healthline.com/nutrition/most-weight-loss-friendly-foods

 

Produkty v článku

Súvisiace články

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody?

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody?

Možno ste si všimli že HIIT treening u nás naberá čoraz viac na popularite. Je to len ošiaľ alebo je tento tréning skutočne taký efektívny? Čo je to vlastne za cvičenie a je vhodný HIIT pre začiatočníkov? To a ešte omnoho viac sa o HIIT tréningu dozviete práve tu. Viete,… Zobraziť celý článok

Cvičebné „jednohubky“. Ako sa rýchlo rozhýbať?

Cvičebné „jednohubky“. Ako sa rýchlo rozhýbať?

Túžite do svojej každodennej rutiny pridať rýchlu a účinnú fyzickú aktivitu? Vyskúšajte nový spôsob cvičenia, známy aj ako cvičebné jednohubky. O čo ide? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.