Ktoré svalové partie sa najlepšie cvičia spolu?
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vytvoriť tréningový plán na posilňovanie. Spojiť určité svalové partie však môže pomôcť zvýšiť efektivitu vašich tréningov. Zobraziť celý článok
Pri každom tréningu chceme svoje telo naštartovať a dostať k lepším výkonom. Existuje však konkrétny vysoko intenzívny cvičebný program, pri ktorom dochádza k rozvoju telesnej kondície za pomerne krátky čas. Reč je o modernom crossfit tréningu, ktorý vznikol z niekoľkých cvičebných metód a nebráni sa ani experimentovaniu. Chcete si dať do tela? Prihláste sa na crossfit s odbornými inštruktormi, ktorí vás postupne vyškolia, ako prekonávať svoje limity!
Skutočne všestranný. Pri zostavovaní crossfit tréningov chceme posilniť všetky svalové partie, pravidelne obmieňať polohy, prevedenia toho istého cviku doplneného o rôzne cvičebné pomôcky. Crossfit teda zapája viaceré športové aj súťažné aktivity v niekoľkých sériách cvikov. Pri zvýšenej intenzite za čo najkratší čas máte dosiahnuť lepšiu svalovú a kĺbovú pohyblivosť (ale aj odolnosť), vytrvalosť, koncentráciu a presnosť, silu a rýchlosť.
Síce ideme do cvičenia crossfit so stanoveným plánom, počas tréningu ho možno vylepšiť o ďalší prvok z atletiky, vzpierania alebo z gymnastiky. Základom je vykonať cvik v stanovenom čase a v odporúčaných opakovaniach.
Inštruktori crossfit radia, aby na jeden cvik pripadalo 10, resp. max. 15 opakovaní pri komplexnom posilňovaní svalových partií.
Základné crossfit cvičenie je vysoko intenzívne, no pravidelne k nemu pridávame ďalšiu a ďalšiu záťaž. Postupne však vidieť „prírastky“ vo svaloch a v celkovej kondícii. Z toho vyplýva, že cvičenie crossfit pomáha spaľovať čo najviac energie za istý čas. Zlepšuje sa odolnosť svalov, ciev, znižuje sa hladina cholesterolu a cukru v krvi. Rozvoj vytrvalosti a výbušnosti pri tréningu je prevenciou voči stavom úzkosti, psychickej nepohode až depresiám.
Pri cvičení nezabudnite aj na doplnky strany, v našej ponuke nájdete široký výber doplnkou výživy.
Tréning podlieha podrobnému rozpisu, čo sa v ktorý deň cvičí. Zakaždým vychádzame z cvikov pre zahriatie tela a posilnenie svalstva. Pod tým možno rozumieť beh, šprint či drepy s výskokom. Ďalej sa pokračuje so závažím, činkami, loptičkami, na medicinbaloch alebo na hrazdách. Využívajú sa aj cviky s vlastnou váhou, a to napr. rôzne varianty klikov, drepov či sedov a ľahov.
Viac o tréningu
1. set cvikov
2. set cvikov
3. set cvikov