TRÉNINGOVÁ INTENZITA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stavím sa, že keď vojdete do posilňovne, tak premýšľate nad tým, akú váhu tam dneska dáte . Bude to ako pred štyrmi dňami, kedy ste na Bench  vytlačili 100kg ? Alebo tam lupnete 105kg pre lepší pocit a bez toho proste neodídete, nech je to poriadne intenzívne ? Každý z nás si iste pod tvrdo intenzívnym tréningom predstaví základný cvik (benč, drep, mŕtvy ťah ...), v ktorom zdvihnete minimálne 1,5 násobok vašej  telesnej hmotnosti. Pre tých, ktorí mi nerozumie mám na mysli vašu váhu x 1,5 dobre ? A čo keby som vám teraz  povedal, že sa dá odcvičiť intenzívny tréning bez ťažkých váh ? 

 

 

 

 

 

 

 

 

Každému z nás hold  nebola do vienka daná sila od prírody. Niektorí z nás si ju musia  vypestovať dlhodobým cvičením a ani po 6 rokoch možno  nebudete schopný  drepnúť  180 kg. Proste a jednoducho nemáte predpoklady preto, aby ste ťahali ťažké váhy. Prečo o tejto problematike píšem ? Väčšina z vás, ktorí sa tomuto športu, alebo životnému štýlu venujú, zistila, že pre dlhodobé prírastky na váhe musíte striedať ľahké stredné a ťažké tréningy, teda jednoducho, striedať intenzitu tréningu. Ak  ste sa zaujímali ďalej a zistili ste, že pre najintenzívnejší tréning je nutné dvíhať čo najťažšie váhy. Toto je jeden spôsob vysokej intenzity tréningu.

 

 

Ďalší spôsob, ktorý už väčšina odborných literatúr neuvádza, je tréningová intenzita, ktorá je ovplyvnená prestávkou medzi sériami. Určite ste zvyknutí, že po vykonanej sérii o 8, alebo 12 opakovaní ste si dopriali aspoň 45 sekúnd  prestávky preto, aby váš sval mohol ,, zregenerovať ,, a pripraviť sa na ďalšiu záťaž. Mnou popisovaná tréningová intenzita tkvie v čase odpočinku medzi sériami. Čím nižší časový interval medzi sériami bude, tým intenzívnejší tréning bude. Aha ? Takže ako by teda mal vyzerať tréning, aby som ho mohol odcvičiť a nezabiť sa pri tom pod prehnutou činkou od Benči ? Udám vám príklad na klasických tlakoch s jednoručkami v sede na ramená. Napríklad si vezmete činky, ktoré majú 25kg a urobíte s nimi 10 opakovaní. Ihneď ich  zahodíte a bafnete do ruky činky, ktoré majú 20kg a urobíte s nimi opäť 10 opakovaní. Potom ich  zahodíte a vezmete si 15-tich kilové činky a opäť vykonáte 10 opakovaní. To všetko bez jedinej prestávky. To znamená, že vykonáte dokopy 30 opakovaní s čo najnižšou prestávkou to pôjde. Môžem vám povedať, že sval bude v takom strese, že ho skrátka donútite rast. Toto bol len príklad jedného cviku a s ním náležitý príklad počtu opakovaní a váhy. Samozrejme si všetko upravíte podľa svojej potreby. Vhodné je si vziať takú váhu, s ktorou by ste urobili 10 opakovaní horko ťažko, ale technicky správne. A od toho potom budete odvíjať zvyšok váh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento princíp sa dá urobiť  prakticky vo všetkých cvikoch. Jediný problém, ktorý by mohol nastať je ten, že ak budete pod Benčovo  lavicou a vytlačíte nahor 10x činku, tak musíte vstať a zložiť si kotúče, tým predĺžite prestávku a intenzita nebude mať taký efekt. Je preto vhodné sa dopredu s niekým dohovoriť, aby vám pomohol.

 

Ak by som vám mohol poradiť, tak striedajte intenzitu tréningu (toho najťažšieho) formou ťažkých váh a minimálneho časového intervalu medzi sériami. Sval bude mať problém si zvyknúť na nový spôsob tréningu a ako sa na neho adaptuje, tak to potrvá veľmi dlho. Navyše vynechávanie ťažkých váh v intenzívnom tréningu tiež nie je cesta, pretože by ste neboli schopný zosilniť.

 

 

 

Jeden múdry človek mi kedysi dávno povedal, že v posilňovni sa nesmú používať len svaly, ale aj hlava. Dnes viem, že mal pravdu.

 

 

 

Autor článku: Dušan Synek

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Bielkoviny nie sú žiadnou „vedou“, ale dopriať si ich na raňajky je často náročné. Vyplýva to z našich bežných zlozvykov a nerestí. Jedným z hlavných problémov je úplne vynechávanie raňajok alebo znížený príjem bielkovín na úkor sacharidov a tukov. Bielkoviny ako makronutrienty sú nenahraditeľné a telo z nich čerpá pre základné metabolické procesy. Preto najlepší štart do dňa tvoria práve bielkovinové raňajky. Zobraziť celý článok

Ako na chudnutie po 50?

Ako na chudnutie po 50?

Každou vekovou dekádou podlieha telo významným zmenám. Sú to kondičné, hormonálne a metabolické, ale aj stravovacie a v neposlednom rade mentálne. Uvedomujeme si, že starneme, no zároveň si stále chceme dopriať plnohodnotný život. Ako na to? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.