Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Cvičenie plank má možno viacero názvov, no len jeden tréningový status. Už dlhšiu dobu ho preferujú ako profesionálni, tak aj rekreační cvičenci. Je jedno z najefektívnejších cvičení vôbec, pri ktorom sa zameriavame na tzv. core svaly, teda svaly v strede tela. Pravidelne tak posilňujeme chrbát, brucho a panvu v samostatnom tréningovom pláne alebo v kombinácii s inými cvikmi. Ako ale robiť plank, aby bol bezpečný a prospešný pre telo?
Už z názvu vyplýva, resp. z anglického prekladu plank – doska, že ide o cvičenie, pri ktorom spevňujeme telo v špecifickej polohe. Základom je správne uložiť nohy špičkami o zem, zapojiť do cvičenia dôležité brušné svaly, lakťami sa dotýkať podložky a vydržať. Presnejšie povedané, plank je cvičením svalov stredu tela - brušných, bránice, panvy a chrbtových svalov.
Cvičeniu plank pripisujeme dôležitý význam. Sústreďujeme sa na svaly, ktoré zapájame v bežnom fungovaní a každodenných aktivitách. Dôležité je preto naučiť sa plank technicky správne.
V tejto pozícii zapájame pokrčené ruky ale tak, aby sme sa predlaktiami dostatočne opierali o podložku. Ideálne, keď predlaktia vytvárajú akoby písmeno A. Čo sa týka nôh, najdôležitejšie pri postavení tela sú špičky, teda ich kontakt s podložkou. Opierame ich. Ďalej by sme plank mali zvládnuť intuitívne, teda držať oporný stred tela v prirodzenom zakrivení chrbtice. Svaly mimo stredovej línie zapájame len do tej miery, aby sme predišli podlamovaniu alebo prepadnutiu.
Efektívnosť planku spočíva vo vytvorení jednej nadväznej, neutrálnej roviny medzi hlavou, krčnou, hrudnou a driekovou chrbticou. Panvu udržiavame „podsadenú“. Lakte sú kolmo pod ramenami opierané o podložku. Dlaňami v napriamenej pozícii smerujeme dopredu.
Z takto udržiavaného postavenia pri planku plynú viaceré výhody. Aké?
Ani cvičenie planku nie je zadarmo a mnohí na samom začiatku dokonca prirovnávaniu zotrvanie v takto špecifickej polohe k svojim najväčším životným význam vôbec.
Z cvičenia plank si preto odnášame kvalitu benefitov, (nie množstvo):
Pozor! Odborníci zdôrazňujú šetrnú, ekonomickú stránku cvičenia plank z viacerých hľadísk. Plank teda neumožňuje vyhovárať sa, tvrdiť, ako sa to nedá. Je to jednoduchý cvik z pozície priestoru a vybavenia. V základnej podobe cvičíme plank bez pomôcok a možno samostatne doma. Pri variáciách planku už dokážeme zapájať do cvičenia viaceré fit pomôcky.
Aby nás plank neomrzel, dostupné sú jeho zaujímavé variácie.
Je možný aj tzv. plank s fit pomôckami? Áno, napr. s loptou, na ktorú uložíme predlaktia. Cvik sa stáva náročnejší, resp. efektívnejší pri zapájaní brušných svalov.
V rámci tréningových plánov sa plank nachádza najčastejšie medzi posilňovacími cvičeniami pre začiatočníkov. To ale neznamená, že ide o jednoduchý cvik, najmä keď je v jednom cvičebnom pláne s ďalšími cvikmi s vlastnou váhou – môže ísť o výpady, drepy, sed-ľah alebo kľuky.
V pozícii plank by sme mali zotrvať 30 – 60 s, pričom medzi štandardnými 5 – 8 opakovaniami odporúčame 10 s prestávku. Plank sa dobre zavádza do cvičení s presne stanovenou dĺžkou opakovaní, prestávkami a cyklami, napr. v Tabata.
Prečítajte si: Náročná, no mimoriadne efektívna. To je tabata!
Cvičiť plank bezpečne a prospešne pre telo znamená nepreceňovať sa, ale ísť v rytme vlastných signálov. Podstatou planku nie je robiť ho automaticky obťažnejším, ale venovať pozornosť tomu, čo je telu prirodzené – napr. kvalite dýchania. Ide o dýchanie nosom, smerujúce a prehlbujúce steny brušnej dutiny. Týmito detailmi získavame čoraz efektívnejší plank.
Viac o plank cvičení:
https://www.realsimple.com/health/fitness-exercise/plank-exercise-benefits