HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody?

Možno ste si všimli že HIIT treening u nás naberá čoraz viac na popularite. Je to len ošiaľ alebo je tento tréning skutočne taký efektívny? Čo je to vlastne za cvičenie a je vhodný HIIT pre začiatočníkov? To a ešte omnoho viac sa o HIIT tréningu dozviete práve tu.

Viete, čo je HIIT tréning?

Názov HIIT tréning program pochádza z anglického pojmu high intensity interval training, čiže vysoko intenzívny intervalový tréning. Aby sme si to teda povedali jednoducho, HIIT tréning je cvičenie, pri ktorom vynaložíte maximálne úsilie počas krátkych intervalov a s  krátkymi prestávkami. Je to forma kardio cvičenia, ktorá je však veľmi efektívna.

Typy HIIT tréningu. Aké cviky sú vhodné?

Aké cviky vlastne patria do HIIT tréningu? Je to intenzívne cvičenie, v ktorom sa fáza maximálneho úsilia strieda so zotavovacou fázou. Treba však podotknúť, že intenzívna fáza musí byť skutočne intenzívna! A to tak, že doslova nebudete stačiť s dychom.

Celý HIIT tréning by nemal trvať viac ako 30 minút, ideálne od 9 do 20. Pokiaľ ide o jednotlivé fázy, teda fázu maximálneho úsilia a fázu zotavovania, ich dĺžka sa postupne mení. HIIT je vhodný aj pre začiatočníkov, ale práve u nich budú spočiatku fázy maximálneho úsilia kratšie. Postupne sa však budú predlžovať.

Aké cviky sú teda pre HIIT vhodné? Môže ísť o rotoped, veslovací trenažér, švihadlo, beh, ale aj HIIT tréning s vlastnou váhou, napríklad drepy, kliky, či iná vytrvalostná aktivita vysokej intenzity.

Prečítajte si: Drepy - prečo sú drepy základom cvičenia?

Výhody HIIT tréningu

Prečo by ste sa vlastne mali dať na HIIT tréning? Aké sú jeho najväčšie výhody?

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody? Výpady do strán

1. Zrýchlenie metabolizmu

Rýchly HIIT tréning rozbehne metabolizmus na maximum. Kalórie sa spaľujú dokonca aj po tréningu, keďže HIIT zvyšuje termogénny efekt v tele.

2. Je ideálny na doma

HIIT tréning na doma je ideálne cvičenie pre všetkých, ktorí nemajú čas chodiť do posilňovne. Nie sú potrebné žiadne prístroje, ani cvičebné pomôcky. Stačí vám vaša váha.

3. Šetrí čas

Keďže tento tréning trvá maximálne 30 minút, čas si naň nájde skutočne každý! Výhovorky, že nemáte na cvičenie čas, vám už teda nepomôžu...

4. Pri HIIT spálite viac kalórií

Chudnutie s HIIT bude omnoho jednoduchšie, keďže ako sme už spomenuli, kalórie sa spaľujú aj po cvičení. Pre dosiahnutie tohto efektu však musí byť tréning naozaj intenzívny!

5. HIIT tréning pre mužov, aj pre ženy

Nie sú tu žiadne obmedzenia. HIIT tréning pre ženy je rovnako vhodný ako pre mužov. Môžu ho cvičiť začiatočníci, aj pokročilí.

Bezpečnosť a riziká pri HIIT tréningu

HIIT tréning. O čo ide a aké sú jeho výhody? Kliky.

Ako pri každom športe, aj tu existujú isté riziká. V prvom rade treba povedať, že tento typ tréningu určite nie je vhodný pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Čo hovoria o rizikách pre HIIT tréning skúsenosti? Ľudia, ktorí sa dali na tento tréning, mali najčastejšie problém s preťažením. Záťaž na telo, aj keď je krátkodobá, je totiž pri HIIT omnoho vyššia. Telo teda potrebuje dostatočnú regeneráciu. Aj preto by ste si HIIT tréning mali dať maximálne 3x do týždňa. Telo tak bude schopné zotaviť sa po tréningu. Samozrejme, toto cvičenie môžete kombinovať s inými formami tréningu – pokojne s posilňovaním, či klasickým kardio cvičením. Nezabudnite však minimálne na 1 oddychový deň v týždni!

Tréningové plány pre HIIT

HIIT tréning si môžete zostaviť aj sami. Stačí, ak dodržíte základnú schému:

 • 1. cvik 30 sekúnd, pauza 5-15 sekúnd
 • 2. cvik 30 sekúnd, pauza 5-15 sekúnd
 • 3. cvik 30 sekúnd, pauza 5-15 sekúnd
 • 4. cvik 30 sekúnd, pauza 5-15 sekúnd
 • 5. cvik 30 sekúnd, pauza 5-15 sekúnd

Nasleduje dlhšia pauza – 45 sekúnd. Opakovať 5 sérií.

Aké cviky môžete do HIIT tréningu zaradiť?

 • Skákanie na švihadle
 • Drepy, drepy s výskokom
 • Jumping jacks
 • Výpady s výskokom
 • Výpady do strán
 • Šprint na mieste
 • Mountain climbers
 • Kliky – rôzne variácie
 • Zhyby a tricepsové zhyby
 • Plank
 • Nožničky
 • Angličáky

Tréning si môžete zostaviť tak, ako vám vyhovuje. Skúste napríklad drep, kliky, šprint, nožničky a anličáky – každý cvik 30 sekúnd, 10 sekundové pauzy a 5 sérií.
Jednoduchosť, vysoká efektívnosť, krátkosť a možnosť cvičiť len s vlastnou váhou – to všetko robí z HIIT tréningu skutočne populárny spôsob cvičenia.

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Aký je najlepší spaľovač tukov?

Za každým osvedčeným spaľovačom tukov nachádzame stimulanty na podporu metabolizmu. Rovnako dôležité sú podmienky pre účinnú termogenézu v tele. Za predpokladu, že vybrané produkty spĺňajú obe základné kritériá, dochádza k hlavným princípom spaľovania tukov. Podrobne ich vysvetlíme už v tomto príspevku a ich účinky prezentujeme vďaka vašim obľúbeným spaľovačom tukov. Zobraziť celý článok

Kedy užívať magnézium?

Kedy užívať magnézium?

Optimálna doba a okolnosti, kedy užívať magnézium, prispievajú k zdraviu tela už na bunkovej úrovni. Dostatočný príjem magnézia (horčíka) skvalitňuje naše fungovanie po fyzickej aj duševnej stránke. Preto radi participujeme na odpovediach ohľadom užívania magnézia.   Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.