Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Ramená sú pomerne zložité svaly. Ak ich precvičujete chybne, môže sa pomerne ľahko stať, že si privodíte zranenie. Zranenie ramien patrí medzi tie komplikovanejšie. Keďže ramená nie sú tvorené len jedným svalom, ale skladajú sa z mnohých menších či väčších svalov, je potrebné v ich precvičovaní dbať na každý detail a hlavne ramená precvičovať chytro.V dnešnom článku sa zameriame na 5 častých chýb, ktoré sa v tréningu ramien objavujú.
Umiestnenie dlaní veľmi blízko k sebe pri cvičení príťahov v stoji
Aby ste zaťažili stredné delty, musia sa pri príťahoch v stoji dostať nadlaktia do strán. A k tomu nedôjde, ak použijete príliš úzky úchop. V takom prípade sú totiž lakte tlačené dopredu, pretože ramená rotujú dovnútra. Tento cvik potom nie je zrovna ohľaduplný k vašim ramenným kĺbom.
Čím širší použijete úchop (dlane na šírku ramien), tým lepšie zdvihnete lakte hore a do strán, takže súčasne adekvátne zaťažíte stredné delty. Určitú prácu ale odvedú aj predné delty. Aj keby ste sa snažili tento cvik nejako obmeniť, príliš úzkemu úchopu sa radšej vyhnite. Keď budete používať úzky úchop, tak namiesto toho, aby ste tlačili lakte do strán, budete ich mať zdvihnuté dopredu, čím obmedzíte zaťaženie stredných delt.
Prepínanie paží pri upažovaní
Upažovanie zaťažuje stredné delty a vykonáva sa s miernym pokrčením paží v lakťoch. Problém nastáva, ak nie sú lakeť fixovaný v správnej polohe. Až príliš často môžete vidieť športovcov , že majú v dolnej fáze cviku ruky v lakťoch pokrčené do pravého uhla, ale v hornej fáze naopak paže úplne vystrete, najmä keď cvik vykonávajú jednou rukou.
Prepnutím paže v lakti ale zapojíte tricepsy a nie delty. Nie je možné meniť uhol pokrčenia paže v lakti počas cviku. Držte preto paže fixované v mierne pokrčenej polohe. Ak sa pozriete na počiatočnú a koncovú polohu paže pri upažovaní, tak možno uvidíte výraznejšie, ako cvik vlastne vykonávate.
Ak cvik začínate s rukou pokrčenou v lakti a končíte s pažou prepnutou, je to jasné znamenie pre zapojenie tricepsov
Použitie príliš vysokej záťaže pri vykonaní tlakov
Použitie vysokej váhy pri tlakoch rozhodne nie je chybou. Je to spôsob, ako dosiahnuť budovanie hmoty a sily ramien. Ale ak používate maximálnu záťaž pre veľmi nízky počet opakovaní, držte sa varianty, pri ktorej činku pokladáte k hrudníku. Keď činku pokladáte dole, delty sa predlžujú a dostávajú do pretiahnutej pozície, súčasne je to ale poloha, v ktorej majú najmenšiu silu.
A tým pádom čelíte najvyššiemu riziku poranenia, pretože ramená sú súčasne v externej rotácii a abdukcií. Pri použití extra vysokej záťaže tým pádom hrozí natrhnutie svalu. Hoci to kĺby niektorých mladších kulturistov určite zvládnu, pre iných je spomínané riziko reálnou hrozbou. Preto radšej používajte pri tlakoch s veľkou činkou za hlavu stredne vysokú záťaž. Ak trváte na použití skutočne vysokej záťaže pri tlakoch na ramená, tak klaďte činku radšej k hrudníku.
Zanedbávate rotátorove svaly
Iste, chcete mať mohutné ramená a to znamená, že volíte v tréningu cviky zapájajúce hlavne predné, stredné a zadné delty. Avšak s týmito väčšími svalmi spolupracujú pri cvičení tiež menšie svalové skupiny rotátorov, ktoré stabilizujú ramenný kĺb (svoju funkciu plnia aj pri tlakoch na hrudník).
Ak by ste v priebehu doby, kedy delty rastú a silnejú, nevenovali pozornosť precvičeniu rotátorov, vznikne silová dysbalancia a vďaka nej budete náchylnejší k zraneniu a chronickej bolesti ramien. Naopak prevedenie špecifických rotátorových cvikov s extrémne ľahkými jednoručkami, kladkami a cvičebnou gumou, vám možno k pôsobivému vzhľadu ramien nepomôžu, ale z hľadiska dlhodobého úspešného a bezbolestného tréningu je to veľmi dôležité.
Prepínanie paží pri cvikoch na zadné delty
Rovnaká chyba týkajúca sa prepínania paží v lakťoch sa často objavuje aj pri cvikoch na zadné delty. Najčastejšie sa s ňou môžete stretnúť pri upažovaní v predklone s jednoručkami alebo kladkami. Ak paže vystriete v lakti, namiesto zadných delt zapojíte tricepsy.
Opäť je kľúčom k úspechu nechať paže mierne pokrčené v lakti počas celého cvičenia. Ak máte s takýmto prevedením cviku problém, vyskúšajte správnu polohu paží najprv pri obrátených rozpažkách na pec-decku, ktorý vyžaduje pokrčenie v lakťoch po celú dobu vykonávania sérií .