VYVARUJTE SA CHÝB NA SÚŤAŽI ! 4 . DIEL

VYVARUJTE SA CHÝB NA SÚŤAŽI ! 4 . DIEL

Autor článku: Extrifit Slovakia

 

 

 

 

Ak by sme mali určiť jedno jediné miesto, kde extatické vrcholí predsúťažná horúčka, bola by to bezpochyby rozcvičovňa.

 

 

 

 

 

 

 

http://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-cyby-4-1_6a9c3760a684a3a3feec0fbdb73f2ce0.jpg

 

 

 

 

Vo vypätej hektickej atmosfére tu prebieha úprava pokožky, obzeranie súperov a tým pádom prvé hodnotenie svojich šancí a tiež niečo, čomu hovoríme rozcvičovanie. Fyzická príprava, počas ktorej sa borci snažia napumpovať svoje svaly na prasknutie. Lenže to je práve chyba, ktorej sa často dopúšťajú mladší a neskúsený pretekári.
V mládežníckych kategóriách často vidíme v zákulisí hotové tréningovej maratóny.

Zadýchaný, unavený  pretekári sa potom často nedokážu skoncentrovať na jednotlivé predvádzanie svalových skupín jednoducho preto, že sú po náročnom rozcvičení absolútne grogy. Na pódiu potom môžeme pozorovať tras svalových partií a vyčerpanie už po niekoľkých porovnávaniach. Je potrebné si uvedomiť, že naháněním krvi po všetkých možných partiách vášho tela spravidla vytúžený výsledok rovnako nedosiahneme.

 

 

 

 

 

http://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-cyby-4-2_fc390591ccb6e6948dab16b8c7e97c56.jpg

 

 

 


Skúsenejší borci už dávno vedia, že to, čo ste neurobili počas roka, rovnako za tých pár minút v rozcvičovni nedohoníte. Sú si dobre vedomí toho, že tých pár opakovaní navyše situáciu rovnako nezachráni, a preto si doprajú čas na vydýchanie, uvoľnenie a upokojenie sa. Avšak to neznamená, že sa nerozcvičují. Práve naopak. Len na to idú trochu chytrejšie.

 

 

 

 

http://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-cyby-4-3_fc390591ccb6e6948dab16b8c7e97c56.jpg

Ak sa v organizme nachádza určitý objem krvi, ktorý sa pumpovaním dostane do danej svalovej skupiny, je úplne pochopiteľné, že v ostatných častiach tela musí byť krvi menej. Pri rozcvičovaní však dochádza k zvýšenej tepovej frekvencii, krvného tlaku a rýchlejšej cirkuláciu krvi. Vplyvom týchto faktorov sa v súvislosti s gravitáciou stane to, že v momente keď sa postavíte, sa vám čiastočne prekrvia dolné končatiny sami. Prax ukázala, že ak sa kvadricepsy začnú rozcvičovať, dochádza k ich "zaliatiu" v dôsledku čoho dôjde k strate svalových detailov. To je napokon problém aj iných svalových partií. Ak to s prekrvovaním preženiete, nadobudne síce sval obrích rozmerov, avšak úplne stratí definíciu a plasticitu. A to je to posledné, čo by ste si priali. Pumpovanie krvi sa teda zvyčajne obmedzuje na hornú polovicu tela. Dnes už sú činky v rozcvičovně skôr výnimkou ako pravidlom, preto sa na túto skutočnosť dobre pripravte. Najvhodnejšie pomôckou sa mi javia tzv. Gumové expandéry, pomocou ktorých sa dá celkom dobre napumpovať. Nikdy nie je od veci vyskúšať si s nimi pár cvikov v domovskej posilňovni alebo doma, aby ste sa s nimi potom v rozcvičovni nemotal ako Kolumbus pri objavovaní Ameriky. Používajte krátke pohyby s dostatočnou svalovou kontrakciou. Vykonávajte niekoľkonásobne viac opakovaní s ľahkou váhou a s minimálnymi prestávkami. Zvyčajne sa rozpumpovánie svalov týka vašich slabších svalových partií, ale často nie je od veci naopak zväčšeným objemom zvýrazniť svoje prednosti.

 

 

 

 

 

 

http://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-cyby-4-4_fc390591ccb6e6948dab16b8c7e97c56.jpg

 

 

 

 

Akú zvolíte taktiku, to nechám už úplne na vás. Od nás ste dostali takmer kompletný návod, ako si počínať v deň D. Posledné, čo nám ešte zostáva dodať, je len želanie, aby sa vám darilo podľa vašich predstáv

 

 

 

 

 

Komentáre: