Čo sú to superpotraviny?

Superpotravina je skvelou výzvou pre všetkých. Podporuje zdravie, kondíciu a hmotnosť. Zároveň je len jednou z možností, ako sa cítiť lepšie. Nie je ani zárukou dlhovekosti, no aj napriek tomu sa oplatí poznať jej základné zdroje. Podrobne ich opíšeme už v tomto príspevku.

Superpotravina – len hra so slovíčkami?!

Superpotravinu zaraďujeme nad rámec bežne konzumovaných, no nie dostupných. Patrí k nej ako naša zelenina a ovocie, tak aj potraviny v najbližšom obchode alebo doma z uskladnených zásob. Nejde o žiadneho potravinového hrdinu, ani o marketingový ťah založený na dobre znejúcich slovách.

Superpotravina na svojom začiatku (prelom 20. a 21.storočia) podnecovala k trendom medzi určitými potravinami, kde nám však nikto nedokázal zaručiť zloženie bez prídavných látok, resp. s nimi, ale na podporu zdravia. Z toho vyplýva, že to, čo je superpotravina v pôvodnom marketingovom význame, nemá nič spoločné s dnešným zdraviu prospešným.

Viete, že aj tento významový rozpol prispel v roku 2007 k zákazu označovať výrobky na trhu ako superpotraviny, dokým nedisponujú doloženou vedeckou analýzou o zdraviu vyhovujúcom zložení?  

Tento krok „revolučne“ podnietil dnešné vymedzenie medzi bežnými a superpotravinami. Veľmi stručne povedané, po superpotravinách vieme siahnuť okamžite, v akejkoľvek časti dňa a v ich pôvodnej forme bez prídavných látok. Týmto najčastejšie argumentujeme prevenciu a liečbu chorôb, ako fyzickú, tak aj duševnú odolnosť.

Superpotraviny na „pestrom“ zozname  

Super je na nich už samotné zloženie základných vitamínov (najmä s antioxidačným pôsobením), minerálnych a stopových prvkov pre výživu a obranyschopnosť. Tendenčne si ich spájame s potravinami bohatými na vlákninu, polyfenoly a základné makronutrienty – nositeľmi týchto funkcií sú predovšetkým zelené superpotraviny!

Zelená sa na zdravšie časy?!  

Brokolica, spirulina a chlorella

Vo všeobecnosti pôsobia zelené superpotraviny protizápalovo, na znižovanie „zlého“ cholesterolu, na vyrovnávanie hladiny cukru a tlaku krvi. Pomáhajú predchádzať základným civilizačným ochoreniam zo stresu, nedostatku spánku a prepracovanosti. Tým, že sú zelené, nedokazujú len svoj rastlinný pôvod, ale aj vysoký obsah stavebných látok.

Prečítajte si: 5 "vecí" ktoré nám zlepšia spánok

Najmä s brokolicou sa spája vysoký podiel bielkovín (4 g na 100 potraviny), taktiež aj s jednou zo spomínaných morských rias (spirulina 60 % bielkoviny zo svojho celkového zloženia).
Pozor! Ani zlatom nie je všetko, čo sa blyští, teda ani chlorellu nemožno užiť vo svojej pôvodnej, ale upravenej forme. Jej bunkové steny nie sú v ľudskom tele stráviteľné, a preto ich konzumujeme len ako výživové doplnky.

Cudzie je lepšie?

Vzdialená moringa a maca

Zdrojom výživných doplnkov z moringy je nielen jeden z najrýchlejšie rastúcich stromov vôbec, ale najmä jeho listy s antibakteriálnym a širokým minerálnym zastúpením. Môžeme si pochutnávať ako na čajoch, tak aj na práškových elixíroch s podobným zložením ako v našej listovej a hlúbovej zelenine.  

Brokolica ako superpotravina

Zelený verzus zelenší

Farba nie je všetkým, čo stojí za zelenými superpotravinami. Nehovoriac o neoverených kúpach a prídavných farbivách. Len opravdivý zelený čaj a jačmeň chráni telo pred srdcovo-cievnymi, imunitnými a rakovinotvornými ochoreniami.

Za hrsť semienok

Vlašské oriešky, arašidy, mandle a chia semienka

A to pre svoje vysoké zastúpenie prospešných tukov a ochranných látok pre životne dôležité orgány. Vďaka svojej jemnej chuti a olejovitej forme ich možno použiť ako v studených, tak aj v tepelne upravovaných pokrmoch.

Pozrite si našu ponuku orieškových masiel

Doma je najlepšie

Huby

Preto si ich sezónne nazbierame a uskladníme. Sú najčastejším synonymom dlhovekosti. Či je tomu skutočne tak, nevieme, ale istotne potrebujeme aj ďalšie stimuly než len superpotravinu – kombináciu so športom, oddychom a sebazaprením.

 

 

Produkty v článku

Súvisiace články

Čo je BCAA?

Čo je BCAA?

Čo je BCAA? Sú to aminokyseliny s rozvetveným reťazcom a ich úloha v budovaní svalovej hmoty a zlepšovaní výkonu je dobre zdokumentovaná. Zobraziť celý článok

Voľný beh, dlhý beh, výbeh do kopcov alebo trail running. Poznáte rozdiely?

Voľný beh, dlhý beh, výbeh do kopcov alebo trail running. Poznáte rozdiely?

Zašnurovať si bežecké topánky, urobiť niekoľko cvikov na zahriatie, vložiť si slúchadlá do uší a vyraziť. Takto jednoducho to naoko vyzerá. Kým sa však rozbehnete na trať, mali by ste urobiť ešte jedno zásadné rozhodnutie. Aký typ behu to bude dnes? Voľný beh, regeneračný, tempový alebo beh do kopca? Rovnako… Zobraziť celý článok

Zabezpečená online platba

Zabezpečená online platba

Vlastníme SSL / bezpečný certifikát

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.

Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia
a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.