Zjednodušene povedané – všetkého veľa škodí, čo možno aplikovať aj na význame kortizolu pre ľudské zdravie a kondíciu. Kortizol patrí k tzv. stresovým hormónom, ktoré produkuje kôra nadobličiek. V zaťažujúcich a stresových situáciách plní jednu z hlavných úloh. Spolu s hormónom adrenalín a noradrenalín sa podieľa na ochrannej funkcii pre fyzické a duševné zdravie.
Kortizol a špecifické vyrovnávanie sa so stresom
Hormón kortizol nemožno jednoznačne označiť ako „dobrý“ ani ako „zlý“. Faktom je, že dostáva telo do pohotového stavu, ako sa vyrovnať so stresom. V prvom kroku zaktivizuje funkčné obranné mechanizmy – v primeranej intenzite a v správnom množstve vylučovaného kortizolu sa podieľa na metabolických a imunitných procesoch, na zápalových a alergických reakciách pre telo. V opačnom prípade sa hormón kortizol prejavuje ako škodlivý, nebezpečný.
Pozor! Nezdravé pôsobenie kortizolu má jeden zo svojich pôvodov vo väzbe na takmer každú ľudskú bunku. Pri zvýšenej hladine v rozličných intenzitách ovplyvňuje základné biochemické procesy – tie akoby „mali na výber“. V ideálnom prípade ich posilní a stresom získavame „novú“ energiu. Môže ale dôjsť k spomaleniu až úplnému zastaveniu – jednoducho ich na istý čas „označí“ ako nepotrebné (napr. imunitný, reprodukčný, tráviaci alebo vylučovací mechanizmus).
Viete, že stres je tak špecifickou situáciou a zároveň reakciou, po ktorej potrebuje telo okamžite zregenerovať a oddýchnuť? Prejavuje sa totiž fyzickým aj emočným napätím v podobe útoku, obrany alebo úteku. Tento stav z dlhodobého hľadiska je nezdravý. Pociťujeme pri tom napätie vo svaloch, zrýchlenú srdcovú frekvenciu, dýchanie, kolísavý tlak a antidiuretické účinky.
Pozor na kolísavé hladiny kortizolu v tele!
Všeobecne sa za optimálne hladiny kortizolu považujú okolo 30 mg dennej produkcie. V zdravom tele sú vysoké dávky ráno a poludní, neskôr až do večera postupne klesajú. Ako sme spomínali, pre telo je rovnako nebezpečný nadbytok aj nedostatok kortizolu.
Pri častom a dlhodobom vystavovaní tela záťaže dochádza k psychickým poruchám a z fyzických zmien je najohrozujúcejšou obezita, hypertenzia, cukrovka a ženské problémy.
Odborník radí!
Vo vzťahu k športu vysoká hladina kortizolu sa neosvedčuje už len pre zníženú schopnosť spaľovať tuky a zároveň pre svalovú slabosť. Tú bližšie určuje znížená schopnosť svalov prijímať aminokyseliny a potláčaná absorpcia vápnika. V tele dochádza k proteínovému katabolizmu.
Taktiež ani nízke hladiny neprospievajú pri športovaní, keďže vedú k chronickej únave, svalovému vyčerpaniu a tráviacim ťažkostiam.
Ako zabezpečiť zdravé hladiny kortizolu v tele?
Odporúčame kombináciu tromi základnými spôsobmi:
zmenou životného štýlu
stravou
doplnkami výživy
Pri zmene životného režimu odporúčame ako prvé naučiť sa rozpoznať stresové situácie. Nehľadať ich v situáciách, kde sa objektívne nevyskytujú. Tam, kde kortizol a stres pôsobí, reagovať okamžite, ale s ohľadom na svoje zdravie a kondíciu.
Základnou podmienkou je udržiavať zdravý spánkový biorytmus, relaxáciu a zábavu, ale aj medziľudskú komunikáciu. Dôležitý je pohyb a relaxačné cvičenie, ktorými sa pri pravidelných tréningoch optimalizujú hladiny kortizolu.
Pre zdravé zvládanie stresu odporúčame výživové doplnky na báze ľahko vstrebávateľnej formy magnézia, koenzýmu Q 10, vitamínov skupiny B, C a E s pridaním melatonínu.
Stimulanty sú látky, ktoré zvyšujú aktivitu centrálneho nervového systému, čím zlepšujú bdelosť, sústredenie a fyzický výkon. Sú obľúbené medzi športovcami, študentmi a ľuďmi s náročným životným štýlom, ktorí potrebujú zvýšiť svoju energiu a odolnosť voči únave.
Zobraziť celý článok
Vitamín B12 patrí medzi esenciálne vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Hoci sa často spomína v súvislosti s nervovým systémom a tvorbou červených krviniek, jeho úloha pri cvičení a fyzickom výkone je rovnako dôležitá. Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete náročnej fyzickej aktivite, dáva zmysel sledovať svoj príjem B12 a zabezpečiť si jeho dostatok. Poďme sa pozrieť na to, prečo je tento vitamín dôležitý a aký vplyv má na váš športový výkon.
Zobraziť celý článok
Vyplnením kontaktných údajov vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Extrifit Slovakia a pravidelné zasielanie noviniek.
Je možné sa z pravidelného odoberania noviniek kedykoľvek odhlásiť cez zaslaný newsletter.
Týmto vyhlasujeme, že vaše údaje nebudú použité na iné účely.