Čo napadne asi tak 95% celkovej populácie, keď počuje slovo Karnitín?
Určite to bude niečo v štýle spaľovania tukov, redukcie hmotnosti a podobne… Jasné, má to svoje opodstatnenie. Avšak jeho účinky na organizmus siahajú trošku ďalej, než len do tukového tkaniva.
Kiež by to bolo také jednoduché… Idem do diéty, tak budem deň čo deň hltať jednu kapsúl karnitínu za druhou a výsledok sa dostaví. Síce placebo efekt dokáže s človekom urobiť naozaj skutočné „zázraky“, ale poďme sa pozrieť, čo nám hovoria nejaké výskumy, štúdie a potvrdené dáta, nech nestavíme všetko len na ten placebo efekt.
Karnitín zabraňuje naberaniu tukov (áno, dal som to hneď ako 1. bod)
Ako som už spomínal, tak karnitín je, dovolím si povedať, celosvetovo známy, ako spaľovač tukov. Uľahčuje prenos mastných kyselín do našich buniek „energetickej továrne“ kde môžu byť spálené, aby produkovali ATP. Hoci je spaľovanie väčšieho množstva tuku vždy skvelá vec, tak reálna telesná kompozícia vychádza z efektu ako karnitín zvyšuje výdaj energie a ovplyvňuje metabolizmus glukózy. Tento proces bol názorne ilustrovaný v štúdii z Nottinghamskej univerzity, ktorá testovala efekt karnitínu v dĺžke 12 týždňov na telesnú kompozíciu, inzulínovú senzitivitu, spaľovanie tukov a ďalšie metabolické markery.
Štúdiu podstúpili mladí jedinci (mužského pohlavia), ktorí boli rozdelení do dvoch skupín:
a) Prvej skupine bol podávaný karnitín (1.4g karnitínu) spoločne so sacharidmi (80g sacharidov) celkom 2x denne
b) Druhej skupine bolo podávaných 80g sacharidov 2x denne bez prítomnosti karnitínu.
Výsledok? Celkom prekvapivý, pretože skupina, ktorá požívala sacharidy bez karnitínu, pribrala 1.9kg telesného tuku, zatiaľ čo skupina požívajúca sacharidy s karnitínom nepribrala tuk žiadny.
Dôvod, prečo testovaní muži užívajúci karnitín nepribrali žiadny tuk je nasledujúci : - užívanie karnitínu zvyšuje výdaj energie, čo je hlavným dôvodom, prečo tuk u týchto mužov zostal rovnaký (teda bez jeho zvýšenia). Pri vykonávaní kardia (ľahké formy na páse s nižšou intenzitou) bolo spálených o 6% energie viac, než u mužov bez karnitínu.
- karnitín zvýšil využitie tukových zásob ako zdroj energie (namiesto uloženého glykogénu) až o 10%
- ďalšie možné dôvody môžu byť: zvýšenie inzulínovej citlivosti = lepšia distribúcia sacharidov prijatých z potravy,
Karnitín podporuje efekt keto diéty (alebo nízko-sacharidovej stravy)
Karnitín je tiež účinný pri nízko-sacharidových, alebo keto diétach, ktoré poskytujú vyšší podiel energie z tuku. Nízko-sacharidové diéty môžu znížiť hladinu karnitínu, pretože nízko-sacharidové diéty presúvajú primárne metabolické palivo z glukózy na ketóny (z tuku). Na túto tému nie je zatiaľ veľa málo materiálu, z ktorého by sa dali čerpať relevantné dáta. Avšak testy, ktoré boli vykonávané vo farmakológii na deťoch, ktorým bol podávaný karnitín ako súčasť liečby pri liečení epilepsie, bolo preukázané, že hladina energie a nálada bola ďaleko lepšia a celkový počet epileptických záchvatov bol nižší.
Jeden veľmi podstatný a podložený výskum dokázal, že karnitín umožňuje posunúť hranicu atletického výkonu o pomerne vysokú hodnotu (najmä u športovcov, ktorí dobrovoľne a úplne prirodzene absolvovali keto diétu, alebo nízko-sacharidové stravovanie). Okrem zlepšenia rýchlosti produkcie ATP z tuku, karnitín znížil svalové poškodenie, bolesť, a markery metabolického stresu (odpadové látky, ktoré vznikajú svalovou prácou). Športovci boli schopní zdvihnúť väčšiu váhu pri viac opakovaniach, behať rýchlejšie a ďalej a tiež skákať vyššie, alebo do väčších diaľok.
