Ako chôdza spaľuje kalórie?

Chôdza je pre človeka prirodzená a zároveň jedným z najlepších stimulantov končatín. Pre zdravého jedinca sa stáva až natoľko zautomatizovaným pohybom, že už ho nevnímame ani ako proces pri istej vyváženej technike, ani ako účinok s nejedným dôsledkom na zdraví. Záleží len na nás, či sa chôdzi postavíme čelom alebo chrbtom. Na jednom sa ale športová verejnosť zhoduje – chôdza je nástrojom na spaľovanie kalórií.

Ako správne chodiť?

Zdravá chôdza vyžaduje vhodnú techniku, postoj tela a primerané tempo. Pre zdravie človeka je nevyhnutná chôdza s hlavou v predĺžení chrbtice. Ide o to, aby sme držali bradu smerom dole, no zároveň sa nepredkláňali ani nedržali telo v záklone. Dôležitý je mierny sklon brady v neutrálnej pozícii.

 

Viete, že celkovo zdravé, neutrálne držanie tela pri chôdzi zisťujeme postavením konkrétnych partií? Laicky povedané, keby sme pravítkom prechádzali po tele, v jednej línii počas chôdze sú uši a ramená, ramená a boky, boky a kolená.

 

Zdravá chôdza má aj isté požiadavky na rýchlosť a tempo. Za primeranú považujeme rýchlosť chôdze cca. 5 km za hodinu. V športovej terminológii sa skôr stretávame s prepočtom v závislosti od maximálnej tepovej frekvencie. Pohybujeme sa na úrovni 70 % z MTF. Inak povedané, každý deň by sme zdravou chôdzou mali absolvovať min. 5000 krokov.

chôdza

Ako na chôdzu, ktorou už spaľujeme kalórie?

Tu už chôdzu považujeme za súčasť pravidelných tréningov. Je jedným z mnohých „cvičení“ alebo nadobúda rôzne úrovne, typy.

Chôdza tréningová – chôdza intervalová

Táto chôdza spaľuje kalórie tým, že kombinuje udržateľné a zvýšené tempo. Existuje viacero teórií, ale v princípe ide o dodržiavanie strednej intenzity (vynaložené úsilie pri chôdzi, sťažené dýchanie, zapájanie rúk pri pohybe) a vysokej intenzity, ktorá už pre mnohých nie je ani dlhodobo udržateľná. Síce nedosahujeme maximum, no ťažko sa nám dýcha a skôr pociťujeme únavu svalstva.

Odporúčame kombinovať pomalé tempo po dobu 5 min s chôdzou v strednej intenzite v časovom intervale 3 min a rýchlu chôdzu v trvaní max. 1 min. Tréning by nemal trvať dlhšie než 20 min.

Chôdza so záťažou

O tom, že spaľuje chôdza kalórie najmä pri dodatočnej hmotnosti na tele, ani neuvažujeme. Telo logicky vynaloží viac energie na spaľovanie kalórií pri chôdzi so záťažou ako bez nej.

Skvelou radou je, že úplne postačí dodatočná záťaž cca. 15 – 20% vlastnej telesnej hmotnosti na to, aby výsledkom bolo spaľovanie tukov o 10 – 12% viac.

chôdza so záťažou

Chôdza a ďalšie cviky, resp. chôdza s odporom

Po istom čase sa môže stať, že aj tréningová chôdza sa stane rutinnou. Na rast svalstva bez toho, aby negatívne ovplyvňoval regeneráciu po tréningu, odporúčame kombináciu s drepmi, výpadmi alebo s kľukmi. Zaujímavou je napr. chôdza s činkami pri stredne intenzívnom tempe. Opäť ide o ten istý spomínaný kruh, ako sa počas chôdze zvyšuje srdcová frekvencia. Aktívne srdce podnecuje k lepšiemu vyživeniu tela a k odolnosti voči vírusom a infekciám.

 

Prečítajte si: Ako na optimálnu tepovú frekvenciu pri cvičení?

 

Tréningová chôdza vyžaduje viac. Je náročná!

Vyššie uvádzame, že optimálna zdravá chôdza sa pohybuje na úrovni 5000 krokov. Chôdza tréningová na spaľovanie vyžaduje 8000 – 10 000 krokov denne. Môžeme si to predstaviť ako 6 – 8 km dlhú trať v strednej intenzite pohybu. Ďalej odporúčame vyhľadávať chôdzu, kde sa len dá. To znamená nahrádzať presuny autom pohybom pešo, uprednostňovať prechádzky v prírode, pohyb schodmi a do kopca. Pri sedavej činnosti pravidelne kombinovať sedenie a aktívne sedenie, napr. na fit lopte alebo sa častejšie poprechádzať po miestnosti.

Viac na:
https://www.health.com/weight-loss/how-to-walk-off-10-pounds
 

Produkty v článku

Súvisiace články

Ako na domáce proteínové tyčinky?

Ako na domáce proteínové tyčinky?

Ste smädní po bielkovinách? Je to prirodzené, veď bielkoviny (proteíny) sú nevyhnutné pre každú zdravú bunku v tele. Vyplýva to z ich základnej stavebnej funkcie, rovnako aj z významného postavenia medzi dôležitými zdrojmi energie. Ľudské telo si jednoducho zakladá na bielkovinách pre stavebné a metabolické procesy, pre reguláciu hormonálnej sústavy a na udržanie optimálnej telesnej hmotnosti. Sme teda zodpovední za každodenný príjem bielkovín. Preto odporúčame domáce proteíny tyčinky! Zobraziť celý článok

Účinné cviky na brucho po pôrode

Účinné cviky na brucho po pôrode

Každé telo po pôrode potrebuje regeneráciu. Je to prirodzený proces bez ohľadu na rozdiel medzi aktuálnou hmotnosťou a pred tehotenstvom. Účinným spôsobom, ako sa dostať do formy, je pravidelný tréning. Tehotenstvo a následne pôrod sú ale spúšťačom ďalším telesných zmien, ktoré si neraz vyžadujú prioritnú pozornosť. Sú to hormonálne, emočné, ale aj mnoho ďalších dôvodov, pre ktoré odteraz fungujeme v inom režime. Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.