Spôsob, akým vedieme svoj život, sa v plnej miere prejavuje na telesnej a psychickej kondícii. Život je o prioritách, no predovšetkým treba rozlíšiť, čo je pre nás viac a čo menej dôležité. Ak hovoríme konkrétne o zdravom životnom štýle, ide o súhrn metód, ktoré aplikujeme pravidelne a dlhodobo s pozitívnym účinkom na naše zdravie. Čo doň patrí a pred čím sa treba chrániť?
Predovšetkým zdôrazňujeme, že zdravo sa dá jesť aj za lacný peniaz, teda nie je to len o vyhľadávaní špeciálnych potravín. Ak zo zdravotného hľadiska nie ste vo výbere pokrmov nijako obmedzovaní, doprajte si ako základ obilniny s nízkym glykemickým indexom. Ide zväčša o tmavšie a celozrnné pečivo, nie biele ani ďalšie presladené či tučné obilninové výrobky.
Ako sme už naznačili, stravu v zdravom životnom štýle obmedzujeme minimálnym príjmom tukov.
Pozor! Viacerí odborníci na zdravú stravu bazírujú, že nie je až tak dôležité množstvo, ale najmä zloženie a zdroj tukov. Obmedzujeme nasýtené tuky v mäsových a mliečnych produktoch, v sladkostiach a pečive. Viac prijímame zeleninu a ovocie so zastúpením vlákniny, základných vitamínov a stopových prvkov.
Teraz ale ruku na srdce! Pri čím ďalej hektickejšom spôsobe života sa stáva priam nereálne zakomponovať do stravy 450 – 500 g ovocia a zeleniny na každý deň, resp. ich nutričné hodnoty sa znižujú vplyvom nesprávneho skladovania či rôznych tepelných úprav. Preto ich odporúčame kombinovať s vitamínovými doplnkami.
V strave dávame na istý čas stopku červenému mäsu a konzumujeme viac rýb ako zdroj omega 3 mastných kyselín a vitamínu D.
Pitný režim zameriame na čistú a pramenitú vodu, doprajeme si aj bylinné čaje. V prípade, že užívate nejaké lieky, konzultujte u lekára ich účinky v spolupôsobení s bylinkami. Niektoré je priam neprípustné kombinovať.
Dostatok pohybovej aktivity
Prejavuje sa peknou a formovanou postavou. Vykonávame viac aeróbnych aktivít pre zdravé srdce, lepšie dýchanie a kondíciu. Kto nechce, vôbec sa nemusí venovať náročným silovým aktivitám, úplne postačí pravidelný beh, bicyklovanie a prechádzky.
Dostatočný pohyb je skvelou prevenciou pred obezitou, problémami s kĺbmi, tráviacimi ťažkosťami, pred cukrovkou, srdcovo-cievnymi poruchami a pred vznikom nádorov.
Pohyb a cvičenie nás zamestnávajú natoľko, že nepodliehame negatívnym myšlienkam, nerestiam a iným závislostiam. Jednou z nich, veľmi rozšírenou medzi mladou aj staršou generáciou, je fajčenie a konzumácia alkoholu.
Viete, že zdravý životný štýl nesie aj isté zaujímavosti a jednou je zastávať názor, ako alkohol a fajčenie „v malej“ miere neškodí? Škodia v každej miere a sú z mnohých jednými z najväčších škodlivín na ľudskom tele vôbec!
Žiadny stres, optimizmus a dobrá nálada
Pekná teória, ale ako to v dnešnej dobe skutočne praktizovať? Odporúčame využívať svoj voľný čas na maximum, nenudiť sa a nezaplavovať svoju myseľ negatívnymi myšlienkami. Ako skvelý odbúravač stresu funguje pohyb, meditácia, prechádzky na čerstvom vzduchu a primeraná socializácia.
Pre lepšie zvládanie stresu vyskúšajte:
Čo najmenej používať pojem „problém“, nahrádzame ho situáciou, zvláštnosťou a pod.
Každou negatívnou myšlienkou sa zameriame na desiatky príjemných spomienok
Nehanbíme sa otvorene hovoriť o svojich ťažkostiach, nič v sebe „nedusíme“
Na záver pripomíname, že pre zdravé fungovanie potrebujeme včas sa zastaviť, oddýchnuť si a primerane spať. Inak je v ohrození nielen naša produktivita, ale aj celkové zdravie.
Energia je pre život nevyhnutná. Ľudský organizmus ju prijíma v rôznych formách, čo sa neskôr prejavuje na komplexnej látkovej premene. V zdravom organizme funguje na princípe rozkladu zložitých makromolekúl z prijatej stravy na cieľovú využiteľnú energiu pre základné životné funkcie. Ide o procesy metabolizmu, ktoré fungujú normálne, zrýchlene alebo spomalene, o čo viac premýšľame, akonaštartovať metabolizmus.
Zobraziť celý článok
Brušné svalstvo obzvlášť pridáva na vizuálnom dojme z celkovej postavy. Formovanie je teda základ, ale má isté zásady. Jednou z najdôležitejších je pevná vôľa a výdrž. Tieto dva princípy kombinujeme najmä pri krátkodobých, ale zato náročných cvičeniach. Za také považujeme vybrané 10-minútové cviky na brucho. Ktoré sú to a čo vôbec treba vedieť oprecvičovaní brušných svalov?
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.