NECHUŤ K TRÉNINGU VÁS ZNIČÍ

 

 

 

 

Otáľanie a odkladanie vecí a povinností na "zajtra" sa prihodí každému z nás. Ani ja som nikdy neprinútil upreným pohľadom levitovať špinavé riady a duševne sa s ním spojiť v samoočistnom a samoodkladacom  procese. Ale odkladanie vecí na nabudúce môže znamenať, že vaše predsavzatia, vaše ciele, alebo vaša skoršie namáhavá  práca zhynie pomalou a trýznivou smrťou, lemovaná náhrobkami  s vytesanými vetami oplývajúcim slovnými spojeniami typu: ja som vtedy ..., za mlada som taky bol ..., keby mohol atď ... Určite ste to počuli okolo seba už mnohokrát, argumenty ako: "Som veľmi unavený." "Keď si kúpim nové tepláky." Alebo  odhodlania  "Dám si ešte jednu, poslednú", či "Od pondelka začínam." Nikdy som nepochopil v čom je pondelok lepší ako utorok alebo štvrtok. Dokonca ani nedokážem posúdiť chuť dvadsiatej cigarety, ktorá je určite tak odlišná od chuti štrnástej . Rozhodne som však presvedčený, že tieto vety nám ospravedlňujú niečo, do čoho sa nám v skutočnosti príliš nechce. Zároveň nám ale bránia  v tom, aby sme robili činnosti, ktoré naozaj robiť máme, aby sme si splnili tie ciele, ktoré sme si predsavzali.

 

 

 

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-nechut-1_99ce69108d18e3c53cd0de58f1c42846.jpg

 

 

 


Cvičenie môžete odložiť z niekoľkých dôvodov. Napr. z viery vo vlastní sebaklam, že na tom vlastne nie ste ešte tak zle a že tie fotky, na ktorých ste trochu kyprý , sú len dôsledkom zlého uhla v postavení fotografa a vás. Alebo sa naopak bojíte zlyhania či snáď priemernosti. Bohužiaľ, ak nepodstúpite námahu, nikdy sa nedozviete, ako na tom vlastne ste. Zároveň vás môžem bezpečne uistiť, že tí sebavedomý  jedinci, disponujúci pevným vyšportovanými telom, na tom boli vo svojich začiatkoch obdobne ako vy. Nezávisle na mnohých iných dôvodoch je veľmi pravdepodobné, že si skrátka neviete zorganizovať svoj čas. Práca, škola, povinnosti k rodine, to všetko vám môže ľahko prerásť cez hlavu. Ak si neurčíte pevne danú hodinu, v ktorej sa budete venovať tréningu, ocitnete sa na konci dňa v časovej tiesni, kde chtiac-nechtiac budete musieť niečo oželieť. Ak sa stretnem s niekým, kto má záujem o posilňovanie, napriek tomu ešte nezačal, tak v drvivej väčšine je jeho dôvodom, že na to bohužiaľ nemá čas. Ľudia si snáď myslia, že akýsi "naozajstný" tréning musí trvať tri hodiny. To však nie je v žiadnom prípade pravda. Pre určitý svalový progres vám vystačí tréning trikrát týždenne po maximálne 1,5 hodine.

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-nechut-2_99ce69108d18e3c53cd0de58f1c42846.jpg

Ak budete otáľať alebo bojovať s vlastnou lenivosťou, môže vám to okrem iného spôsobiť množstvo ďalších škodlivých vecí: negatívne pocity vrátane sebakritiky, depresie a pocit viny, zbytočné výčitky k sebe samému, pokles energie, pocity únavy a nadmernú ospalosť. Verte mi, že viem, o čom je reč. Alebo schválne: siahnite si do svedomia, koľko z vás nešlo na tréning, nie z objektívnych príčin, ale jednoducho len preto, že sa vám nechcelo. Trúfam si povedať, že pocity viny a mrzutosť sa dostavila ihneď potom, čo vás Lenora prešla. Ale väčšinou bolo na tréning už veľmi neskoro.

 

 

 

Skúste vyskúšať pár tipov, ktoré vám pomôžu pustiť sa do tréningu, alebo vás dokážu vykopať z vyhriateho tepla domova.

 

 

 

 

Postupujte zvoľna!

