Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Energia je pre život nevyhnutná. Ľudský organizmus ju prijíma v rôznych formách, čo sa neskôr prejavuje na komplexnej látkovej premene. V zdravom organizme funguje na princípe rozkladu zložitých makromolekúl z prijatej stravy na cieľovú využiteľnú energiu pre základné životné funkcie. Ide o procesy metabolizmu, ktoré fungujú normálne, zrýchlene alebo spomalene, o čo viac premýšľame, akonaštartovať metabolizmus.
Každý organizmus funguje na rôznych metabolických dráhach. To, čo sa v nich deje, súvisí s pôsobením jednotlivých enzýmov. Zabezpečujú premenu látok a pre ľudské telo získavajú nevyhnutnú energiu. Základom zdravého metabolizmu nie je len energiu získavať, ale aj odbúravať nahromadené, nepotrebné látky. Ľudský metabolizmus úspešne „komunikuje“ ako s vnútorným, tak aj s vonkajším prostredím. Pri zrýchľovaní metabolizmu býva hlavným cieľom spaľovať tuky, avšak regulujeme ním aj procesy rastu, rozmnožovania, nervových a imunitných reakcií.
Obe formy metabolizmu v určitých fázach podnecujú buď štiepenie, teda uvoľňovanie látok, alebo produkujú zložitejšie formy z jednoduchších. Prvá fáza je katabolická, energiu uvoľňujúca, zatiaľ čo druhá si vyžaduje dostatok energie. Ide o látkový anabolizmus.
V dnešnej modernej terminológii by sme mohli povedať, že metabolizmus je „inteligentný“ nástroj. Vyplýva to z jeho pohotových reakcií vzhľadom na náš zaužívaný denný režim. Často sa stretávame s problémom spomaleného metabolizmu, ktorého hlavným cieľom je chrániť si získanú energiu. Dochádza tak k celému radu negatívnych dôsledkov. Šetrenie energiou spôsobuje neschopnosť naberať svalovú hmotu, čo neskôr vedie k pomalšiemu spaľovaniu tukov.
Prečítajte si: Ako trénovať efektívnejšie? Spoznajte anabolizmus a katabolizmus
V praxi sa tento stav prejavuje problémami s chudnutím až nechutenstvom, náladovosťou, únavou, zhoršenou regeneráciou organizmu a slabou imunitou.
Vieme, že pohyb zdraviu prospieva. Konkrétne na metabolickej úrovni tak, že podporuje metabolizmus a spaľovanie vyššieho počtu kalórií. Pri spaľovaní v dôsledku intenzívneho pohybu si telo ukladá menej tuku do zásoby a navyše prispieva k budovaniu svalovej hmoty. Ideálne sú cvičenia s vysokou intenzitou a silové tréningy.
Ide o veľmi široký pojem, ktorý ale vzhľadom na kvalitu metabolizmu a spaľovanie tukov vysvetľujeme na princípe zdravých proteínov a tukov. Optimálny príjem bielkovín sa prejavuje funkčným rastom svalov a ich regeneráciou. Ďalší dôvod spočíva vo význame termického efektu.
Tuky patria k výdatnému zdroju energie, konkrétne k budovaniu zásobného tukového tkaniva, avšak jeho miera by nemala prekročiť 12 % celkovej telesnej hmotnosti.
Na základe fyzickej aktivity, veku, pohlavia, ale aj svalovej hmoty zisťujeme, koľko je náš odporúčaný denný príjem vody. Ideálne by mal predstavovať 40 ml na 1 kg hmotnosti, aby naštartoval metabolizmus.
Tie najkvalitnejšie fungujú na princípe zvyšovania termického efektu. Pri výraznejšej tvorbe tepla dochádza k spaľovaniu kalórií a úbytku na váhe. Existuje mnoho špeciálnych spaľovačov – na dopĺňanie základných vitamínov, na termický efekt pre anatómiu mužského tela a pre ženy.
Viac aj na:
https://www.webmd.com/obesity/features/8-ways-to-burn-calories-and-fight-fat