Profesionálni atléti (triatlonisti) užívali 2g carnitinu 2x denne po dobu 6 mesiacov a ich produkcia laktátu (odpadový produkt zo svalov, kvôli ktorému svaly pália a nie sú schopné vykonávať ďalšiu prácu) pri športovom výkone klesla o neuveriteľných 44%. Keby sme to previedli do praxe, tak čím menej laktátu naše svaly vyprodukujú, tým dlhšie sme schopní vykonávať svalovú prácu. Ďalším benefitom bolo to, že karnitín „chráni“ svaly pri tréningu, takže oneskorená svalová bolesť (DOMS) bola oveľa menšia a trvala oveľa kratšiu dobu (v prípade, že sa dostavila), čo znamenalo vyššiu hladinu svalovej proteosyntézy.
Chráni telesnú kompozíciu s pribúdajúcim vekom
Bohužiaľ, hoci to ktokoľvek z nás počuje nerád, tak pribúdajúce roky na krku so sebou nesú aj nižší podiel svalovej hmoty a vyššie riziko priberania tukového tkaniva. Starší jedinci môžu tiež zaznamenať zníženie inzulínovej senzitivity, vyššiu hladinu glukózy v krvi a celkovo nižšie kapacity na spaľovanie tuku. Je tu myšlienka, avšak zatiaľ len v plienkach, ktorá hovorí o tom, že suplementácia karnitínom môže pomôcť s udržaním svalovej hmoty a skvalitnením prevencie proti naberaniu tuku v súvislosti s pribúdajúcim vekom. Bolo vykonaných iba pár štúdií, ktoré preukázali, že ľudia po 60 a 70 roku veku, ktorým bolo podávané 2g carnitinu denne, uchovávali väčšie množstvo svalovej hmoty, pribrali menšie množstvo tuku a ich hladina energie bola celkovo vyššia. Tu by som si ale dovolil dať len takú pomyselnú * čo sa štúdií týka, pretože ich nebolo vykonávaných veľa a neboli dlhodobého charakteru (približne 4-8 týždňov) a len na pár testovaných subjektov. Z toho, aspoň podľa nášho názoru, nemožno dedukovať, že by karnitín mohol naozaj pomôcť s udržaním svalov a mohol znížiť riziko naberania tukového tkaniva. Nejaká možnosť tu určite je, ale neverili by som tomu natoľko, že by sme do seba vo svojich 60-tich rokoch sypali kvantá karnitínu na dennej báze. Tak to prosím berte s rezervou.
Suma sumárum? Karnitín zvyšuje spaľovanie tukov, zvyšuje výdaj energie, zvyšuje inzulínovú citlivosť (takže lepšie spracovannie sacharidov), zlepšuje tým pádom celkovú telesnú kompozíciu. Tiež môžeme s istotou povedať, že vďaka carnitinu môžeme trénovať dlhšie, intenzívnejšie a môžeme očakávať menšie svalové bolesti. Tiež je vhodné ho užívať v prípade, že ideme keto, alebo nízko-sacharidové stravovanie. Taká základná dávka karnitínu by mohla byť 2-4 gramy denne (nie iba pred výkonom). Myslím si, že karnitín, ako jeden z mnohých suplementov, by sa mohol radiť až na pomyselný vrchol suplementačnej pyramídy. Máme tu naozaj mnoho suplementov, ktoré sú podstatnejšie a dokážu nám naozaj veľmi pomôcť, alebo aspoň uľahčiť našu cestu za vysnívaným cieľom. O karnitíne sme však chceli napísať predovšetkým preto, že ho drvivá väčšina populácie pozná len ako ten „super spaľovač“, pričom jeho benefity siahajú oveľa ďalej, než len do tukových zásob. Ak by ste ho chceli zaradiť na každodennej báze po nejakú dobu, tak určite neoľutujete a môže vám poskytnúť veľa benefitov. Ale ako sme písali vyššie... zaradili by som ho až na ten pomyselný vrchol suplementačnej pyramídy.
Stimulanty sú látky, ktoré zvyšujú aktivitu centrálneho nervového systému, čím zlepšujú bdelosť, sústredenie a fyzický výkon. Sú obľúbené medzi športovcami, študentmi a ľuďmi s náročným životným štýlom, ktorí potrebujú zvýšiť svoju energiu a odolnosť voči únave.
Zobraziť celý článok
Vitamín B12 patrí medzi esenciálne vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Hoci sa často spomína v súvislosti s nervovým systémom a tvorbou červených krviniek, jeho úloha pri cvičení a fyzickom výkone je rovnako dôležitá. Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete náročnej fyzickej aktivite, dáva zmysel sledovať svoj príjem B12 a zabezpečiť si jeho dostatok. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tento vitamín dôležitý a aký vplyv má na váš športový výkon.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.