Vitamín E - šampión medzi antioxidantmi

Po vianočných a silvestrovských oslavách sa obyčajne každý zamyslí nad tým, ako dať svoj rozharašený jedálniček zase do poriadku. Ako si oddýchnuť od zemiakového šalátu, cukroviniek , chipsov, alkoholu atď. Väčšina novoročných predsavzatí sa týka práve tréningu a jedálnička. S jedálničkom úzko súvisí aj príjem vitamínov a minerálnych látok. Poďme sa spolu pozrieť na jeden z nich, vitamín E.

Čo je vlastne vitamín E ?

V prípade vitamínu E sa nejedná len o jeden jediný vitamín. Pod týmto názvom sa skrýva celá skupina chemických látok (tzv. Tokoferolov). Vitamín E má esenciálny charakter, telo si ho nedokáže samo vytvoriť, a nám nezostáva nič iné ako ho jednoducho prijať v potrave. Tento vitamín môžeme zaradiť medzi látky rozpustné v tukoch, jeho príjem je teda viazaný na prítomnosť tukov. Ak chcete zlepšiť jeho vstrebávanie v tenkom čreve, zvýšte súčasne príjem mastných kyselín. Ak prijmete väčšie množstvo tohto vitamínu, ako vaše telo dokáže zužitkovať, uloží ho do zásoby v pečeni a tukovom tkanive, v malom množstve potom tiež v kostrovom svalstve, nadobličkách a v semenníkoch. Telo si dokáže uložiť do zásoby až 750 mg, takže nie je potrebné to s vitamínovými doplnkami obsahujúcimi vitamín E nijako zvlášť preháňať. Vaše telo si vie urobiť zásobu, a potom ju postupne využívať. Ak to s príjmom preženiete, nič až tak katastrofálneho sa nestane.

S akým množstvom vitamínu E si vystačím ?

A aké množstvo je pre naše telo prospešné ? Muži si bežne vystačia  s denným množstvom 14 mg, ženy s množstvom 12 mg. Pre budúce mamičky a dojčiace ženy sa odporúča množstvo o trochu vyššie . S odporúčaným množstvom býva vždy problém, pretože, či prejdete internet alebo odborné publikácie, vždy narazíte na rôzne čísla, a nezostane, než urobiť priemer. A tak je tomu aj v tomto prípade. Pre pokrytie dennej dávky je najľahšie  siahnuť po vitamínovom doplnku, ak však nemáte hlboko do peňaženky. Na trhu je naozaj veľa doplnkov, tablety predávané v lekárňach alebo fitness shopoch väčšinou obsahujú okolo 100 mg. Vitamín E tiež nájdete v multivitamínových komplexoch spolu s ďalšími prospešnými vitamínmi.

A prečo je ten vitamín taký dobrý ?

Vitamínu E sa inak hovorí vitamín lásky a plodnosti. Možno sa vám to bude zdať ako ženská záležitosť, ale rovnako dobre ho využijú aj kulturisti a športovci. Vitamín E zabraňuje pôsobeniu voľných radikálov v tele, ktoré poškodzujú bunky, chráni pokožku pred UV žiarením a dalo by sa povedať, že spomaľuje proces starnutia. Vitamín E pôsobí tiež proti kardiovaskulárnym ochoreniam a rakovine, podporuje činnosť nervového systému, a ako už sme spomenuli, zvyšuje plodnosť. Pre kulturistov aj kondične cvičiaci je dôležitá informácia, že vitamín E znižuje nebezpečenstvo poškodenia svalov pri náročnom tréningu a podporuje regeneráciu, ktorá je základom úspešného budovania svalovej hmoty.

Čo spôsobí nedostatok vitamínu E ?

Nedostatok vitamínu E sa môže prejaviť suchou pokožkou. Nie nadarmo sa hovorí, že prevenciou proti vzniku nevzhľadných strií, je dostatočný prísun vitamínu E. Ďalšími prejavmi môžu byť chudokrvnosť, pomalé hojenie rán, únava, znížená schopnosť koncentrácie, kratšia životnosť červených krviniek, znížená obranyschopnosť, znížený výkon, atď. Atď. Ako je tomu aj u ďalších vitamínov. Nedostatok tohto vitamínu sa neprejaví hneď, ale skôr po dlhšej dobe obmedzeného príjmu.

A čo sa stane, keď sa predávkuje ?

Riziko predávkovania je pomerne malé. Museli by ste dlhodobo prijímať obrovské množstvo okolo 1000 mg denne, a to sa vám skôr nepodarí, než podarí. Nielenže by vás to stálo veľa peňazí, ale prijímanie zvýšeného množstva by nemalo taký zmysel. Pokiaľ chcete pokročiť s tvarovaním svojej postavy v posilňovni, dáte mi za pravdu, že skôr siahnete po vitamínoch skupiny B (ako B6 a B12). Dlhodobo užívané vysoké dávky vitamínu E môžu v extrémnych prípadoch viesť tiež k zhoršenému vstrebávaniu vitamínu K, ktorý sa podieľa na krvnej zrážanlivosti.

Produkty v článku

Súvisiace články

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.