VETVENÉ AMINOKYSELINY BCAA - NIE SÚ TO VYHODENÉ PENIAZE ?

V poslednej dobe dostávam asi najviac otázok práve na vetvené aminokyseliny BCAA a ich použiteľnosť, alebo aj nepoužiteľnosť v procese budovania svalového tkaniva a zlepšenie v oblasti silového výkonu. A tak som v dnešnom článku nemohol inak, a pozrieme sa spoločne na to, čo to vlastne vetvené aminokyseliny BCAA sú.
A vlastne prečo to zdržovať. Vetvené aminokyseliny BCAA sú aminokyselinami, ktoré patria medzi aminokyseliny esenciálne. Tie môžete veľmi často nájsť pod skratkou EAA, kde vetvené aminokyseliny - valín, leucín, izoleucín tvoria podstatný základ. Svoj priestor našli v suplementácii športovcov už v počiatkoch suplementácia v športe a svoju obľubu majú stále, aj keď úprimne to majú stále ťažšie a ťažšie sa svojou uplatniteľnosti. Vysvetlím ...

On dôvod, prečo mám potrebu napísať tento článok, je určitá hystéria a obava z "drahého moču". Teda toho, že si síce nakúpim skvelé doplnky výživy, ale že ich aj tak  nevyužijem. No, a to je práve ten základ, ktorý treba vziať do úvahy. Doplnky stravy sú totiž iba doplnkom. Čím iným tiež, majú to predsa v názve - nie sú základom, a tak stoja na vrcholku pyramídy dôležitosti, ktorú treba stavať pekne od spodu a nadviazať na nič mnoho dôležitých prvkov. A tak len pre istotu spomeniem ...

Žiaden doplnok stravy nie je samospasná. Nezalepíte ním vlastné chyby vo výžive a tréningu, ale podporíte skvelý výkon. Tým prvým, čo by ste teda mali riešiť, je vhodná vysokobielkovinná výživa s dostatočnou energetickou hodnotou (alebo takú, ktorá zodpovedá cieľu), zameraním na kvalitné zdroje potravín, s dostatočným obsahom mikroživín a naviazané na progresívne silový tréning a vhodný odpočinok. To sú zásadné prvky, ktoré už samy o sebe ale ponúkajú slušný potenciál na to, kde urobiť chybu, ale aj slušný potenciál na to, aby ste na nich vystavali pomerne veľa svaloviny.

Čo je teda základom?

 • Vysokobielkovinná strava (kvalitné zdroje proteínov)

 • Dostatočné množstvo energie

 • Kvalitné potraviny

 • Progresívny silový tréning

 • dostatočná regenerácia

 • Sledovať zmeny a reagovať na ne.

Tento článok nemá byť o strave ani tréningu, skúste sa nad ním ale trochu kriticky pozastaviť, pretože to je ten základ. Pokiaľ máte toto vyriešené. Je tu priestor pre doplnenie nedostatkov, ktoré výživa má. A vedzte, že u športom preťaženého organizmu vždy bude mať, a kam sa hodia doplnky stravy. Doplnkom stravy č. 1 v tom prípade bude proteínový prípravok. Sám o sebe obsahuje vetvené aminokyseliny BCAA aj kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín EAA. Osobne by som vždy smeroval do vôd srvátkových proteínov, a to ako koncetrát , izolát alebo hydrolyzát.

Je to úplne na vás, ten poskytne dostatočné množstvo stavebných látok vhodných pre budovanie svalového tkaniva v období mimo výraznú kalorickú reštrikciu. Práve tu by som využitie samostatných vetvených aminokyseliny alebo EAA považoval za menej dôležité, nie ak úplne nepotrebné a sústredil by som sa práve na zdroje bielkovín, kreatín, beta-alanín a látky majúce zmysel vo vzťahu k vyššiemu silovému výkonu a regeneráciu ťažkých silových tréningov.

Kedy teda BCAA alebo EAA?

Avšak môže nastať aj doba, kedy predsa len bude treba svaly trochu viac ochrániť a ubezpečiť sa, že robíte maximum, chvíle ťažších kalorických reštrikcií, dlhých diét a kardio alebo vyčerpávajúcich silových tréningov, ktoré budú naše svalové vlákna stresovať nad mieru, ktorú sme bežnou výživou aj proteínovými suplementami  dostatočne zregenerovať - ​​predsúťažnej alebo redukčnej diéty.

Pokiaľ tu budem citovať z Vilikuse a jeho veľmi kvalitnej publikácie "Výživa športovcov a športový výkon", môžeme sa tu dočítať, že majú antikatabolické a anabolické pôsobenie. V prospech jednej z aminokyselín, a síce leucínu hovorí aj fakt, že je zásadnou aminokyselinou v samotnom štarte procese proteosyntézy - teda transláciu procesu proteosyntézy. V povýkonovej suplementácii má hneď niekoľko veľmi dôležitých úloh, a to zníženie degradácie proteínov, zvýšenie koncentrácie anabolicky pôsobiaceho hormónu inzulínu a samotný štart proteosyntézy. Môže mať tiež vzťah k ušetreniu vlastného svalového glykogénu, a tým aj možnosť jeho dlhšieho využitia. Posledným bodom je metabolické "súťaženie" vetvených aminokyselín a aminokyseliny tryptofánu, a tým i (snáď) oddialenie pocitu únavy. To je pomerne veľa pozitív, čo myslíte? Ako som ale naznačil, strava je stále základom, až z jej vyladenie môže suplementácia BCAA čerpať.

Zhrňme si teda hlavné výhody vetvených aminokyselín:

 • antikatabolické pôsobenie

 • Proanabolické pôsobenie

 • oddialenie vyčerpania

 • Štart proteosyntézy

 • Šetrenie svalového glykogénu

A tak za mňa osobne nie je nad to, keď sa môžete spoľahnúť na pomocníka, ktorý vám dá istotu v tom, že neprichádzate o pracne nabité svaly a snažíte sa na maximum regenerovať, zvlášť vtedy, ak ste už vyčerpali možnosti svojej výživy, máte v strave dostatok bielkovín a snažíte sa svoje svaly namáhané silovými a aeróbnymi tréningy ešte viac ochrániť. 5, 10 alebo 20 g denne by malo pomôcť.

Produkty v článku

Súvisiace články

10 hlavných dôvodov, prečo podľa vedy prijímať bielkoviny

10 hlavných dôvodov, prečo podľa vedy prijímať bielkoviny

Pre správne fungovanie organizmu sú bielkoviny nesmierne dôležité. Sú zdrojom aminokyselín a enzýmov a sú nevyhnutné pre regeneráciu a budovanie svalovej hmoty. O ich význame pre telo a metabolické zdravie hovorí aj množstvo štúdií . Prinášame vám 10 hlavných a najmä vedecky podložených dôvodov, prečo by ste mali prijímať viac bielkovín. Zobraziť celý článok

The Shadow – šesťnásobný Mr. Olympia Dorian Yates

The Shadow – šesťnásobný Mr. Olympia Dorian Yates

Meno Dorian Yates ste už určite počuli. Tento fenomenálny anglický kulturista, známy ako „The Shadow“ (Tieň), má nepochybne zaujímavý život. O jeho mladosti, kariére a zaujímavostiach z jeho života, sa dočítate v tomto článku. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.