Zdravie a zdravý životný štýl. Ako na to?

Spôsob, akým vedieme svoj život, sa v plnej miere prejavuje na telesnej a psychickej kondícii. Život je o prioritách, no predovšetkým treba rozlíšiť, čo je pre nás viac a čo menej dôležité. Ak hovoríme konkrétne o zdravom životnom štýle, ide o súhrn metód, ktoré aplikujeme pravidelne a dlhodobo s pozitívnym účinkom na naše zdravie. Čo doň patrí a pred čím sa treba chrániť?

Čo je zdravý životný štýl a čo zahrňuje?  

  • Zdravú stravu a primeraný pitný režim
  • Pravidelný pohyb
  • Dostatočný spánok
  • Zvládanie stresu a pozitívne myslenie

Ako vidíme, zdravie a zdravý životný štýl ovplyvňuje celý rad faktorov, ktoré bližšie špecifikujeme.

Zdravú stravu odporúčame dopĺňať doplnkami výživy z našej ponuky.

Čo nevyhnutne predstavuje zdravú výživu?

Predovšetkým zdôrazňujeme, že zdravo sa dá jesť aj za lacný peniaz, teda nie je to len o vyhľadávaní špeciálnych potravín. Ak zo zdravotného hľadiska nie ste vo výbere pokrmov nijako obmedzovaní, doprajte si ako základ obilniny s nízkym glykemickým indexom. Ide zväčša o tmavšie a celozrnné pečivo, nie biele ani ďalšie presladené či tučné obilninové výrobky.

Ako sme už naznačili, stravu v zdravom životnom štýle obmedzujeme minimálnym príjmom tukov.

Pozor! Viacerí odborníci na zdravú stravu bazírujú, že nie je až tak dôležité množstvo, ale najmä zloženie a zdroj tukov. Obmedzujeme nasýtené tuky v mäsových a mliečnych produktoch, v sladkostiach a pečive. Viac prijímame zeleninu a ovocie so zastúpením vlákniny, základných vitamínov a stopových prvkov.

Teraz ale ruku na srdce! Pri čím ďalej hektickejšom spôsobe života sa stáva priam nereálne zakomponovať do stravy 450 – 500 g ovocia a zeleniny na každý deň, resp. ich nutričné hodnoty sa znižujú vplyvom nesprávneho skladovania či rôznych tepelných úprav. Preto ich odporúčame kombinovať s vitamínovými doplnkami.

V strave dávame na istý čas stopku červenému mäsu a konzumujeme viac rýb ako zdroj omega 3 mastných kyselín a vitamínu D.  

Pitný režim zameriame na čistú a pramenitú vodu, doprajeme si aj bylinné čaje. V prípade, že užívate nejaké lieky, konzultujte u lekára ich účinky v spolupôsobení s bylinkami. Niektoré je priam neprípustné kombinovať.

Dostatok pohybovej aktivity    

Prejavuje sa peknou a formovanou postavou. Vykonávame viac aeróbnych aktivít pre zdravé srdce, lepšie dýchanie a kondíciu. Kto nechce, vôbec sa nemusí venovať náročným silovým aktivitám, úplne postačí pravidelný beh, bicyklovanie a prechádzky.

Dostatočný pohyb je skvelou prevenciou pred obezitou, problémami s kĺbmi, tráviacimi ťažkosťami, pred cukrovkou, srdcovo-cievnymi poruchami a pred vznikom nádorov.

Pohyb a cvičenie nás zamestnávajú natoľko, že nepodliehame negatívnym myšlienkam, nerestiam a iným závislostiam. Jednou z nich, veľmi rozšírenou medzi mladou aj staršou generáciou, je fajčenie a konzumácia alkoholu.

Viete, že zdravý životný štýl nesie aj isté zaujímavosti a jednou je zastávať názor, ako alkohol a fajčenie „v malej“ miere neškodí? Škodia v každej miere a sú z mnohých jednými z najväčších škodlivín na ľudskom tele vôbec!

Žiadny stres, optimizmus a dobrá nálada

Pekná teória, ale ako to v dnešnej dobe skutočne praktizovať? Odporúčame využívať svoj voľný čas na maximum, nenudiť sa a nezaplavovať svoju myseľ negatívnymi myšlienkami. Ako skvelý odbúravač stresu funguje pohyb, meditácia, prechádzky na čerstvom vzduchu a primeraná socializácia.

Pre lepšie zvládanie stresu vyskúšajte:

  • Čo najmenej používať pojem „problém“, nahrádzame ho situáciou, zvláštnosťou a pod.
  • Každou negatívnou myšlienkou sa zameriame na desiatky príjemných spomienok
  • Nehanbíme sa otvorene hovoriť o svojich ťažkostiach, nič v sebe „nedusíme“  

Na záver pripomíname, že pre zdravé fungovanie potrebujeme včas sa zastaviť, oddýchnuť si a primerane spať. Inak je v ohrození nielen naša produktivita, ale aj celkové zdravie.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/simple-ways-to-live-a-healthy-lifestyle-1231193

 

Produkty v článku

Súvisiace články

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody?

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody?

Možno ste si všimli že HIIT treening u nás naberá čoraz viac na popularite. Je to len ošiaľ alebo je tento tréning skutočne taký efektívny? Čo je to vlastne za cvičenie a je vhodný HIIT pre začiatočníkov? To a ešte omnoho viac sa o HIIT tréningu dozviete práve tu. Viete,… Zobraziť celý článok

Cvičebné „jednohubky“. Ako sa rýchlo rozhýbať?

Cvičebné „jednohubky“. Ako sa rýchlo rozhýbať?

Túžite do svojej každodennej rutiny pridať rýchlu a účinnú fyzickú aktivitu? Vyskúšajte nový spôsob cvičenia, známy aj ako cvičebné jednohubky. O čo ide? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.