Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Ako už asi všetci viete, Radka Lonca v jeho príprave na Olympia Amateur postihlo veľmi nepríjemné zranenie - odtrhnutý biceps v jeho hornej časti. Logicky nasledovala operácia, oddychová rekonvalescencia s dvojmesačným absolútnym pokojom od posilňovania a až skraja leta sa mohlo začať s ľahkým tréningom.
Pôvodné plány na účasť na Arnold Classic síce pomaličky berú za svoje, lebo opätovný návrat pôvodnej forme neprebehol tak rýchlo, ako sa očakávalo, ale motivácia v podobe súťažného štartu ešte v tohtoročnej jesennej sezóne aj naďalej trvá. Na akej súťaži sa Radek ukáže, sa ešte len uvidí. Jeho forma však už teraz naznačuje, že všetko začína ísť podľa plánu a solídny výsledok na nejakej významnejšej súťaži už nie je zďaleka nereálny.
Čo sa týka zranenej paže, všetko sa zdá byť už v poriadku a tak som Radka navštívil pri jeho tréningu chrbta a zároveň tejto situácie využijem na to, aby som vám, našim čitateľom, priblížil jeden taký typický tréning dominantnej partie v podaní Radka Lonca.
Celý tréning začína rozcvičkou a zahriatím celého organizmu na prevádzkovú teplotu. Predídete tým zraneniu a mentálne sa pripravíte na nasledujúci tréning. Nečakajte však žiadne bežecký pásy a stacionárne bicykle, k rozcvičeniu postačí Radkovi pár sérií s minimálnou váhou.
Kľúčový význam prikladá Radek v tréningu chrbta priťahom veľkej činky v predklone. To je skutočne cvik, ktorý Radek cvičí pravidelne a považuje ho za jeden z najkomplexnejších cvikov pre partiu chrbta. Technika je striktná , žiadne trhavé pohyby sa nekonajú, činku berie podhmatom a pri vrcholných sériách používa ako trhačky, tak pásik. Nie však od prvých sérií. Iba na posledný 2 vrcholné série. Vrátane rozcvičovacích sériou Radek vykonáva 4-5 sérií po minimálne 6 opakovaniach.
Následne prechádza na príťahy T - osi, ktorá už nie je tak konštantným cvikom v jeho tréningu a býva občas menený za iný. Aj tu Radek cvičí vynikajúcou technikou , s lakťami pri tele a výrazne užším úchopom než je tomu u príťahov činky v predklone. Chrbát je absolútne rovný a spevnený . Opäť uskutočňuje 4-5 sérií po 6-10 opakovaniach. Radek všeobecne nie je zástancom techník, ktoré chodia až za zlyhanie svalu, nepoužíva príliš často dopomoc, ale vo vrcholných sériách dovádza posledné opakovanie na svoj silový limit. Takže sparing síce nevykonáva dopomoc, istenie však áno.
Po tomto cviku nasledovali príťahy jednoručiek k pásu. Všeobecne známy cvik, ktorý sa ale dosť často necvičí správne. V drvivom počte prípadov za to môže príliš veľká váha jednoručiek, alebo naopak, príliš strnulé prevedenie. Tento cvik je veľmi flexibilný a naplno využíva vrcholnú kontrakciu svalu. Radek tohto faktu využíval skutočne na 100% a aj ja som bol prekvapený, s akou rotáciou v páse vyťahuje jednorúčku tak, aby došlo k maximálnemu zmršteniu a natiahnutiu latissimy. Opäť 4-5 sérií na každú pažu s trochu vyšším počtom opakovaní okolo 10.
A to je všetko. Žiadne zbesilé intenzifikačné techniky sa nekonajú. Iba dôraz na dobrú techniku, precítenie daného cviku a používanie čo najvyšších záťaží . Avšak len za predpokladu minimálne šiestich opakovaní v precízne celej dráhe pohybu. Záťaž sa zvyšuje pyramídovo a po vrcholnej sérii sa prechádza na iný cvik. Žiadne veľké dopumpovanie sa nekoná.
Ako u ostatných kulturistov aj Radek svoje tréningy mení a ani tieto cviky nie sú nejakou dlhodobou konštantou. Radek veľmi rád na rozvoj latissimov používa dnes už takmer zabudnutý cvik (veľká chyba) pullover, ďalej potom kladky a občas príde na rad aj mŕtvy ťah.
O týchto cvikoch teda zas niekedy nabudúce.