VEĽKÁ NOC - POŽEHNANIE PRE KULTURISTOV

Veľká noc je jedným zo sviatkov, ktoré som bytostne neznášal už ako malé dieťa. Vlastne to bol a je jediný zo sviatkov, ktorý neznášam doteraz. Táto  moja nechuť nemá nič čo do činenia s kresťanstvom, alebo s Ježišom pánom ako takým, pretože čo si budeme hovoriť, iný sviatok  spojený s touto dejinnou postavou a ktorú nazývame Vianoce, je celkom fajn, ale vadia mi tie sprievodné znaky tohto sviatku. Keď pominiem to, že som nemusel do školy alebo do práce, čo už tak u sviatkov býva, tak celá tá procedúra vedúca k nejakému mrzkému daru, bola naskrz traumatizujúca .

Dali mi do ruky nejaké prútie ozdobené krepovým papierom, postavili ma pred akúsi tetu, susedku, pani alebo inú babu s briadkou pod nosom v našom susedstve a ja som musel s ponížením v hlase odrecitovať infantilnú riekanku o nutnej potrebe farebných vajec. To všetko pod dohľadom rovnako zprudeného otca, ktorý však nebol schopný vzdorovať spoločenskému tlaku okolia, vyžadujúci dodržiavanie tradície, na ktorej nám v skutočnosti pramálo záležalo. Pravda, počas Veľkonočného pondelka, po absolvovaní mnohých trápnych návštev, sa situácia vždy začala radikálne meniť k lepšiemu, a to v dokonale priamej úmere so zvyšujúcim sa počtom čokoládových cukroviniek v košíku v prípade mojom a stúpajúcou hladinou alkoholu v krvi v prípade môjho dospelého sprievodu.

Postupom času, v období předpuberty, sa dala Veľká noc ešte využiť na návštevu dopredu vytipovaných spolužiačok, aby som vzápätí mohol úplne legálne zacieliť svoj prútik na ich riť, na ktorú by som sa za iných okolností neodvážit ani pozrieť. Zároveň treba podotknúť, že neustále hovoríme o drevine v prípadne prútiku.

A potom už prišla puberta, postpuberta, ja som na kontakt s dievčenským zadkom nemusel čakať 364 dní v roku, rodičovská sila nútiaca ma k verejnej žobrote zručne skrytou  za ľudovú zvyklosť definitívne stratila na sile a ja som si uvedomil, že kliatba Veľkej noci je definitívne preč. Ba čo viac ! Bolo na čase vrátiť úder. V tej dobe už moja  myseľ bola skrz naskrz prelezená bláznivým šialenstvom zvaným Kulturistika. A teraz, v čase Veľkej noci, sa črtala šanca, dopriať svojim opuchnutými šlachám niečo skutočne extrovního.

Asi už možno tušíte, kam tým mierim. Celoročne som sa handrkoval o zvýšený príjmy bielkovín, a teraz, v tento sviatočný čas nastala hotová inflácia bielkovinového príjmu. Všetci sme doma jedli bielkoviny. Kvantá bielkovín ! Tých najlepších. Pretože, hoci si doma pletieme obrázok Ježiša Krista s pirátom z Karibiku, tak napriek tomu z nejakého záhadného dôvodu moja  matka utratila polovicu  mzdy za plata vajec. Niečo sa vždy rozdalo ľuďom, ale stále nám toho dosť z predimenzovaných zásob zostalo. Lebo hoci prišlo len pár koledníkov , ktorých  sme inak celoročne ani nevideli, matka by sa zrejme hanbou prepadla, ak by rozdala 50 vajec a prišiel by 51. koledník . Lenže väčšinou ich prišlo tak päť, takže sme mali vajcia na raňajky, vo vtáčikoch na obed, s kôprovou  k večeri  a potom ešte asi tri týždne v podobe vaječných nátierok, výplňou chlebov atď ... Pre kulturistu ideálny  časy. A viete prečo? Tak to už si prečítajte v tej múdrejší časti.

Vaječný protein  

Bielkoviny z vajec patria  medzi najhodnotnejšie z hľadiska ich využitia pri budovaní novej svalovej hmoty. Majú optimálny pomer aminokyselín potrebných pre syntézu ľudskej  bielkoviny. Vaječný proteín sa s príchodom srvátky, a znovu objaveného kazeínu, moc nevyužíva. Bielkovinu z  vajec navyše dá pomerne dobre oddeliť jednoduchým oddelením bielka od žĺtka, aj keď za stratu cenných živín, ktoré sa naopak nachádzajú práve v žĺtku. Ak je cieľom navýšiť bielkoviny v jedálničku, sú vaječné bielky vždy dostupným zdrojom v každej chladničke. Výhodou proteínové prípravku je neprítomnosť cholesterolu, tuku a možnosť obohatiť produkt o ďalšie dôležité zložky vo vhodnom pomere, ako napr. Minerály či vitamíny.

Výhodou je tiež možnosť jeho využitia pre ľudí trpiacich neznášanlivosťou či alergiou na bielkoviny z mlieka alebo mliečny cukor. Vaječný albumín, čo sú proteíny z bielka, majú rýchlosť vstrebateľnosti medzi srvátkou a kazeínom, čiže je možné využiť ako medzičlánok v jedlách, keď potrebujeme udržať vysokú hladinu proteínu a zároveň o niečo predĺžiť ich postupné uvoľňovanie. Ponúka sa kombinácia so srvátkou a predĺžiť a zefektívniť syntézu bielkovín počas dňa. V noci sa potom osvedčia  produkty postavené na kazeíne .

Keď chcete schudnúť  a zvažujete, aký proteín využívať, nemali by vajcia alebo proteín z nich vo forme prášku chýbať vo vašom jedálničku. Vedci sa domnievajú, že pri využití tohto proteínu pri raňajkách sa znížil príjem kalórií počas dňa oproti tým, ktorí ho nevyužili. Spôsobí totiž pocit zasýtenia a potlačenie pocitu hladu, a potom menšiu potrebu sa prejedať a prijímať nadmerné dávky potravy v neskorších fázach dňa.

Rôzne zdroje proteínov zlepšujú ich využitie a dodajú potrebný pomer rozdielnych aminokyselín, vyvažujú prípadné nerovnováhy v strave. Tým, že bude ich príjem komplexný, zlepší sa regenerácia, rast svalovej hmoty a imunita organizmu. Aj keď bude zrejme základom každého športovca srvátka, nemali by zabúdať ani na ďalšie zdroje, ako sú vajcia, kazeín, sója alebo mäso. Dodajú totiž tie vlastnosti, ktoré srvátka nemá, a v tom je čaro komplexnej  a vyváženej stravy.

P.S. Späť k úvodu. Už nie som decko. Nie som ani puberťák, ba dávno nie ani postpuberťák. Som otcom. A v odplate za moje rúhanie som dostal nadelenú trojčlennú ženskú spoločnosť môjho obydlia. Takže som včera kúpil cukrovinky, korbáč a oprášim svoje znalosti tých debilných  riekaniek ....

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.