 


Nemusíte hneď kopírovať šesťdňový dvojfázový tréningový split nejakého profíka. Zvyk trénovať rozvíjajte postupne, aby ste si mohli pomaly prisvojovať správne návyky a postupne začleniť cvičenia ako neoddeliteľnú súčasť vášho života.

 

 

Dajte si rozumné ciele !

 


Nie je potrebné nahlásiť všetkým okolo, že do mesiaca zhodíte 30 kíl, alebo že za tri roky vyhráte Mr. Olympia. Dávajte si menšie motivácie, kilo za týždeň, za dva. Nie je kam ponáhľať. Ak budú vaše predsavzatia nerealistické, stratíte bleskurýchlo chuť na ich dosiahnutie.

 

 


Nájdite si motivovaného partnera!

 


Stará pravda hovorí, že v dvoch sa to lepšie ťahá. Zároveň je jasné, že je oveľa ťažšie čeliť výčitkám spolucvičenca než svojim vlastným. Pocit zodpovednosti voči druhému vám pomôže privyknúť si pravidelnému tréningu oveľa rýchlejšie.

 

 

 

Zvoľte si vhodnú  dennú dobu!

 

 

Dobrý tip pre naozaj vyťaženého  jedinca je cvičiť skoro ráno . Máte odcvičeéá a po celý zvyšok dňa sa už nemusíte zaoberať myšlienkou, kde ušetríte nejakú tú minútku na tréning.

 

 

 

Nečakajte, až sa vám bude chcieť!

 

 

 

Môžete sa  dočkať toho, že sa vám nebude chcieť nikdy. Dorian Yates sa kedysi v slávnom výroku vyjadril v tom zmysle, že ak by mal načúvať svojim inštinktom, sedel by leda tak v krčme. Pamätajte, že aj ľahký tréning je lepší, ako žiadny tréning.

 

 

 

Skúste striedať miesto!

 

 

Ako sa hovorí, zmena je život. Občasná zmena prostredia vám pomôže nájsť novú motiváciu, spestrí váš tréning a vytrhne zo stereotypu.

 

 

 

Odmeňte sa!

 

 

Po splnení svojich cieľov si urobte radosť. Je jedno, ak to bude nejaká dobrota, alebo kus oblečenia, vďaka ktorému bude vidieť vaša snaha. Už od mala dostávame za splnenú úlohu malé darčeky, tak prečo v tom nepokračovať. Pozitívne vzpruha zvyčajne funguje.

 

 

 

Majte radi sami seba!

 

 

 

Nie je nič zlé na tom, urobiť si čas sám na seba. Vyhraďte si pre seba niekoľko málo hodín, cez ktoré tzv. Nejde vlak. Sú jednoducho vaše a vy ich chcete venovať sebe a svojmu tréningu.

 

 

 

Otáľanie je bohužiaľ životným faktorom, nezávisle na tom koľko máte pevnej vôle a disciplíny. Inými slovami, očakávajte problémy, ale nenechajte sa nimi odradiť. Pamätajte: hlavným cieľom je pokrok a prekážky sú len obmedzenia rýchlosti na ceste k zdravšiemu a silnejšiemu telu.

 

 

 

 

 

https://www.extrifitslovakia.sk/photos/original/extrifitslovakia-nechut-3_99ce69108d18e3c53cd0de58f1c42846.jpg

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Zaujímavé recepty na bielkovinové raňajky

Bielkoviny nie sú žiadnou „vedou“, ale dopriať si ich na raňajky je často náročné. Vyplýva to z našich bežných zlozvykov a nerestí. Jedným z hlavných problémov je úplne vynechávanie raňajok alebo znížený príjem bielkovín na úkor sacharidov a tukov. Bielkoviny ako makronutrienty sú nenahraditeľné a telo z nich čerpá pre základné metabolické procesy. Preto najlepší štart do dňa tvoria práve bielkovinové raňajky. Zobraziť celý článok

Ako na chudnutie po 50?

Ako na chudnutie po 50?

Každou vekovou dekádou podlieha telo významným zmenám. Sú to kondičné, hormonálne a metabolické, ale aj stravovacie a v neposlednom rade mentálne. Uvedomujeme si, že starneme, no zároveň si stále chceme dopriať plnohodnotný život. Ako na to? Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.