Čo sú peptidy?

Peptidy v športovej výžive dokazujú, ako každý článok potrebuje medzičlánok, spoluúčasť a koordináciu. Inak strácajú funkčnosť a význam. Peptidy síce umožňujú širšie využitie v medicíne a v športe, avšak za ich vznikom sú konkrétne skupiny zlúčenín viazané charakteristickými väzbami.

Peptidy a peptidy funkčné v športovej výžive

Peptidy vznikajú na základe aminokyselinových reťazcov. Môžu sa nachádzať v rôznych pomeroch, v poradí a v kombináciách. Peptidy spája peptidová väzba, ktorá postupne definuje konkrétny peptidový reťazec. Čo je tu variabilné, je dĺžka peptidového reťazca. V praxi rozlišujeme krátke a dlhé peptidové reťazce, pričom sa rôzne podieľajú na základných biologických procesoch. Je značný rozdiel medzi tým, ako reguluje fyziológiu tela zopár desiatok aminokyselín a ako stovky až desaťtisíce.

Pozor, peptidy ešte neuzatvárajú jeden celistvý proces, sú len akoby medzičlánkom. Ďalej sa podieľajú na tvorbe proteínov (bielkovín). Opäť vzniká podstatný rozdiel medzi tým, či v predchádzajúcej fáze vystupovalo len zopár alebo skutočné množstvo aminokyselín.

| Prečítajte si: 10 hlavných dôvodov, prečo podľa vedy prijímať bielkoviny

Jednoduchšie, kratšie peptidy sú dobre vstrebávateľné s funkčným pôsobením na hladinu hormónov, enzýmov, na reguláciu glukózy v krvi, na srdcovo-cievny aparát a všeobecne na imunitné procesy v tele. Na základe toho sa peptidy stávajú funkčné ako v športovej oblasti, tak aj v medicíne, farmakológii a v kozmetike.

Čo sú peptidy?

Významné peptidy v športovej výžive

Peptidy môžeme považovať za účinné stimulanty pri budovaní svalstva. Podnecujú to už základné typy peptidov, čo vyplýva z ich prirodzeného vplyvu na štruktúru a činnosť šliach, väzív, kostí a chrupaviek. Takto funkčná býva akákoľvek skupina aminokyselín, ale konkrétne pre športovú oblasť zdôrazňujeme význam kolagénu a kreatínu.

Kolagénové a kreatínové peptidy

Kolagén poznáme skôr ako „peptid krásy“, keďže reguluje stav pokožky, vlasov, nechtov, ale aj významných spojivových tkanív. V športovej oblasti je známy pre spevňujúci a regenerujúci efekt pre tkanivá. Odporúčame kolagénové peptidy štiepené na kratšie pre menšiu záťaž organizmu pri trávení a vstrebávaní. V športovej praxi kolagénové peptidy zavádzame aj pre ich okamžitú a krátku úľavu od bolesti. Sú vhodné pri intenzívnych tréningoch, až poraneniach.

Na druhej strane sú kreatínové peptidy populárne suplementy pre rast svalstva. Stoja za spôsobom „hospodárenia“ s energetickým substrátom pre svaly. Dodávajú svalom energiu, ďalšiu silu a nárast svalového tkaniva natoľko, že ani pri posledných opakovaniach nemusíte pocítiť vyčerpanie. Sú nielen fyzickým, ale aj psychickým hnacím motorom bez nátlaku a stresu pre organizmus.

Viac aj na:
https://www.britannica.com/story/what-is-the-difference-between-a-peptide-and-a-protein

Produkty v článku

Súvisiace články

Tipy na fitness jedálniček pre ženy

Tipy na fitness jedálniček pre ženy

Pri dodržiavaní zásad zdravého stravovania je v oblasti fitness možné jesť a nepriberať. Rozhodnúť sa pre stravovací fitness program nie je vôbec jednoduché – vyžaduje si sebavedomý a zároveň trpezlivý prístup, navyše triezvy úsudok bez fám a mýtov zo sveta fitness chudnutia. Nech sa páči – dnes podávame inšpirácie na zdravý jedálniček pre ženy! Zobraziť celý článok

Kedy piť proteín pri chudnutí?

Kedy piť proteín pri chudnutí?

Vo svete športu a fitness je úplne bežné piť na zdravie, krásu a kondíciu. Dôležitú úlohu v tom zohrávajú aj proteínové výživové doplnky. Z množstva dostupných vyberáme obľúbené proteíny pri chudnutí. Aj tie ďalej rozlišujeme na základe typu, účinkov, použitia a dávkovania. Tieto kritériá umožňujú lepšie sa orientovať v sortimente, vďaka čomu bude chudnutie efektívnejšie. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.