Každé telo po pôrode potrebuje regeneráciu. Je to prirodzený proces bez ohľadu na rozdiel medzi aktuálnou hmotnosťou a pred tehotenstvom. Účinným spôsobom, ako sa dostať do formy, je pravidelný tréning. Tehotenstvo a následne pôrod sú ale spúšťačom ďalším telesných zmien, ktoré si neraz vyžadujú prioritnú pozornosť. Sú to hormonálne, emočné, ale aj mnoho ďalších dôvodov, pre ktoré odteraz fungujeme v inom režime.
Kedy po pôrode začať s cvičením?
Všetko záleží od typu a priebehu pôrodu a od vášho celkového zdravotného stavu. Ideálne podmienky nastávajú po prirodzenom vaginálnom pôrode zdravej rodičky.
V podstate praktizovať cvičenie môžete už niekoľko hodín od pôrodu.
Aké zásady dodržiavať pri cvičení po pôrode?
Cvičenie má byť nenáročné, veľmi opatrné a kontrolovateľné
Netreba podceňovať signály tela – stále ste v procese regenerácie a zotavovania
Cvičenie po pôrode má viesť k úprave tých mechanizmov v tele, ktoré tehotenstvo rôzne obmedzovalo
Ako si teda vybrať účinné cviky po pôrode?
Intuitívne všetka pozornosť patrí popôrodnému brušku a jeho úprave cvičením. Netreba zabúdať, že funkčné popôrodné cvičenie zostáva komplexné. Podporuje ako zdravé brušné, tak aj chrbtové svalstvo, dýchacie a močové ústrojenstvo. Cvičenie je zamerané aj na psychickú rovnováhu a celkovú emočnú pohodu.
Vybrať si také cviky na brucho pôrode, ktoré fungujú čo najkomplexnejšie. To znamená upravujú režim trávenia a vylučovania, reagujú na pokles maternice a na oslabené svalstvo všeobecne. Ide o koordinované cvičenie pod dohľadom, resp. až po odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Predpokladaný termín u väčšiny rodičiek býva cca. po 6. týždňoch od pôrodu.
Komplexné cviky na brucho po pôrode
Jóga
Cieľom jogy po pôrode je obnoviť prirodzené procesy a umožniť telu čo najlepšie reagovať na nastávajúcu záťaž.
Viete, že joga medzi cvikmi na brucho po pôrode sa najčastejšie orientuje na diastázu a jej dôsledky?
Joga sa tu stáva funkčným cvičením pre väzivovú štruktúru brušných stien. Tie sa vplyvom tehotenských zmien dostávajú „vonku“, bruško sa ani po pôrode prirodzene nestiahne.
Pozor, diastázu po pôrode rieši aj dôsledná príprava rodičky. Odporúča sa min. 6 týždňov od pôrodu používať spevňovací pás a iné doplnky na cvičenie pre brušné svalstvo.
Proces zotavovania zdravej rodičky sa začína dôrazom na vrchné brušné svaly. Odporúčame klasické skracovačky tak, aby pri pohybe trup smeroval dopredu. Kontrahujeme brušné svaly postupným zdvihom, nie intenzívnym švihom. Odporúčame 30 – 60 opakovaní.
Postupne klasické vylepšujeme na šikmé skracovačky a spevňujeme bruško „po stranách“.
Na dolné brušné svaly je vhodné striedavé ukladanie nôh do 90°, nožnice alebo priťahovanie kolien v planku.
Stimulanty sú látky, ktoré zvyšujú aktivitu centrálneho nervového systému, čím zlepšujú bdelosť, sústredenie a fyzický výkon. Sú obľúbené medzi športovcami, študentmi a ľuďmi s náročným životným štýlom, ktorí potrebujú zvýšiť svoju energiu a odolnosť voči únave.
Zobraziť celý článok
Vitamín B12 patrí medzi esenciálne vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Hoci sa často spomína v súvislosti s nervovým systémom a tvorbou červených krviniek, jeho úloha pri cvičení a fyzickom výkone je rovnako dôležitá. Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete náročnej fyzickej aktivite, dáva zmysel sledovať svoj príjem B12 a zabezpečiť si jeho dostatok. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tento vitamín dôležitý a aký vplyv má na váš športový výkon.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.